Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Arbeitsamt-ul nu are cum s ate ajute, ca nu are treaba cu echivalarea diplomelor.

Poate doar ceva informatii ins anu stiu daca ei sunt in masura sa ti le ofere.

 

valyana, primul tau pas, daca vrei s alucrezi ca chimist este echivalarea studiului.Echivalarea studiului nu este un lucru chiar usor si se de la sine inteles.

 

Acum dupa intrarea Romaniei in EU s-a schimbat situatia si sunt destule domenii unde sunt recunoscute 100% sau partial.Inainte de 2010 situatia era ...critica.

 

Ma rog, decu primul pas e recunoasterea diplomei, tu trebuie sa vezi unde este Zentralstelle für Aüslündischer Bildung(Bildungswesen)  si sa iei contact cu ei, sa vezi ce pasi ai d eurmat.

 

Uite iti dau citeva link-uri de udne iti poti obtine mai multe informatii:

https://www.college-contact.com/qualitaetssicherung/anerkennung

https://www.kmk.org/themen/anerkennung-auslaendischer-abschluesse.html

 

 

Recunoasterea diplomei este in proces costisitor(ma rog era inainte de EU), care iti poate aduce satisfactiile dorite-daca diploma este recunoscuta sau te poate arunca in depresie -daca nu e recunoscuta sau e recunoscuta partial.

 

Mult succes si nervi de otel!!! E bine ca au lucrat , ca asa ai avut cintact cu limba germana si ti-ai imbunatatit-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Valyana,

 

ach, ăștia de la AA sunt puși acolo mai mult sa încurce . Zău așa .

imi aduc aminte ca Acu 10 ani am plecat de acolo plângând . 

Apoi am schimbat beraterul și bine a fost . Mi- a dat ideea sa aplic pe o practica, și nu pe job . 

Mai așa m- au preluat din mers . Lucrez de 9 ani și câteva luni . 

Nu dispera . In ce zona ești ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nu pot sa cred asta. Sunt aceleasi legi in toata UE vis a vis de echivalarea diplomei. Mie 5 ani de facultate de chimie universitara mi i-a echivalat (in Austria) cu facultate plus master. Si este normal. Nu a fost chestie de noroc, ci de aplicat legi. 

Nu a costat nimic aplicatia, am facut totul online. Te costa tradusul autentificat al diplomelor cu note cu tot (inclusiv cea de Bac), certificate etc.

Nu te demoraliza, cauta exact unde se face asta in Germania si aplica acolo. Trebuie sa fie un singur loc/site pentru toata Germania. Dar ai grija unde traduci diplomele, mai bine mai scump, dar traduse bine. Asta ar fi singurul motiv pentru care o diploma nu ar fi recunoscuta corect - greseli e traducere/interpretare a materiilor studiate. Si in chimie o sa gasesti de lucru. Poti incepe cu un Praktikum intr-un laborator/firma, apoi Laborant/Chimist... E greu, e foarte greu, dar nu imposibil! Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devo!!! Ce ma bucur ca scrii . Mai ai șef ?

 

speram sa ii răspunzi tu fetei .  Aschiuta tot pe chimie este .

 

Valyana, poți sa scrii aici 

 

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/

 

 

Eu le- am tradus. Dar știu ca prima mi- a tradus Ed fizica cu educație fizica și in germana nu exista echivalent ci exista simplu Sport .

ce m- am enervat . Și eu sunt bată la limbi, dar altii se dau traducători pe bani  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devo!!! Ce ma bucur ca scrii . Mai ai șef ?

 

speram sa ii răspunzi tu fetei .  Aschiuta tot pe chimie este .

 

Valyana, poți sa scrii aici 

 

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/

 

 

Eu le- am tradus. Dar știu ca prima mi- a tradus Ed fizica cu educație fizica și in germana nu exista echivalent ci exista simplu Sport .

ce m- am enervat . Și eu sunt bată la limbi, dar altii se dau traducători pe bani  [alcool]

 

Suntem off topic, dar hai sa-ti raspund aici. Iti amintesti cand imi ziceai ca o sa crape seful intr-o zi de atata rautate? Si eu imi dadeam ochii peste cap, ca drac mort nu a vazut nimeni, el o sa ne ingroape pe toti? In ianuarie a aflat ca are cancer in 4 locuri diferite in corp. De o saptamana a inceput chimioterapia si nu mai vine. Banuim ca nu o sa se mai intoarca, daca intelegi ce vreau sa zic, dar tot raman la ideea ca drac mort… mai rar. 

 

PS. cine e Aschiuta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Buna seara,

am si eu o intrebare poate ati trecut si voi prin asa ceva.

 

Copii mei sunt nascuti aici cetateni romani cu certificate romanesti. De 10 ani au acum dubla cetatenie si acte germane. Acum cateva zile in Ro la mama acasa au venit niste politai si au intrebat de copii caci nu au buletinele romanesti facute. Cand mergem in Ro sa mergem sa le facem.

Voi cum ati procedat?

Ati facut si cele romanesti?

Eu nu prea vreau sa le fac se poate asa ceva?

o seara frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...