Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (2)


Recommended Posts

Flacaii va multumesc pentru aprecieri :D

 

Am avut o zi linistita, mai putin dupa amiaza cand am vrut si eu sa dorm langa ei, s-a marait Mikael din 10 in 10 minute si m-a tot trezit. Cand am renuntat si m-am ridicat din pat, a adormit bustean :)) acum doarme pe mine, pe burtica. Nu l-a ragait tati bine si acum il chinuie gazele :) ii era mila sa il trezeasca dupa masa.

 

Din perlele mamei, ca soacra n-am. Ii tot repeta lui Gabriel ca taica-sau nu il iubeste ca ii facea poze lui Mikael, ca pe el il avea in brate. Si a rugat-o sa nu ii mai spuna asta copilului, la care mama insista "ba da, nu te iubeste". Apoi a zis ca glumeste. Eu am impresia ca odata cu varsta se intampla ceva cu neuronii ... :( ma cam prost dispune cu iesirile astea... Ieri vroia sa imi spuna ca nu e laptele meu bun ca nu se mai satura. I-am zis sa ma scuteasca si sa nu inceapa, a tacut, slava domnului. Si a mai scos ceva ieri, dar am uitat exact subiectul, dar a zis ceva de genul ca "cine stie ce le fac astia" ... Adica noi, parintii :D

Eu zic ca poate concura lejer cu orice soacra :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 495
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deny parca, ai descris exact experienta mea cu wrapul. Ei eu tot de pe youtube am invatat sa-l pun. Pur si simplu se lipeste de mine si mi se abandoneaza total. Sta linistit ca in burtica si eu am mainile libere pentru Radu. Unde mia pui ca multa lume zice ca sunt insarcinata si ma intreaba cand trebuie sa vina bebe.

Eu" |Pai a venit deja, si ii atrag atentia asupra capului care de obicei jumatate e acoperit ca sa-l tina bine.

Intradevar pe caldurile astea e mai greu, transpir si eu si el... dar beneficiile sunt mai multe. Incerc sa nu-l tin mult tocmai ca sa nu transpiram prea tare. Il mai scot la aerisit, mai vorbim, alaptam... si apoi la loc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Eu pe baricade, am comis-o ieri si acum trebuie sa repar :D vineri noapte am dormit dusa si nu am pompat, iar ieri am pompat odata la 8 si la 12 apoi am lenevit pana la 18 deci nu am avut cum sa las destul lapte pentru azi noapte, m-am muls pe la 22 dar nu a iesit decat 125ml iar azi dimineata la 6 a trebuit sa ma trezesc ca nu mai aveau lapte, am scos vreo 300ml. Deci azi trebuie sa pompez mai des sa isi revina productia

Am lasat galactogilul acasa si nici nu am mai baut destul ceai sau apa :( pana acum 2 zile aveam prea mult lapte in frigider :)) heh, lectie de economie de piata :)) daca nu e cerere... De unde oferta :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vor sa doarma, suzeteaza si bibe si tzitzi si sunt fascinati de tapetul din sufragerie care e in dungi mov si albe. Asta facem de la ora 6 :)) am baieti matinali. Fac armata cu noi, unu ii schimba, altul incalzeste lapte :)) eu de 2 ore vreau sa ajung la toaleta, mama se chinuie sa prinda o gura de cafea, a incalzit-o de 3 ori pana acum :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi!  [flo2]

 

Eu de la agonie la extaz! Vineri spre sambata noaptea ne-am chinuit rau ... intre 11 si 1 noaptea si intre 2-3 noaptea ma chinuiam sa o adorm! Alaptat la greu, in brate la greu putinul somn pe care l-am avut a fosst cu ea pe piept. Dimineaza din nou pe la 6-7 alaptat si de la 9-12 m-am chinuit sa o adorm din nou ... si cam asa am tinut-o toata ziua. Am fost singura acasa pana seara pe la 9 si de abia am apucat sa mananc. Am facut baitza mai tarziu, si pe la 11 sotul a zis sa incerce sa imi puna fetita la san fara tetina. Si surpriza! A supt fara tetina  [pk]  si numai asa o sa ii dau de acum! S-a mai trezit pe la 0:40, i-am mai dat putin, la 3, pe la 6 si acum la 10. De fiecare data am alaptat-o si am pus-o dupa aia in patut si a adormit. IN PATUT!   [fal] [:D] Nu imi vine sa cred! Azi noapte a fost un ingeras! Sper sa o tina ... sau macar sa ma mai surprinda din cand in cand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

 

Elyana, sunt frumosi foc bebeii tai. E greu cu unul, d' apai cu doi, asa ca iti zic si eu "rabdare, rabdare, rabdare".:) O sa creasca si o sa fie din ce in ce mai bine. Asa ma incurajez si eu cand fac ture noaptea prin casa cu Mihaita in brate ca sa-l adorm. :))

 

Deny, ma bucur ca a revenit lapticul.

