Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (2)


Recommended Posts

Gata controlul si la noi, am iesit bine, nu ne-a dat note:),dar avem la 6 saptamani 4700 g si 59 cm, am crescut mult, avem lucruri pe care nu le-am purtat:(

 

Felicitari ptr kk!! Va urez la mai multi:P

 

Mada, sa iei scoica neaparat!

 

Vicky, tu pe 29 sept ai botezul? Si eu as fi vrut sa il fac mai tarziu dar trebuie sa scap de comentariile din familie ca nu am voie sa plec cu copilul nebotezat la drum!!! Mi ar fi placut sa il fac pe 20 sept, atunci am avut nunta

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 495
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

 

Felicitari tuturor cireseilor pt progrese!!! [pk]

 

Am uitat sa-i urez ieri lui simcri drum bun!

 

La noi minunea cu infasatul nu a tinut [alcool]  asa ca azi noapte nu a dormit de la 1.30 la 5 interval in care a supt aproape non stop [alcool]  Nici azi nu stam mai bine pentru ca mananca din ora in ora. Este un puseu la 6s sau il inventam noi pe asta [smulgpar] [fri]

 

Vreau si eu un copil care sa doarma noaptea [soricel]

 

Noi botezul il facem la inceputul lui septembrie la un restaurant cu loc de joace pt ca aproape toti invitatii au un copil -2. Am gasit si fotograf dar o sa ma bucur abia dupa ce dam avansul ca sa fiu sigura de el.

 

Ce ma sperie sunt preturile la costumele pentru botez [fal] Costumul in care il imbrac eu este si pt sedinta foto si de aia imi bat capul sa fie deosebit dar sa dau 600 ron pe el mi se pare mult, mai ales ca Matei nu l-a mai purtat a doua oara si dupa o spalare a intrat la apa desi era o firma cunoscuta si super scumpa. Poate aveti ceva idei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetele,

 

Am prins si eu un moment de liniste, imi dorm amandoi prichindeii si am zis sa va salut repede. Sunt la zi cu cititul, dar mi-e greu sa postez...

 

Noi suntem bine, trec zilele fff repede. Iesim dimineata afara, intram la pranz pt nani si apoi iar pe seara pe afara. In pauzele de la pranz tb sa si gatesc, calc, nebunii d-astea si uite asa nu prea mai am timp de altele.

Deocamdata, imi place, nu am apucat sa ma plictisesc, chiar ma bucur de amandoi ca stiu va trece f repede perioada asta.

 

Noi la controlul de 1 luna nu prea am "trecut clasa", a luat in greutate doar vreo 480 g cfm cantarului pediatrei. Ni s-a recomandat o ecografie abdominala care a relevat ca totul e ok. De lapte praf nu a zis nimic, nici nu i-as fi dat pt ca ea se satura cu ce papa de la san, doarme, e activa, se dezvolta normal. Cu greutatea, sunt sigura ca va recupera, deja a inceput, in 2 sapt a mai pus vreo 400 si ceva de g, deci usor, usor, ne facem mari:)

 

 

Botezul si la noi va fi o masa pt prieteni si familie la o terasa.

 

Am vazut ca ati discutat de scoica vs landou. Si eu sunt pt scoica, cred ca am mai povestit, am trecut printr-o experienta neplacuta din care am scapat cu bine. Nu vreau sa mai risc, o simpla frana poate fi foarte grava pt un bebe asa mic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, am retinut ca mergi la mare cu bebelina si ca o vei da cu crema de protectie solara. Ti s-a recomandat asta chiar dc nu o vei tine la soare?

Ca si noi mergem la sf lunii august si nu m-am gandit s-o cremuiesc pt ca nici nu am de gand s-o expun mai mult decat o fac acum. O s-o  tin sub umbrela, e nevoie de protectie?

Bineinteles ca nu vom merge decat dimineata devreme si seara...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele

 

Ehhh, nici noi nu am trecut clasa la controlul de o luna. :(( A luat doar 370 grame dar a crescut de la 50 la56 cm. mie mi-a zis de LP...cica sa ii dau supliment 30 ml de doua ori pe zi.

Desigur ca Topfer nu e bun, ci trebuie Nan1.

Sunt dezamagita rau...trebuie sa ii facsi niste analize pentru ca are inca un mic icter...adica sa ii ia sange...

Pediatra a si pus diagnostic de colici, fara sa ma intrebe cum se manifesta copilul...si de constipatie desi el face kk rar dar moale moale.

In fine, zilele astea ma duc la un pediatru de lla Grigore Alexandrescu...o tipa care e si consilier in alaptare..

 

Overall, sunt cu moralul scazut...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hellie, eu am citit ca trebuie sa se tina cont si de faptul ca a crescut in lungime. Si a mea a luat 5 cm.

De icter, la eco mi s-a spus ca e in limite normale. Inca mai are si a mea la coltul ochilor. Pielea imi pare ca s-a albit.

Cat despre pediatrii sau medicii familie unii mi se par total neinformati.

De ce e nan mai ok decat topfer?Eu as merge pe topfer...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kabecka, euzic sa o dai cu protectie si inca multaaaa..pentru ca razele soarelui trec oricum de umbrela plus ca soarele se reflect in apa si efectul e super naspa pt piele. Am inteles ca sunt bune crmele de soare special de bebe cu filtre minerale, nu chimice. Un astfel de produs e bioderma pt copii.

Eu zic sa o dai cu protectie multa astfel incat sa ramana alba dupa ce o dai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot topfer i-am dat, dr a zis ca am facut o alegere ok. Am vazut insa ca multa lume foloseste nan. Eu am gustat de curiozitate din ambele tipuri de lapte, respectiv lm si topfer si mi s-au parut la fel de dulci. Dar poate o conta si alimentatia mamei, iar eu mananc dulciuri pt ca altfel nu fac fata solicitarilor pupezei.

Cu crema de protectie stiu ca nu este indicata bbilor sub 6 luni. Indiferent de marca. Dr mi-a zis sa nu las soarele sa-i vina pe fata/cap. Si sa evit plimbarile la orele pranzului. Eu am o portiune cu soare cand ies din parc si am un scutecel alb care il pun pe copertina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...