Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (2)


Recommended Posts

am raspuns pe bucati pt ca uit ce citesc :D

 

centru de activitati vrem si noi :)

 

plusurile le spal la masina ... am primit si niste pkusuri cu zdranganele si le-am spalat de mana :)

 

cam asa ... v-am zis ca ne-am luat cantar si ne da ca a luat 500 intr-o saptamana??? desi el papa mai putin lp ... sunt in dilema ... sunt confuza :D

 

o sa vdm

 

o seaea linistita va pupam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 495
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deiuta..multa rabdare..altceva nu stiu ce sa zic..eu abia am rezistat la cele câteva minute de plans de azi..imi venea sa plang la una cu el..asa ca nu prea sunt in masura sa dau sfaturi:(

 

Ca sa mai raspund si eu..plusuri la.masina..zdranganele..spal de mana..si am niște servetele sterilizante cu care le sterg dupa..

 

Raluca. .eu zic ca a crescut productia de laptic:) de aici cresterea:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie,

Am o colega care a folosit tot asa metoda cu furtunasul si a avut succes. Acum alapteaza de 4 luni si fetita a luat foarte bine in greutate. inceputul a fost tot asa greu.. si o consiliera in alaptare a invatat-o cu furtunasul... explicatia e ca stimuleaza regasirea instinctului de supt. Sper sa fie cu succes si la voi. BAfta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madd, din experienta mea nu prea are legatura cat e sanul de tare cu cat lapte bea bebele. Majoritatea laptelui se produce exact atunci cand suge bebe... Eu la primul aveam mereu sanii pietroi. Acum s-a reglat lactatia si am de multe ori sanii moi dar bebe are ce suge. SE produce, nu mai fiti asa de prapastioase :)

Daca doarme supoa supt inseamna ca este satul./.. hai ca e bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata. :)

 

Ralu, a luat super bine bebele tau. Poate reusesti, in felul asta, sa scapi de lp.

 

Maddie, cand te intorci in Bucuresti ?

 

Maine e botezul. Abia astept. :D Mai o muzica, mai un dans. :)) Sa vedem cum o fi bebe, ca vreau sa-l tin cu noi, desi a zis mama ca daca plange pleaca cu el acasa, ca sta aproape de restaurant. Dar poate e cuminte. Am zis ca rog preotul sa-i dea mai mult vin cand il imbartaseste ca sa doarma. :)) Glumesc, logic.

 

O sa ma imbrac in rochie, dar am niste vanatai pe picioare, ca ma lovesc in toate colturile posibile si imposibile si ma invinetesc imediat. O sa creada invitatii ca m-a batut sotul. :))

 

L-am pus aseara pe bebe in scoica, sa vad cum reactioneaza. Mama, ce i-a placut. Se tot uita si gangurea la manerul ala negru de zici ca era cine stie ce. I-am prins apoi niste jucarele, da' deja se plictisise si a inceput sa planga. Sa vedem cum o fi si la drum.

 

Sa aveti un week-end frumos.

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Imi beau cafelutza cu voi :)

 

Hellie, sper sa functioneze bine alaptatul cu furtunas, eu cred ca este o idee ft buna. Tinem pumnii sa fie totul bine si sa nu mai fie nevoie de biberon.

 

Ralu, bine ca nu a mai facut febra si felicitari pt kg.

 

Madd, sper sa fie doar o etapa si sa nu aiba colici :*

 

Deiutza, imi pare rau ca plange mult :( incearca sa alternezi solutiile anticolici si poate gasesti una care sa-i priasca.

 

Andreea, distractie placuta la botez!!! Sigur nu o sa planga ca doar trebuie sa faca impresie buna :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza :)

Dragelor sunt de acord cu paulinio va stresati prea tare si va faceti prea multe griji legat de bebei. Bebeii si copii sunt fff rezilienti, din punctul meu de vedere treaba noastra e sa ii ajutam sa se adapteze la viata nu sa ii supra protejam. Si gazele, ragaielie si alte manifestari fiziologice fac parte din adaptarea la viata.

Pt mine e important sa ii creez sentimentul de siguranta: mana la ceafa ( chiar daca isi tine bine capul) trebuie totusi tinut pana pe la 2 ani. Contactul cu mami - bb nu face diferenta in primele luni intre el si mama, mama e o prelungire a sinelui, prin urmare buna dispozitie a mamei , zambetul, linistea chiar si atunci cand el e speriat ajuta ca preia starea.

 

Pt cele care incepeti munca si va trebui sa lasi copilul cu altcineva va recomand sa incepeti treptat si din timp. In functie de timpul cu care e obisnuit de ex: 10 min, o ora, 2 ore pe zi etc, ca sa evitati un sindrom de abandon inconstient. Nu asteptati pana in ultima zi si apoi brusc sa stea 8 ore cu altcineva, chiar daca va parea ok copilul sau prea mic sa isi dea seama.

In felul acesta copilul va sti ca va intoarceti indiferent de cat timp ati fi plecate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...