Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara,

am si eu o intrebare poate ati trecut si voi prin asa ceva.

 

Copii mei sunt nascuti aici cetateni romani cu certificate romanesti. De 10 ani au acum dubla cetatenie si acte germane. Acum cateva zile in Ro la mama acasa au venit niste politai si au intrebat de copii caci nu au buletinele romanesti facute. Cand mergem in Ro sa mergem sa le facem.

Voi cum ati procedat?

Ati facut si cele romanesti?

Eu nu prea vreau sa le fac se poate asa ceva?

o seara frumoasa

Probbail ca figurati ca avind domiciliul in Romania, ma refer aici voi ca parinti, nu numai la copii.

 

Nu, daca locuiti in Germania, aveti domiciliul in Germania , nu sunteti posesori de CI, fii mio nascut i crescut in Romania, nu a avut niciodata buletin, nu a venit niciun politai sa ceara sa i se faca buletin, nu a avut nevoie nici cind i-am reinnoit pasaportul(pasaport de cetatean roman cu domiciliul in straintate)asata ca tot citisem la un alt subiect daca au sua nu nevoie de buletine pentru reinnoirea pasapoartelor dupa ce implinesc 14 ani.

 

Insa eu ca parinte am fost posesor de pasaport cu domiciliul in strainatate, d eindata ce nu am mai locuit in Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul, solutia ar fi sa iti faci pasaport romanesc CRDS  si sa predai CI. Asa am facut si eu cand m-am mutat aici. CI demonstreaza unde ai rezidenta si cumva e ilegal sa ai rezidenta in Germania si CI romaneasca (si eu am proprietati in tara, dar ma legitimez peste tot cu pasaportul). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cititi aici despre pasaportul CRDS :

 

https://pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe3.html

 

Scrie ft clar : 

 

Ridicarea paşaportului simplu electronic sau a paşaportului simplu temporar, cu menţionarea ţării de domiciliu, se face concomitent cu prezentarea următoarelor documente ale titularului, după caz:

a) actul de identitate care atestă domiciliul în România, emis de autorităţile române competente, care se retrage şi se transmite serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor competent;

b) paşaportul anterior, dacă este cazul (se anulează şi se restituie titularului). 

 

La urma urmei, fiecare decide pt el, dar nu este legal sa ai si CI, din moment ce ai domiciliul in alta tara. Am intrebat acum multi ani la MAE si mi-au raspuns la fel: ai domiciliul in strainatate, predai CI (pt ca CI asta demonstreaza, unde ai domiciliul). 

 

Si eu am dubla cetatenie : romana si elvetieana. Pt Elvetia am CI si pasaport, dar in momentul in care ma mut in alta tara, va tb sa predau CI. Aici esti obligat sa declari ca parasesti tara. Iar cand te muti la alta adresa sau alt oras, ai 8 zile sa anunti unde ai stat ca pleci si sa te inregistrezi unde vei sta; daca nu faci lucrul asta, platesti amenda. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care aplici pt CI, trebuie trecuti si copiii minori. Asta inseamna ca au si ei domiciliul in tara. 

 

Mai jos vedeti modelul de cerere si ce cuprinde ea :

 

http://www.dgepmb.ro/files/download/assets/Anexa%2011%20din%20HG%2013752006%20Cerere%20pentru%20eliberarea%20actului%20de%20identitate.pdf

 

E luata de aici :

 

http://www.deps4.ro/activitati/modele-de-cereri-evidenta-populatiei

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

 

Buna! Stiti cumva daca pentru a merge cu masina din Romania in Germania ( in vizita la rude, nu pt a lucra/ studii etc) , la granita Austriei trebuie ceva documente suplimentare? Sau e suficient actul de identitate?

la granița cu Austria nu e punct de vama, nici nu opresti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...