Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (2)


Recommended Posts

Am fost la consiliera si pediatra de la Alexandrescu. L-a vazut pe bebs cum suge si concluzia e ca nu suge eficient....adica se mufeaza bine, trage bine dar trage fff puitn, inghite rar, pierde timpul cu ochii in tavan etc. planul e sa incep si eu sa ma mulg si sa ii dau sa suga alternativ din ambii sani chiar daa nu l-a terminat bine pe unul dintre ei. Se pare ca asa cum banuiam, daca nu ii cine lapte mult dintr-o data el nu catadicseste sa depuna un minim efort:)

 

Lenes, exact cum zicea Flafi.:)

 

Fetelor, va multumesc mult pentru cuvintele de sprijin. Inseamna mult. Si azi v-am citit cat eram la,spital si mi-a prins bine.

 

Asa, deci ma voi mulge si ii voi da laptele muls cu un furtunas subtiiiiiireeee in timp ce el suge. Furtunasul il bag in coltul gurii lui. O sa incercam si asa...sa vedem daca reusim insa. Asta pana marti cand ma vad iar cu consiliera-pediatru. Sa vedem ce vom reusi. Ideea e ca azi a supt aproape non stop, de aceea il si suspectez de un puseu ceva.

 

Deiutza, ce descri tu cu fetita ta imi suna ffff familiar :) nu degeaba sunt de o seama :)))

 

Doina, nu mi-a zis inca ce facem daca bilirubina e tot mare dupa analize. Joia viitoare aflu. Iti spun desigur si cum ii ia sange. Luni intentionez sa ma duc la analize cu el.

 

Mai revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 495
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hellie, si noi ne-am chinuit cu tubulet. Dupa parerea mea nu are sens, ideea este sa stimuleze sanul in timp ce mananca, dar din moment ce el oricum suge non-stop, chit ca ineficient, ce mai conteaza 20 de minute? La noi asa a fost, ne-am chinuit cu tubuletul, pana la urma am abandonat  ideea, i-am dat san si completare si gata. Acum am inchiriat o pompa electricade la mamagazin.ro. E f buna, iar partea care vine in contact cu laptele o cumperi,  nu inchiriezi decat compresorul, ca sa zic asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deiutza, am intrat special pt tine sa-ti apun ca exact asa plangea si al meu. Toata ziua, aproape si nu-l calma nimic. Pai d' aia am si ajuns cu el la urgente, ca eram disperata. Concluzia unanima a fost ca are gaze. Si multe rau saracutul. Bine, noi am vazut ca are burticuta cam umflata, da' na, nu ne pricepem. Si dupa ce 2 pediatri, medicul de familie + aia de la urgente ne-au zis ca are gaze, am acceptat si eu concluzia asta si am cautat solutii. Din pacate... nu prea sunt. Deci, noi, cred ca in afara de colief si bonisan am incercat cam tot ce e pe piata de gaze/colici si degeaba. Espumisanul mi s-a parut cel mai ok ca ragaie imediat cum il ridic si la fel, debridatul iar mi s-a parut bun ca se partaie. :) Acum, iti dai seama ca ce merge la un copil, nu e sigur ca merge si la altul (din pacate).

 

Ce pot sa-ti spun e sa incercati sa va relaxati un pic (stiu ca e greu, eu innebuneam cand imi spunea toata lumea sa fiu mai relaxata; imi venea sa le dau cu ceva in cap, fiindca nu era nimeni in locul meu sa vada cum e). Oricum, de 2 sapt eu merg la mama si stau de dimineata pana seara, fiindca e mai racoare in primul rand si-n al doilea ca la 4 iese ea de la servici si ma ajuta cu bebe. Ei, nu stiu daca si asta a contribuit, dar bebe s-a mai calmat, doarme mai bine si am reusit si eu sa ma mai calmez. :)

 

Hai ca m-am intins ca o placinta, dar incearca cat de cat sa te linistesti si spune-ti ca o sa treaca repede. ;)

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Hellie cu vesti bune! Eu iti urez putere sa insisti, vei reusi pana la urma si tu si bebe.

Atunci cand bebelina mea nu tragea de la san deloc pentru ca se puturosise si era mai usor din biberon ne am chinuit si noi cu tubulet subtire dar ne-a fost de ajuns o singura sedinta. Eu iti recomand sa ai un ajutor, la noi a durat 2 ore repriza asta si a fost destul de traumatizanta emotional prntru mine, ea de la al doilea alaptat a inceput sa traga din ce in ce mai bine si am renuntat la tub. In cazul nostru nu a fost nevoie de completare nici atunci si nici acum!

Daca ai nevoie de sustinere suntem aici!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara :)

 

multumim de gandurile bune, o sa verific la nospte sper sa fim ok :)

 

lp noi folosim nan

 

andreea bafta sa fie asta programul :) noi simtim ca avem program ne culcam la 11, 12 si ne mai trezim la 4,5 si apoi la 6,7 si mai dormim ... noi papam la 2 ore ziua exceptie daca bagam un nani de 3 ore

 

criu idem si noi as zice ca avem.pusem la cat de dispe este :D

 

noi nu stam inca in leagan :( bine noi inca nu prea stam decat in brate trezi :) acum inceoem sa avem.reprize in care suntem treji si binedispusi :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deiutza multa putere si rabdare si sa treaca cat mai rpd aceasta perioada ... si noi avem zile si zile

 

madd si la voi sa treaca rpd - noi am luat pernuta de la fluturas sper sa ne ajute : )

 

criu azi am spalat slingul maine ne distram cu el revin maine cu detalii :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna..hellie..ce ma bucur ca esti mai optimista .o sa fie mult mai bine..o sa vezi..deh..al tau e lenes..al meu e halap...si xand nu curge sanul el trage sa isi facă jet:)) si apoi se ineaca:)) sau regurgiteaza de la cat aer înghite:))

 

Cred xa la noi a fost problema de o masa-2..ce nu mi-a priit mie..nu i-a priit nici lui..acum abia acum m-am liniștit si eu...am mancst ceva intre timp..si acum a fost laptic proaspăt si bun..

 

Fetelor..am si eu o întrebare. .mie nu mi se mai fac sânii tari inainte de supt..adica..ii simt cand sunt plini si cand sunt goi .e diferenta..dar nu se intaresc..oare s-a reglat producția dupa el sau am eu mai putin lapte? Vad ca el se satura cu un san. Un san jum ..doarme dupa dus..si minin 2 h..si nici nu plange dupa..dar parca tot am o teama sa nu cumva sa pierd laptele..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...