 

Elena, bine ati venit, tu si ciresica. [flo]

 

Simcri, si sotul meu facea la fel cand vedea cum scade productia de lapte, desi nu intelegea ca daca bebe nu suge, sa ma mulg nu apucam, de mancat nu aveam timp sa mananc, sa dorm nici atat, de unde lapte? S-a calmat dupa ce am facut o criza (nu de isterie - dar nici mult nu mai aveam), o criza de plans.

 

Fetelor, ce va invidiez cand aud cat va dorm bebeii. :)

 

In alta ordine de idei, am fost ieri si mi-am gasit rochita de botez potrivita noii siluete (adica +8 kg).:D Nu e ff eleganta, fiindca facem botez de zi, incepe la 2 la restaurant si sper la 10 sa dam stingerea. :) Si mi-am mai luat inca 2 rochite, ca mai avem 3 nunti vara asta, iar prima e in sapt urmatoare botezului. Am asa emotii cu bebe, ca il las cu mama, iar nunta e in bucuresti. Din pacate, e verisoara sotului meu (care ar fi trebuit sa ne cunune pe noi, dar nu s-a mai casatorit cu respectivul) si nu putem sa ne fofilam (dar nici nu vreau, sincera sa fiu).

Ma gandeam sa ii iau cazare mamei la un hotel sa stea cu bebe. Asa suntem toti mai linistiti. Daca stiam ca doarme si el noaptea si e cuminte, n-aveam treaba, dar cand il stiu ca urla ore in sir, stau cu grija. Mai ales ca mama mi-a zis ca intra in panica daca nu-l poate calma. Am mai avut noi o tentativa sa-l lasam noaptea la ea si ne-a sunat la 2 jumate' sa mergem sa-l luam ca plangea si nu putea sa il calmeze. Deci, suntem patiti. Asa ca ne-am gandit sa cautam un hotel pe langa restaurant, sau cat mai aproape, ca daca m-o suna mama panicata, pana ajungem noi din buc in pl, adoarme copilul. :)

 

Apropo, stiti vreun hotel prin zona Tei? Nunta e la restaurant Zexe. As aprecia mult niste recomandari. :)

 

M-am intins ca o zi de post. :) Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyana in perioada asta ei fac legea ,ei sunt sefii.

Andreea te-ai gandit bine sa o aduci pe mama cu voi in Buc. asa fugi si tu un pic de la nunta sa calmezi baiatul.

Am avut si noi invitatie la o nunta si am refuzat-o tot din cauza faptului ca nu era in localitate ,soacra intra in panica daca o las cu Edi singura ,ea incepe sa tremure si daca plange un pic dar sa urle ca atunci cand are colici.Nu era o obligatie ,mi-ar fi placut sa merg dar Edi nu sta fara mine ,nu vrea nici in brate la sora sa ,zici ca ma miroase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyana. .asa e..ei sunt sefii..asa ca multa rabdare:) eu nu pot decat sa imi imaginez cum e:)

Andreea, buna idee cu camera de hotel. .din pacate nu cunosc zona ff bine..nu stiu ce sa recomand..

Vio..cred ca e o perioada asta in care vor doar la mami..ma uita ca pana si al meu e mai lipit de mine...cu toate ca e mic:)

Mony..frumos program totuși:) poate o tine asa:)

 

Si noi..dupa o prima noapte la tara in care bebs a dormit cu noi in pat..aseara a dormit in patut:) de dim făcea ca o caprita si sotul l-a luat pe pieptul lui. .nu a rezistat:) in rest..nu ma plang..ma lasa sa dorm noaptea..are deja intervale mai lungi in care doarme..adica..vreo 3h jum..4..dar doar noaptea..ziua..ba suzeteaza..ba sta cu ochii ceapa:) e ok..macar oboseste si doarme noaptea..

 

A inceput si el sa mai ragaie..nu tot timpul.dar parca e ceva mai bine..asa ca e ok..iar dimi grebuie sa isi faca tranzitul. .si se screme..de parca ar naște:))) încerc sa nu ii dau sa suga in perioada aia..sa nu vomite..ca la cum isi duce picioarele la cap si se chinuie. .asa mi-a facut ieri..si a scos o gramada de laptic..pana acum mi-a iesit..nu a scos. .dar mai e pana deseara:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

Noi bifam o zi si o noapte oribile, agitatie maxim dupa vaccin si seara febra, am bagat paracetamol si nurofen in alternanta ca nu scadea deloc, a mancat o masa buna la 11 jumate, apoi pe la 4 jumate decat vreo 70ml si de atunci e asa ligav, febra tot creste, si nici vremea nu ne ajuta, e groaznic de cald, deja sunt 27 de grade in casa si n-am niciun dispozitiv de racorit ca aici vezi caldura 5 zile pe an dar atunci te termina, deja am trecut la varianta baita impachetari cu otet, uff sper sa scada mai repede :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...