Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gratar e cel mai bun?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 2 weeks later...

Cel mai bun gratar e pentru mine cel savurat alaturi de prieteni. Nu conteaza carnea, poate fi si slaninutza prajita sau chiar paine, important e sa fie compania potrivita! :)

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

http://sanatateacopiilor.wordpress.com/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem exact acelasi gratar ca Michellina ...Weber, foarte bun brand. Il avem de vreo 5 ani si daca initial il acopeream, il bibileam, de vreo 3 ani il bate vantul, ploaia si zapada si nu a ruginit, nu scartaie, arata foarte bine.

 

Este un gratar pe gaz ...

 

Eu personal m-am saturat de gratare ...adica nu m-am saturat dar pentru ca e la indemana si il folosim des nu mai are farmecul de alta data.

 

Noi gratarim cel mai des carne de vita ...acum sa lamurim, nu toata vita americana e frageda, asa cum zice Michelle ...ci doar anumite parti care sunt sigura ca sunt fragede si la vaca romaneasca. Nu stiu in Rom, dar aici partile alea fragede se gasesc la magazin sub denumirea de steak si costa o gramada de bani. Prin comparatie, carnea de vita normala costa intre $2-$5 juma de kg si steak-ul costa intre $9-$12 ...deci dublu.

 

Si eu cred ca romanii nu stiu sa manance gratar - sa-mi scuzati generalizarea ...toata lumea vrea carnea bine facuta, ceea ce inseamna mai putine sucuri, carnea mai uscata ...etc.

 

Aici am invatat si noi ce inseamna rare, nedium rare, medium well, well done ...va garantez ca e diferenta de gust, de arome, de consistenta a carnii ...

 

Mie imi place steakul medium well, adica cu o dunga roz la mijloc ...dar mananc si medium well - adica din dunga roz sa iasa zeama ...atentie, am zis zeama nu sange.

Nu imi place steakul din care iese sange (rare) dar nici aia well care e mai tare oricat de frageda a fost vaca si foarte uscata.

 

Par foarte cunoscatoare in teorie ...in practica insa habar nu am sa grataresc. La noi barbatul gratareste, el si numai el ...si se chinuie de multi ani sa obtina cele doua tipuri de medium - rare si well. Cateodata ii iese, cateodata nu ...oricum am vazut ca a scris Oana si asa face si el, incalzeste gratarul bine si apoi pune carnea pe care o face apoi cu capacul pus.

Apropo de capac, vroiam sa le spun fetelor din tarile ploioase, ca gratarul adevarat nu se face cu capacul deschis ...gratarele astea moderne, pe langa foc au si un sistem de ventilatie al aerului cald similar cu cuptorul, astfel incat nu mai trebuie sa fierbi nimic inainte, ele se coc si capata gustul ala de fum in acelasi timp. De aia noi gratarim si cand ploua si iarna cand e foarte frig afara ...ca nu conteaza. Oricum dai drumul la gaz, pui capacul si astepti sa se incinga, ridici capacul, pui carnea, pui iar capacul ...mai rau e de ala care sta in ploaie asteptand sa se faca, dar carnea este in cea mai mare siguranta si caldura ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, conteaza "cut"ul...dar si probabil ce rasa, varsta e vita...am luat acelasi "cut" de la magazine diferite si una era mai tare decat cealalta....

oricum in general cam asta e diagrama

 

http://thebloke.co.nz/gastronomy/food-cooking/t-bone-steaks/#foobox-0/0/BeefChart.jpg

 

 

nu stiu daca s-a mai vorbit si daca se stie:

bucata de carne de vita pt gratar trebuie sa fie mai groasa,si  sa aiba acele firicele de grasime.

cea mai buna bucata este file mignion, dar mai sunt si altele fragede si gustoase(porterhouse, t-bone, ribeye...si chiar si chuck steak)...

 

carnea nu se taie-cresteaza. dupa ce e luata de pe gri,  trebuie lasata cel putin 5 minute, daca se taie imediat se scurge tot juice-ul ala din ea...si devine mai tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, barbata-meu nu a reusit niciodata sa faca file mignion la gratar, tocmai pentru ca nu are firicelele alea de grasime si iese uscata ...eu traiam cu impresia ca file mignion-ul (care cred ca e muschiul de vaca) nu merge la gratar ...sau este vreo tehnica din asta profesionista de a-l face ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba da, e chiar delicios la gratar pt ca e f. fraged...

trebuie facut in sange si sa nu fie crestat sau intzepat cu furculitza, trebuie intors cu tongues.

se face f. repede...cred ca in cateva minute, mai putin de 10 minute.

treb lasat to rest pt cateva 3-5 min la sfarsit inainte de a fi taiat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...