Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Zilele trecute am primit de la oficiul pentru straini o scrisoare in care mi se aduce la cunostinta ca este necesr sa-mi fac termin pentru a mi se elibera elektronische Aufenthaltstitel. Pe mine m-a cam bagat in ceata, deoarece stiam ca noi, ca cetateni romani nu mai avem nevoie de permis de sedere. Stie cineva despre ce este vorba? A mai primit cineva acest permis?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miana,

 

aseara cand am citit mesajul tau am vazut link-ul oficial despre Permisul de sedere electronic. dar apoi am vazut ca-i vechi de 5 ani. deci nu e ceva nou, macar de 2016.

 

am vazut ca inclusiv cetatenii statelor EU sunt obligatzi sa le aiba.

 

 

deci cel mai bine mergi si vezi de ce te-a chemat.

 

Noi suntem de ceva ani cetateni germani, asa ca nu ma mai interesa permisul de sedere, nu ca as fi la curent cu legislatia actuala :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Revin cu un update:

 

M-am lasat convinsa de sotul meu ca e mai bine sa avem un act de identitate german pe care sa ne apara si semnatura.

Ne-am facut termin si azi dimineata ne-am prezentat cu tot ceea ce ne-au cerut.

Dar, Überraschung!

Tipa la care aveam programarea si-a cerut scuze si ne-a spus ca noua, ca cetateni romani nu ne mai trebuie acest permis de sedere permanent.

Sotul meu chiar a insistat ca are nevoie de el.  [batcap]  Dar, nu se pate elibera. Pur si simplu nu are cum sa-l proceseze sistemul lor informatic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

 

 

De ceva timp imi bat capul si nu gasesc raspuns. Stie cineva ce fel de peste este Seelachs? Eu cumpar din asta file si e foarte bun. Nu e somon. Seamana cu codul la carne, dar nu e cod, e diferit la gust. Stie cineva ce-i si cum e crescut?

 

Hi, 

 

numele duce in eroare, de de fapt, 

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Köhler_(Fisch)

 

 

POLLACK s.n. (Iht.) Peşte marin din fam. gadidae(cod), de culoare neagră (Pollachius virens), numit comercial şi cod negru, dar poate fi şi de culoare mai deschisă (Pollachius pollachius), având carnea delicată, asemănătoare cu cea a somonului (comercializat în Germ. ca Seelachs = somon de mare) sau a merlanului, foarte apreciată în gastronomie; englpollack, pollock; it. pollachio, merluzzo carbonero.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cioc, cioc, cioc ...

 

Domanelor "nemtoaice", am nevoie de un mic ajutor din tara voastra, pentru care va multumesc anticipat.

 

Am o ruda care locuieste in Hamburg si va naste zilele astea o fetita ...acum este in spital pentru monitorizare, deci evenimentul se intampla cat de curand.

 

As dori sa ii trimit ceva - un cadou de "bebe nou", un cos cu ceva, un buchet de flori.

 

Imi puteti da un link serios unde pot comanda si cadoul sa i se livreze acasa ...inca o data, locuieste in Hamburg, deci imi trebuie o companie care sa livreze in Hamburg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...