Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Orezul poate fi periculos pentru bebelusi


Recommended Posts

  • Administrators

Orezul - periculos pentru bebelusi?

 

http://www.desprecopii.com/Images/bebelus-mancand-ochi.jpg

 

 

Considerat drept una dintre cele mai sanatoase cereale si folosit ca baza in multe alimente create special pentru bebelusi, orezul a devenit subiectul principal al ultimelor dezbateri in ceea ce priveste alimentatia sanatoasa a bebelusilor. Si asta pentru ca autoritatile sanitare daneze au lansat de curand o campanie de informare privind pericolul potential pe care l-ar reprezenta acest aliment pentru copiii mici, din cauza cantitatii de arsenic pe care o contin toate produsele pe baza de orez. cititi tot articolul aici>

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramona aceeasi senzatie am avut-o si eu citind articolul:))).

Cum ramane cu mai bine de jumatate din populatia globului pentru care orezul reprezinta principala resursa de hrana? Dar cu perioada de peste zece mii de ani in care, indeosebi populatia din Asia, a folosit acest aliment, fara a se semnala o legatura intre consumul acestuia si cazurile de cancer? Este suficient un studiu de genul celor facut de danezi pentru a inlatura toate acestea?

Cel putin pentru mine nu, si nu sunt o consumatoare infocata a orezului, dar totul seamana a strategie de marketing si nu a grija pentru cetateni:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate.

oricum de cand colind internetul si forumurile, cred ca nu a existat vreun aliment despre care sa nu se fi spus ca nu e bun.

- lapte aflatoxina

- iaurturi din comert - cu E-uri

- fructe si legume - stropite cu diverse chestii

- carne - de la pui cu hormoni de crestere

- peste - contaminat, viermi sau dioxina (am citit recent despre somon)

- paine cu E-uri

- zaharul toxic

- soia modificata genetic

- oua de la gaini stresate

 

si cred ca lista mai poate continua

 

si totusi ce mancam, avand in vedere ca nu putem toti sa ne  intoarcem la munca pamantului si sa ne cultivam propriile legume, sau sa ne crestem animale singuri. plus ca si in randul taranilor se folosesc acum f. des produse de stropit legumele/fructele, concentrat pt. pui ca sa creasca mai mult si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...