Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 495
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

 

Flafi, multumim de info, mai citisem o parte din ele dar ne-ai readus aminte. Mai fa-o, te rugam, cand ai timp!

 

Andreea, distractie placuta la botez!

 

Ralu, sa ne spui cum s a desfasurat oprratiunea sling. Ne vedem in parc si schimbam pareri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa inca o chestie daca sunteti suparate stresate, plangeti, nervi etc spuneti copilului : mami e suparata ( sau cum te timti) , astea sunt sentimentele mele, nu ale tale. E bine si pt noi ca ne asumam starea, dar mai ales pt bb. Sa nu isi asume starile noastre ca fiind ale lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand plange, e suparat puteti sa ii spuneti : vad ca esti suparat pt ca ( motivul) si o sa ( solutia).

E f important in primul and il asiguri ca ii vezi starea, ca il intelegi, ii numesti starea ( ca sa stie copilul care e frica, bucuria, tristetea etc si invata sa caute solutii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare   [si-eu]     

 

[:I]

 

Cand plange, e suparat puteti sa ii spuneti : vad ca esti suparat pt ca ( motivul) si o sa ( solutia).
E f important in primul and il asiguri ca ii vezi starea, ca il intelegi, ii numesti starea ( ca sa stie copilul care e frica, bucuria, tristetea etc si invata sa caute solutii

... credeam ca eu sunt o ciudata ca faceam asa... la inceput primele saptamani, mereu cand plangea de foame, plangea tare ca nu avea rabdare, eu intruna ii repetam pana scoteam tzazta :"da, tii foame, stie mami ca ti-e foame, mami da, da papa, acuma acuma da", asa faceam mereu cand plangea incercand cat de cat sa o calmez, si vroiam sa o invat sa aiba rabdare ca vine papica(se intampla ca eram ocupata si aveam nevoie inca de 5 minute sa ma eliberez, si ea sa mai astepte un picut), si sa nu apuce tzatza plangand-ca sa nu sa se invete ca de fiecare data cand plange sa caute tzatza pt linistit.  sotul radea de fiecare data de mine, asa cu neincredere zicea ca e prea mica ca sa inteleaga ce zic eu. Ei [:D] acum la aproape 8 saptamani... numai cum zic iar cuvintele de mai sus, se linisteste imediat si se uita fix in ochii mei cu o privire de happy si asteapta cumintica sai dau tzatza(atunci cand deja o am in brate si scot tzatza din sutien [:I] ), deseori imi zambeste in momentele astea  [il]  [il]  [il]  [il]

La inceput nu se oprea din plans, mii era greu, aveam clipe cand era sa cedez si sai dau dreptate sotului ca ea oricum nu ma intelege si de ce sa-mi bat gura degeaba?

Acum ma bucur ca miam ascultat instinctul si nu mam luat dupa sot [:)]

 

La fel cand plangea de colici... ii ziceam intruna ca stie mama ca o doare burtica, trece, trec durerile astea, a mai ramas inca un pic si ne trec, o sa crestem si nu o sa ne mai doara burtica. In timpul asta o tineam de manute, mangaiam pe cap, ori imi tineam fata mea lipita de a ei, se linistea saracuta.

 

 

[:I] Am relatat experienta mea ca sa-i dau dreptate lui Flafi   [flor]

 

edit: Mi-am amintit pe parcurs [:I] , la fel cand o schimbam, imi urla rau (chiar si cand ii era foame- nu putea sa o las pt mai incolo ca dupa masa imi adoarme si nu mai apuc sa o schimb pana la urmatoarea masa), mereu vorbeam cu ea, ii spuneam tot-tot ce faceam, in versuri ritmatic, de la poezii ajungeam la cantat. Inventam pe loc, maruntisuri. La inceput nici o reactie de la ea, acuma... o pun pe pat sa o schimb, ea se uita la mine, zambeste si gangureeeeeesteeeee de numa  [:)] . asteapta sai spun iar "poezii" sau sai cant iar in timp ce o schimb. Gen: mama ma imbraca, mama ma spala, mama ma sterge, mama ma imbraca cu body, .. cu pantalonasi, ... manuta dreapta, manuta stanga, s.a.m.d.

Si cand ii foame plange la schimbat, dar prin cantat reusesc sa o calmez si o schimb repejor si ii dau papa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata..noi am bifat o noapte liniștita..se pare ca a fost un episod debla laptele folosit la cafeaua de ieri..cu alte cafelute nu am avut treaba..se pare ca cea de ieri a fost cu probleme..

 

Am facut baita aseara cu asistenta:) nepotelele mele erau si ele la tara si au vrut neapărat sa ajute si ele:) au fost asa simpatice..nu au incurcat deloc. .iar bebe nu a avut nicio problema cu ele..a fost prima data când am facut baita singura:) adica..ajutor doar la pus spuma in palma..pana acum faceam cu sotul:) a fost ok..m-am descurcat:)

Iar dupa baita..bebs a supt si pe la 10 a adormit. .si s

-a mai trezit la 2 jum, 4 jum, 8..eu zic ca e ff ok:)

 

Flafi..bune sfaturile..eu una o sa le aplic sigur..

 

Paulinio..multu de încurajare. .pe asta ma bazez..dar deh..daca toti in jur se mira ca nu mai am sanii asa tari..am zis sa mai intreb si eu..

 

Ralu..ma bucur tare ca a fost alarma falsa..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...