Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gratar e cel mai bun?


Recommended Posts

Nici eu nu am simtit vreo diferenta, am avut gratar si cu carbuni, dar dura prea mult, asa ca ne-am luat unul pe gaz. Suntem ft multumiti. Gratar facem vara aproape zilnic. Luam carne de pui in general, frigarui de vaca si mai fac eu mici. Aici se gaseste carne pt gratar in diverse variatiuni, asa ca nu tb sa mai muncesti acasa.  

 

Na ca mi s-a facut pofta acum de gratar [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marius, ai dreptate la gust.Dar are dreptate si Andacos cu clima de aici (DE, NL)...Ne bucuram asa de tare cand nu ploua ca nu ne gandim neaparat la tipul de gratar, ci ne pare bine ca e vremea asa de buna incat sa putem da drumul la gratar.

 

Si eu simt diferenta , dar ma bucur ca am in prezent si gratar cu gaz..Asta l-a primit al meu sot de ziua lui (l-a comandat la prieten cand l-au intrebat ce vrea de ziua lui....Celalalt a ruginit si s-a rablagit/era pe carbuni).Stii cum se zice..."calul de dar nu se cauta la dinti". [:)] Si cum nu e unul tare ieftin si olandezii nu arunca cu banii pe geam (ba dimpotriva), o sa dureze ceva pana avem iar gratar normal (cu carbuni). Tot din asta am avut ani de zile...

Ce are in plus gratarul asta sunt niste pietre lava (asa le zice aici/nu stiu cum le zice in alta parte) si se pot turna pe ele diverse arome..La asta nu ma pricep si il las pe al meu sot sa experimenteze daca are chef...EU ma ocup de carnuri (marinat, etc) si salate, el prajeste [:D] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai haideti in Romania ca va tin in mediu natural 100% dimineata/seara aveti lapte cald proaspat muls, rosii ardei proaspat culesi din gradina, branza dulce si telemea 100% produsa in gospodarie, sarmalute, placinta cu branza dulce si stafide sau toamna cu mere... din astea  ...  aveti la ce sa visati apoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela,iese foarte gustos gratarul cu carne marinata in prealabil.

 

Eu si carnea pentru frigarui o marinez!

 

Letitzia,ce ai vrut sa spui ca n-am intzeles?

Mirela,iese foarte gustos gratarul cu carne marinata in prealabil.

 

Eu si carnea pentru frigarui o marinez!

 

Letitzia,ce ai vrut sa spui ca n-am intzeles?

 

Ca mi-e rau de pofta!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu sigur ca aceasta bucata din Romania a fost si este 100% incomparabila. Stiu cu exactitate ce "vand". Cine a stiut isi readuce aminte, cine nu a stiut nu v-a mai uita niciodata. Nu poate exista multumire mai mare decat sa te uiti la cineva si sa-i vezi bucuria si uimirea in ochi atunci cand descopera asa ceva. Sunt romani in Romania care raman uimiti dar un strain? Aceasta este Romania mea. Poate suna cam emfazistic dar e bucata din sufletul meu. Sau eu bucata din sufletul ei? 

Mi-ar place sa vina cat de multi sa uite de ei pentru 7 zile - sa doarma linistiti fara sa auda altceva decat poate latratul unui caine, sa respire aerul de munte,sa-si culeaga singuri mure sau fragi si sa vada ce gust au, sa doarma in livada sub meri, sa-si ia singuri cea mai frumoasa rosie din gradina si sa o manance pe loc, sa bea o cana de lapte proaspat si cald alaturi de o bucata de paine facuta in vatra, sa mearga dimineata sa simta cum miroase iarba proaspat cosita si sa-si ude picioarele in roua diminetii, sa stea seara la un foc in curte sa isi scoata singuri un cartof copt in jar si sa-l manance cu unt uitand de toate grijile si sa adoarma numarand stelele de pe cer. Asta doresc oricui sa ajunga sa traiasca macar o data in viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Suntem un popor de grataragii!!!

Dar eu zic ca știm ce un grătar bun

In weekend am vazut in utrecht o adunare de vreo 500 de oameni strânsi la Barbecue Party al verii si ... Majoritatea mâncau carnati ( destul de grăsi si fără gust) cu maioneza :)))

Știu ca la romani, gratarul e mai elaborat totuși :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...