Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

poti lua de pe amazon de exemplu un cos de cadou

 

https://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss_i_1_14?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Dbaby&field-keywords=geschenkkorb+baby&sprefix=geschenkkorb+b%2Cbaby%2C169&crid=397A3L0L8BHZK&rh=n%3A355007011%2Ck%3Ageschenkkorb+baby

 

sau flori 

 

https://www.floraprima.de/

 

e posibil ca la amazon sa comanzi din contul tau de amazon din state si sa dai doar o adresa diferita de livrare? da un semn daca nu te descurci si gasim sigur o solutie

 

pe amazon vad ca unii au niste preturi de livrare cam piparate da este de unde alege

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hallo,

 

N-am mai intrat demult pe aici, va salut pe toate si va doresc toate bune!

Vreau sa va intreb pe fetele care locuiti la bloc cum se rezolva problema curateniei in scara blocului.

Noi avem un apartament pe care l-am inchiriat de aproape un an, am locuit si noi acolo cam 5 ani si de atunci au existat probleme la modul ca nu exista o firma care sa faca curatenie, prin urmare trebuia sa ne organizam intre noi si sa facem curatenie prin rotatie, numai ca unii se faceau ca ploua si nu faceau curatenie, iar in ultimul timp cat  am stat acolo ajunsesem sa fac numai eu curatenia de pe etajul nostru si de multe ori chiar pana la parter pentru ca nu mai suportam(ap. este la etajul 2). Apoi am inchiriat, i-am spus chiriasei problema, nu stiu cum s-a descurcat, nu s-a plans niciodata legat de acest subiect, acum s-a mutat si azi am fost sa luam cheile si constat aceeasi mizerie pe scari, noroi pe scari desi nu a mai plouat de 2 saptamani, prin urmare murdaria e veche nu de cateva zile.

 

In fine nu stiu cum sa rezolvam, cei care se ocupa de administratia blocului nu iau nici o masura desi am tot ridicat aceasta problema, ce fac le sun la usa sa le spun de vorba buna sa-si mature scarile??

Nu este un bloc mare, sunt 10 apartamente toate, deci daca nu vor sa plateasca firma sau o femeie la curatenie, ar putea prin rotatie sa-si faca fiecare pe etaj.

 

La voi cum e? Va rog daca aveti ceva idei pe care sa le aplic. 

 

Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am locuit si in apartament unde am facut singura curatenie pe casa scarii si in  apartament unde exista firma care face curatenie.

 

unde faceam eu era nasol pentru ca era la parter si treceau toti pe acolo, deci in permanent mizerie. Nu stiu vecinii de sus daca isi faceau. Nu aveam intotdeauna chef, dar o baba vecina ma urmarea in permanenta si ma taxa daca intarziam.

 

Aici unde stau acum este o firma care vine o data pe saptamana sa mature si sa spele pe scari si zau ca nu e asa de scump. Daca vecinii nu au chef sau timp de curatenie sa plateasca.

 

nu stiu cum ii poti convinge insa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred si eu ca e mai bine sa vina o firma sa faca curatenie, a existat cu ani in urma dar o persoana din bloc n-a mai fost de acord, i se parea scump si zicea ca nu fac bine, si ca ea isi face singura, prin urmare s-a renuntat la firma, o perioada si-au facut singuri, apoi  s-au mai schimbat chiriasii si s-a ajuns la aceasta situatie.

 

Aveti idee cam ce suma se cere pentru curatenie? Aici la noi nu cred ca ar veni mult pe apartament, este bloc P+3, 10 apartamente.

 

Multumesc si mai astept pareri si idei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul, iti recomand hotel langa Prater, noi mergem in iulie spre tara (tot cu masina, asa facem in fiecare an) si am rezervat camera la : Motel One Wien-Prater...acum 2 ani am stat la Magdas Hotel, tot langa Prater (e insa mai special, cred ca inainte a fost spital sau clinica..si nu au aer conditionat...noi am nimerit cand era canicula, asa ca nu prea am putut dormi)...noi mergem in Prater sa mancam, Schweizerhaus e renumit pt ciolan si bere nemteasca  [:)] de la Prater ai metrou, plus ca e si parcul de distractii, care e fain. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christel, 10 familii suntem si noi pe scara, doar ca la noi Hausmeisterul se ocupa si de gradina, tunde iarba, scoate tomberoanele afara, diverse reparaturi... Am cautat acuma factura de anul trecut la cheltuieli si e o suma totala de 2000 pe an din care partea mea e 200 cum ar veni. Pentru un an de zile si pentru cate fac mi se pare ok.

 

Eu fac contabilitatea la o firma de curatenie care printre altele fac si scari de bloc. Nu stiu acolo sa zic cum sunt impartite si cat de mari sunt blocurile. La noi la servici tot ei fac curatenie si numai pentru casa scarii cred ca e cam 90 de euro pe luna (sunt 4 etaje). Sumele nu sunt mari. Nu stiu in ce zona stati, pentru ca salarul minim in vest la cei care fac curatenie e mai mare ca in est. Aici e acum 9,05 ora si in vest e 10 pentru ca au tarif special de bransa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Se impoziteaza la un procent individual pe care fiecare persoana sau cuplu il are calculat la venitul total. Adica ti se aduna toate veniturile pe care le ai dintr-un an si se ia procentul dintr-un tabel. Cu cat ai venituri mai mari, cu atat e procentul mai mare.

 

Veniturile din chirii se declara anual la Steuererklärung. Si a nu se confunda Einnahme (adica incasarile din chirii) cu Einkünfte (Incasarile din chirii minus cheltuieli, inclusiv Afa)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...