Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna nemtoaicelor! [flo2]

 

Am astazi o saptamana de cand sunt in Germania. A fost asa cum ma asteptam o calatorie grea de 24ore, dar ne-am descurcat onorabil, fetita mea a fost mai cuminte decat ma asteptam.

Sunt incantata de tot ce am vazut aici zilele astea. Am adus vara, spune sotul meu. Am fost chiar si la piscina. Sunt inca multe maruntisuri pe care nu le-am adus de acasa si care sunt necesare intr-o gospodarie, inca mai aranjez lucruri si fac liste de cumparaturi.

Prima impresie e ca majoritatea lucrurilor si alimentelor sunt mult mai scumpe aici. Legumele si fructele sunt cam artificiale, in schimb alimentele ambalate sunt superior calitative si mult mai gustoase. Am descoperit o telemea de care nu ma mai satur. Inca mai am de descoperit bunatati locale.(deja progresez la capitolul bere [alcool] ) Sunt o gurmanda si imi place sa incerc gusturi noi.

Pe voi ce v-a impresionat la capitolul mancare aici, in Germania.

Va salut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut sa rad, mi-ai amintit de mine acum 8 ani cand am venit aici si ma minunam ce scumpa e paine fata de Romania. 

O sa dureze putin pana te vei obisnui sa nu mai compari preturile cu cele din Romania - salariile de aici nu sunt la fel de mici ca cele din Romania. Acum eu nu ma mai mir ce preturi mair sunt aici si ma mir ce preturi mari sunt in Romania unde salariile sunt mai putin de jumate fata de aici. Cu timpul te vei obisnui sa dai 35-40€ pe o pereche de pantofi de copii [fal]

 

Legumele si fructele si carnea mi se pareau si mie fade la inceput, acum m-am obisnuit. 

Buna nemtoaicelor! [flo2]

 

Prima impresie e ca majoritatea lucrurilor si alimentelor sunt mult mai scumpe aici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru croatia recomand inchiriere de segelyacht  (cine are  permis de barca) noi ne-am gandit abia aici, dar tot am gasit, a fost pt. prima data dar ne-am descurcat si am mai luat o sapt.

 

esti simpatica, cui recomanzi asta? cei care au SKS-Schein probabil ca nu au nevoie de recomandari, iar celorlalti nu le recomand deloc sa se arunce la incercari de-astea. Poate parea usor si hai ca ne descurcam, dar este extrem de periculos daca nu stii ce faci si nu ai inca cel putin o persoana cu experienta in ale sailingului la bord. Iar marea Adriatica nu este un teritoriu pentru incepatori, Meltemi e un vint periculos. 

 

Altfel, subscriu, o vacanta pe yacht e minunata.

 

Edit: m-am corectat, scrisesem de Bora, dar uitasem de Meltemi care e mult mai rau.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreun sfat despre steuer klasse?

Eu lucrez, proaspatul meu sot face curs de limba, deci inca nu lucreaza. Exista mai multe optiuni din care pot alege?

 Singura clasa pe care o poti alege e 3 - e si cea mai avantajoasa. De asemenea sotul tau poate fi luat pe asigurarea ta de sanatate (e mai ieftin asa decat sa platiti amandoi separat). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miriliuta, mersi, o sa vb la spital.

 

Mie nu mi se par mancarurile fade. Ma asteptam sa mananc o rosie care sa aiba gust de ...nimic, dar am gasit la netto niste rosii cherry lunguiete care sunt la gust exact ca rosiile de gradina.

Zmeura are gust de zmeura, de pepene nu mai spun. Chiar si lubenita cu gust de lubenita am mancat. :)) pierisicile delicioase....si am dat de o tura de struguri absolut deliciosi, erau atat de dulci ca parca mancam ciocolata.

Chiar am fost mai mult decat placut surprinsa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat deocamdata produse din singurul supermarket(Edeka) din orasul asta/statiune. 13euro kg de carne de porc, 2euro kg de cartofi si 3 euro kg de rosii in plina vara mi se pare cam mult, mai ales ca am inteles ca in oraselul de langa, unde sunt mai multe magazine mari, preturile sunt rezonabile. Chiar eram curioasa sa intreb ce magazine frecventati mai des pt cumparaturi. De la Xio am inteles ca netto e ok pt fructe: sigur il caut. Alte sugestii?

Cu siguranta imi va lipsi piata cu produse proaspete de acasa, dar sunt in cautare de alternative. Oraselul asta e asa de mic si centrat pe o singura activitate incat, in afara de o multime de hoteluri, nu are mai nimic.

Azi am fost pana in Hof sa-mi iau costum de baie si am intalnit doua romance, dar fiind foarte grabiti, n-am vorbit cu ele. Am impresia ca romanii n-au populat partea asta de Germanie. Am stat cu urechile ciulite la conversatia oamenilor de pe strada, la piscina, in parcuri si... nimic, tipenie de romani. M-au dezamagit asa zisele reduceri, preturi foarte mari.

Va intrebam cu ceva timp in urma cu privire la felul cum se imbraca cei ce locuiesc aici. Venisem cu preconceptii, dar am observat un amestec de stiluri, incat am impresia ca orice as purta ar fi ok. Oamenii sunt foarte relaxati, comod imbracati

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristoiu, acum am vazut ce poza ai [:D], n-avem sks din ala, a trebuit sa googalesc sa vad ce e, dar sotul e capitan de rhin, si cum spuneam, prima data pe segelboot, al doilea om la manevre e fiica-mea  [:D]  ca eu cand se clatina mai tare nu stiu unde sa ma ascund, nu pot inota daca stiu ca nu ating cu picioarele, asa ca stau ca maimuta de scara cand opresc sau ma cara cu barca la mal...am prins si bura dar ne-am cautat loc bun de dormit, panzele le folosim mai putin ca tot prindem vantul din fata 

eu spuneam ca recomand asta in croatia pt. ca, cu masina e mai dificil sa ajungi la tarm, pe istria si insule 

si cum ne-am trezit asa brusc n-am gasit pe nimeni sa ne insoteasca

 

raluca_irina: lidl, aldi, netto, penny, norma sunt aproape la fel ca preturi, real e putin mai scum dar varietate mare, edeka e parca mai scump decat real, cel putin la carne, dar la toate apar oferte avantajoase, trebuie doar sa vezi ce magazine ai mai aproape si daca se merita deplasarea sau nu. nu primesti ofertele in posta? asa ar trebui

pentru completat maruntisuri, ce nu ai reusit sa aduci cauta http://www.thomas-philipps.de in zona ta sau cumpara online daca se merita transportul

despre mancare si eu am transformat in lei o perioada buna pana m-am obisnuit  [:D], e normal, sa vezi cum o sa transformi in lei cand ajungi in ro, si te minunezi cum pot fi produse mai scumpe; ce nu gasesc ca in ro sunt rosiile (chery sunt cele mai bune dar tot nu aduc a rosii de tara), porumbul de fiert (aici e un soi dulce care nu-mi convine, asa ca mai dau iama prin lanuri in sezon [:I] ), pepenii, casul, varza si prajiturile...imi plac mai mult aici insa o multime de chestii

la cap. vestimentatie tara asta e taman pe gustul meu, imi pun pe mine ce ma incape  [:D], bine nici nu sunt fortata de job pt. tinuta, oricum in ro faceam nota discordanta, nu ma imbracam ca o doamna  [:D]...doamne ce relaxati sunt oamenii aici egal unde lucreaza!

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...