Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

la granița cu Austria nu e punct de vama, nici nu opresti. 

Multumesc! Gasisem un comunicat pe site ministerului de externe, din 16 iunie, care zicea ca Austria a deschis granitele pt cetatenii a 32 de state europene (Romania inclusiv), dar ca la granita cer dovada ca nu ai fost in ultimele 14 zile in una din celelalte tari, neincluse in lista aia. Nu prea stiu cum poti dovedi ca nu ai fost intr-o anume tara daca nu ai pasaport. Era vorba de granita dintre Ungaria si Austria, cred.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc! Gasisem un comunicat pe site ministerului de externe, din 16 iunie, care zicea ca Austria a deschis granitele pt cetatenii a 32 de state europene (Romania inclusiv), dar ca la granita cer dovada ca nu ai fost in ultimele 14 zile in una din celelalte tari, neincluse in lista aia. Nu prea stiu cum poti dovedi ca nu ai fost intr-o anume tara daca nu ai pasaport. Era vorba de granita dintre Ungaria si Austria, cred.  

 

Austria emite avertizari de calatorie pentru Romania, Bulgaria si Republica Moldova, a anuntat miercuri guvernul de la Viena, care a invocat o inrautatire a situatiei legate de COVID-19 in aceste tari, transmite Reuters, citata de Agerpres.

Orice persoana care soseste din cele trei state mentionate trebuie sa fie plasata timp de doua saptamani in carantina sau sa faca dovada unui test negativ (la COVID-19), au declarat cancelarul austriac Sebastian Kurz si ministrul de externe Alexander Schallenberg, intr-o conferinta de presa.

De asemenea, vor fi suplimentate masurile de control la frontierele Austriei cu Ungaria si Slovenia, au adaugat cei doi demnitari.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! 

Stiti cumva daca pentru a merge cu masina din Romania in Germania ( in vizita la rude, nu pt a lucra/ studii etc) , la granita Austriei trebuie ceva documente suplimentare? Sau e suficient actul de identitate? 

Laura eu nu am mai fost cu masina in Romania de cind a intra in Eu, insa nu exista granita(cu contrul adica) un Austria, singurul punct d egranita e in Romania . care e capatul EU.

 

Nu stiu cum e situatia acum cu covidul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Austria emite avertizari de calatorie pentru Romania, Bulgaria si Republica Moldova, a anuntat miercuri guvernul de la Viena, care a invocat o inrautatire a situatiei legate de COVID-19 in aceste tari, transmite Reuters, citata de Agerpres.

Orice persoana care soseste din cele trei state mentionate trebuie sa fie plasata timp de doua saptamani in carantina sau sa faca dovada unui test negativ (la COVID-19), au declarat cancelarul austriac Sebastian Kurz si ministrul de externe Alexander Schallenberg, intr-o conferinta de presa.

De asemenea, vor fi suplimentate masurile de control la frontierele Austriei cu Ungaria si Slovenia, au adaugat cei doi demnitari.

Dar daca doar tranzitezi, fara sa te opresti ?Oare unde pot gasi informatiile astea? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, 

 

in mod normal nu exista vama între Austria și Germania, Germania cu franta cu Spania cu etc ..  . E autostrada sau drum liber cu un semn de circulație . 

 

dar acum cu covidul asta nu știu ce sa îți zic . 
Nu e vorba ca nu opresti, nu te lasă . 
 

am o prietena care a plecat de dimineața la București . Duminica se întoarce . Ea zboară . A semnat o hârtie , ca nu știu ce face. 
 

nu știu ce se întâmpla in ro. Eu, căutam bilet sa vin la ziua mamei mele. Sunt cam in ceata . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...