Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gratar e cel mai bun?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

gratarele astea moderne, pe langa foc au si un sistem de ventilatie al aerului cald similar cu cuptorul, astfel incat nu mai trebuie sa fierbi nimic inainte, ele se coc si capata gustul ala de fum in acelasi timp.

 buflea, pare ok ce spui...dar totusi, de unde gust de fum la gratar cu gaz? La lemn e fum de lemn...la gaz sunt gaze arse. De unde vine gust de fum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai in interior, in gratar e foc ...flacarile alea, intretinute de gaz, ating cu varful carnea ...de unde rezulta fum. Cu capacul inchis, carnea sta in fum ...deci au gust de fum, categoric au ...

 

Diferenta intre gaz si lemn este de aroma ...fumul de lemn in care sta carnea are o alta aroma decat fumul de la gaz ...de altfel carnea nici nu sta in foc la lemn, sta in caldura carbunilor si in fumul lor.

 

Prcactic, la gratarul cu gaz e ca atunci cand coci vinete pe aragaz, direct in foc ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai in interior, in gratar e foc ...flacarile alea, intretinute de gaz, ating cu varful carnea ...de unde rezulta fum. Cu capacul inchis, carnea sta in fum ...deci au gust de fum, categoric au ...

 

Diferenta intre gaz si lemn este de aroma ...fumul de lemn in care sta carnea are o alta aroma decat fumul de la gaz ...de altfel carnea nici nu sta in foc la lemn, sta in caldura carbunilor si in fumul lor.

 

Prcactic, la gratarul cu gaz e ca atunci cand coci vinete pe aragaz, direct in foc ...

Pai asta este si esenta  fumul de la lemn Si la vinete la fel. Cele coapte pe foc din lemn au alta aroma decat cele pe aragaz. Si asta se cauta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog ...se cauta detalii din astea cand esti satul de carne la gratar ...cand treci de la aragaz la gratar, cel cu gaz ti se pare foarte bun. Cand faci gratar rar, iar pare bun ...cand nu ai chef sa astepti o ora sa se faca jarul, iar gazul e bun ...

 

Diferentele de gust ale carnii facute pe gratar reprezinta un detaliu pentru mine ...categoric lemnul are un gust, carbunii alt gust ...cred ca si lemne diferite dau arome diferite.

 

M-am exprimat gresit ...nu sta carnea chiar in foc, dar foarte aproape astfel incat iese fum din ea ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog ...se cauta detalii din astea cand esti satul de carne la gratar ...cand treci de la aragaz la gratar, cel cu gaz ti se pare foarte bun. Cand faci gratar rar, iar pare bun ...cand nu ai chef sa astepti o ora sa se faca jarul, iar gazul e bun ...

 

Diferentele de gust ale carnii facute pe gratar reprezinta un detaliu pentru mine ...categoric lemnul are un gust, carbunii alt gust ...cred ca si lemne diferite dau arome diferite.

 

M-am exprimat gresit ...nu sta carnea chiar in foc, dar foarte aproape astfel incat iese fum din ea ...

Taman pe invers.

Gratarul facut pe lemn nu se compara cu nimic e mai bun decat cel pe carbune si incomparabil cu cel pe gaz. Cat despre asteptat aici iar e invers pentru ca se iese la iarba verde si exact asta este ideea ca ai timp sa te relaxezi sa faci foc sa faci gratare, cartofi prajiti sa bei o bere sa stai la soare.

Gratarele facute pe gaz dupa mine nici nu se numesc gratare sunt un compromis culinar. Dar este opinia mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, una, îmi doresc un grătar electric. Dacă ar fi după mine, aş renunţa complet la tot ce e gătit pe grătar cu lemne sau cărbuni. Dar eu nu asociez musai ieşirea în natură cu grătarul, e clar că nu peste tot există posibilitatea să găteşti la un grătar electric.

 

 

 

 

Carnea îmi place cel mai mult preparată în afumătoare, cu lemn de esenţă tare, dar fumul merge afară, nu în afumătoare (în fine, cea mai mare parte).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, una, îmi doresc un grătar electric. Dacă ar fi după mine, aş renunţa complet la tot ce e gătit pe grătar cu lemne sau cărbuni. Dar eu nu asociez musai ieşirea în natură cu grătarul, e clar că nu peste tot există posibilitatea să găteşti la un grătar electric.

 

 

 

 

Carnea îmi place cel mai mult preparată în afumătoare, cu lemn de esenţă tare, dar fumul merge afară, nu în afumătoare (în fine, cea mai mare parte).

Nu as da gustul carnii facut pe gratar cu foc pe lemn pe nici un alt gratar facut pe gaz sau electric...nu sufera comparatie indiferent de carne.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu as da gustul carnii facut pe gratar cu foc pe lemn pe nici un alt gratar facut pe gaz sau electric...nu sufera comparatie indiferent de carne.

 

 

Păi, e clar chestie de gust. În plus, sunt tentată să aleg variante mai sănătoase (sau mai puţin dăunătoare) de a găti alimentele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...