Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gratar e cel mai bun?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Phuu...Oana,ce filosofeala si cu carnea asta!

 

Mi-emi place carnea patrunsa bine...nu-mi place deloc,dar deloc in singe,de asta nici nu fac pulpe la gratar ca ...nu s epatrund.

 

In marinada vreau sa incerc s apun si semintze de mustar... [:)]

Daca o crestezi spre os e Ok

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut la cineva (si incerc sa copiez) un sos facut cu legume puse pe gratar (rosii, ardei, ardei iute, vinete, dovlecei, ceapa, usturoi), se curata, rosiile/cepa/usturoiul se zdrobesc, ardeiul iute se taie marunt-marunt, celelalte legume mai mari, ca si garnitura...sarate, un pic de ulei de masline, cimbru si/sau busuioc...

 

Eu fac des salata asta, in casa, cu legumele pe tava de fonta. E foarte buna, mai ales toamna, cand toate legumele sunt ff gustoase. Iese ceva.. wow, nebunie de arome [:)]

 

Carne pe gratar mananc f. rar, probabil de 2 - 3 ori pe an. Mi-a intrat in cap ca e nesanatoasa [grasimea in contact cu focul elibereaza doua substante cancerigene: AHC (amina heterociclica) si HAP (hidrocarbura aromatica policiclica)] asa ca de obicei, cand mananc, curat toate partile negre de pe carne. Ceea ce ii cam strica tot farmecul [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carne de porc (cotlet,ceafa) uneori costite, carnaciori, piept de pui, pulpe de pui peste (pastrav), nu am facut carne de vita niciodata, mici, frigarui asortate, legume (ceapa rosie sau alba ardei gras dovlecel samd....

 

Marius, facem noi vita. T-bone (ptr. sotul meu) si steak mai mici (ptr. mine) si Victoria :) Cozi de rac (iasa yummy!, Victoria mananca si cate 3!!!) Tot felul de peste. Si pulpite de pui, dar numai partea aia mica de la pulpa (aici le zice drumsticks), ciuperci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, facem noi vita. T-bone (ptr. sotul meu) si steak mai mici (ptr. mine) si Victoria :) Cozi de rac (iasa yummy!, Victoria mananca si cate 3!!!) Tot felul de peste. Si pulpite de pui, dar numai partea aia mica de la pulpa (aici le zice drumsticks), ciuperci.

Daca aveti... aveti - eu nu am asa ceva. Insa sunt curios. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, uite, ti-a zis Dana de unde le poti cumpara. Depinde de gusturi, dar noi, de ex., nu cumparam niciodata rac intreg sau cleshtii (nu stiu exact cum se numesc), ci doar cozi. Sotul meu le cresteaza si le scoate din cochilia aia, si ii pune deasupra cochiliei (?) pe gratar, cu unt si un piiiic de lamaie. Ii lasi pe gratar pana se inroseste cochilia (imi cer scuze, am un mare lapsus, nu stiu cum sa-i zic la 'shell', de aia ii tot zic "cochilie").

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...