Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (2)


Recommended Posts

Neata!

De trei seri i-am facut pruncului baita la ora. 9. Apoi papa si somn, iar la ora 10 deja ieseam din camera ei. [pk]  S-a trezit cam pe la 3 sa pape, apoi dimineata la 7. Acum doarme si o astept la cotitura cu tzatzi la ora 10.

Doamne ajuta sa-si tina obiceiul! V-am scris ca ma chinuia cu supt agitat de cate 2-3 ore pana sa adoarma, de-mi iesea pe ochi. O fi fost agitata ca-i faceam baie in intervalul 8-9.15, nu la ora fixa? Am zis ca ea are un ceas in fund. Mesele le cere singura, se trezeste cu 15 minute inainte. Iar seara, indiferent unde suntem, ca doarme sau nu, la ora 8 fix se trezeste si incepe sa se agite. Eu zic atunci ca cere baita. [incada]

 

Eeehhhhhh. Poate-mi dau cu presupusul, dar m-as bucura sa isi pastreze acest obicei de a adormi repede seara. [bib]  Ziua in schimb, in afara de cele doua somnuri de cate o ora jumatate - doua, din carucior de la plimbare, nu are pogram de somn. Mai atipeste cate o ora sau mai mult cand ii vine somn.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 495
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata

 

Noi bifam al doilea weekend in care fugim de acasa la bunici sa mai dormim si noi noaptea (tati mai ales, ca eu tot mama denaturata sunt noaptea, daca adorm, nu mai misc 5-6 ore). Ai mei au grija de bebei noaptea iar noi dormim. Asa de bine m-am trezit.

 

Am renuntat la diclac si am dat cu gheara ursului aseara. Nu m-a mai trezit durerea, doar simteam degetele amortite. Pompa e electrica, dar pozitia mainilor ma afecteaza, plus ca pompez f des. Eu cred ca e si o lipsa de mg sau ceva. Calciu nu cred ca e o problema fiindca nu am pofta de lactate.

 

Bebeii mananca la biberon in proportie de 80% sau chiar mai mult. La san nu se satura fiindca adorm f repede, dupa doar 5 minute si trezesc plangand de foame deci tot trebuie sa le dau biberon completare daca vreau sa apuc sa respir. Dar cum timpul e limitat, sanul a ramas de alint cand nu vor sa se calmeze. Acum 2 seri am reusit pe timpul noptii sa il alaptez pe Gabriel la orizontala, ca era agitat si nu era multumit de bibe. Si am dormit amandoi atat de bine, s-a mai trezit dupa vreo doua ore iar l-am pus, apoi dimi la bibe :) ma simt si un pic vinovata cand ii dau unuia si celalalt primeste biberon :))

 

Eu nu am reusit sa renunt de tot la tigari nici pe parcursul sarcinii, nici acum cu alaptatul. La fel a zis pediatra, dupa ce scot laptele si sa las vreo 2-3 ore inainte de a alapta din nou. Una dimineata, una la pranz cand schimb tura cu tati si daca mai apuc 1-2 pe seara. Eu am avut scandal cu sotul, era totul ok, pana la vizita pediatrei, nefumatoare si a fost f vehementa cu fumatul. Asa ca mi-a luat pachetul de tigari si atunci au dat hormonii pe afara, cred ca am plans o ora. Eram dispusa sa renunt la alaptat ca sa pot fuma si plangeam cu gandul ca o sa le dau formula. Sunt dependenta, la modul ca ma apuca nervii rau si nu pot sa ma concentrez pe nimic altceva daca incerc sa ma abtin. Ma simt f prost, dar nu am reusit sa rezolv situatia, mi-am dorit f mult sa ma las.

 

Mony, te-am visat acum 2 nopti, erai cu bebe si eu cu ai mei si ma minunam ce mare si lung e pe langa ai mei :))

 

Elena, bine ai venit!

 

Am vrut sa imi cumpar si eu un sling, aveam un marsupiu, dar la magazin m-am razgandit si am cumparat tot marsupiu. Am vazut ca trebuie sa ma infasor si am zis ca ne-ar fi prea cald. Caruciorul e acasa (si nu incape in masina mea :D) dar ma gandeam ca putem iesi cu marsupiile pe afara cat suntem la ai mei. Apropo eu nu am nici o sansa il montez singura :)). Trebuie montat afara din scara ca nu incape pe usa =)) si e grrrreeeeeu.

 

Mi-e un dor de mare de ma doare :)) oftez de fiecare data cand vad la tv. Cand am vrut sa mergem weekendul trecut a fost vremea urata si am renuntat. A fost mai bine ca zilele acelea au fost pline de colici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyana ai doi baietei superbi :) ajungeti voi si la marein curand!

 

Fetelor am ajuns la concluzia ca vaca de muls si bou la jug nu poti fii n acelasi timp si sa mai si excelezi la amandoua.

Da... E soacra-mea la mine si mi-a ridicat deja tensiunea. Incep sa o prefer pe maica-mea care nu vine deloc :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

De trei seri i-am facut pruncului baita la ora. 9. Apoi papa si somn, iar la ora 10 deja ieseam din camera ei. [pk]  S-a trezit cam pe la 3 sa pape, apoi dimineata la 7. Acum doarme si o astept la cotitura cu tzatzi la ora 10.

Doamne ajuta sa-si tina obiceiul! V-am scris ca ma chinuia cu supt agitat de cate 2-3 ore pana sa adoarma, de-mi iesea pe ochi. O fi fost agitata ca-i faceam baie in intervalul 8-9.15, nu la ora fixa? Am zis ca ea are un ceas in fund. Mesele le cere singura, se trezeste cu 15 minute inainte. Iar seara, indiferent unde suntem, ca doarme sau nu, la ora 8 fix se trezeste si incepe sa se agite. Eu zic atunci ca cere baita. [incada]

 

Eeehhhhhh. Poate-mi dau cu presupusul, dar m-as bucura sa isi pastreze acest obicei de a adormi repede seara. [bib]  Ziua in schimb, in afara de cele doua somnuri de cate o ora jumatate - doua, din carucior de la plimbare, nu are pogram de somn. Mai atipeste cate o ora sau mai mult cand ii vine somn.

Lily, ti-am spus eu ca ai nostri sunt suflete pereche. Si la noi stingerea e la 22 si avem o trezire de noapte. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, Flafi, nu ma lasa fara o perla de-a soacrei! Pls!

 

Elyana, mie mi se pare ca arata f.f. bine [bib] [bib]  tai, si sunt super-super simpatici!

Bravo tie, e meritul tau!

 

Legat de fumat, poate treci si tu pe electronica, am pus link pe pagina precedenta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mony sa te satisfac :)

" daca i-ai da copilului noaptea ceai ai dormi si tu mai bine" eu intreb " cum, ca tot m-as trezi sa ii dau sa suga si ceai" raspunsul a fost pe masura:" pai ii pui biberonul acolo si bea el, nu e ca atunci cand ii dai san sa il tii si brante si sa te mai tii si de san sa suga"

Acum imi vine sa rad dar in momentul imi cazuse mandibula de uimire, hahaha

Deci la 11 saptamani precocul ( ca la asemenea idee doar asa i se poate spune) meu de copil isi ia singur biberonul cu ceai noaptea si baga. Pai cred ca o sa il trimit sa si-l faca singur, ca sa nu ma deranjez deloc :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

In fiecare seara am o stare usor febrila si mi-e frig, intreb lumea daca e sau doar mie mi se pare ca sa stiu cum o invelesc/ imbrac pe cea mica. Trece pe la 2 noaptea cand o alaptez dar pana atunci stau sub patura cu un halat peste pijama. A mai patit cineva asta?

 

Sling mi am luat si eu dar nu stiu sa o asez, se propteste cu piciorusele si nu ma lasa sa o manevrez. Paulinio venim dupa tine in parc sa ne arati cum procedezi:)

 

Diseara ne ducem la o petrecere de un an/ turta unde vor fi multi copii. Credeti ca va fi o problema pentru ea? Ma gandesc ca am scos o pana acum peste tot, numai in colectivitati de copii nu, m am ferit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Flafi, tare soacra ta :))))))

Elyana, sunt asa dragalasi bebelusii.

Miruna doarme mult. A dormit 7 ore legate pe timpul noptii, apoi, s-a trezit la 7 a supt putin, dupa care la 9, si apoi la 11, si doarme de rupe patul (mai bine zis landoul :D).

Nu stiu daca ma pot obisnui cu atata liniste.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flafi, m-am spart de ras cu tinutul biberonului.

 

Criu, eu zic ca-i ok. Eva e intr-una inconjurata de copii, care mai vor sa-i dea si pusi :). Cand vad vreunul mucios insa, il uschiez :).

Cu frisonul, eu am patit asa cand am avut un canal inflamat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...