Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Probleme alaptare bebe 2 saptamani


Danutz@

Recommended Posts

Buna,

 

Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi.

Am nascut acum 2 saptamani prin cezariana si am cateve problem cu alaptarea:

1. bebe chiar daca sta si o ora la san (mai suge, mai adoarme, iar suge) nu se satura si tb sa-i dau lapte praf [:(] Mi s-a intamplat chiar ca dupa o ora si 20 de minute de stat la san sa inceapa sa planga de foame si a papat vreo 100 mllapte formula. Asta ce inseama? Ori laptele nu e consistent, ori el de fapt nu a supt mai nimic, si doar a molfait in gol? Daca folosesc pompa (Avent manuala), nu adun mai mult de 20 de ml odata din ambii sani. Stiu ca cea mai buna pompa e tot gurita lui bebe, si sper ca poate ea scoate mai mult, dar....

 

2 Cand suge bebe am niste dureri f mari de mamelon. Desi o pun sa deschida gurita cat mai mult, tot degeaba. La sanul stng e cel mai rau. Oricum as aseza-o e acelasi lucru. La dreptul parca dupa un timp trece dureree si de aceea o pun mai mult la dreptul.

 

 

Eu vreau din tot sufletul sa o alaptez. Suport si durerea daca altfel nu se poate, dar cand vad ca dupa o ora de chin, plange de foame si tot la lapte praf ajung, ma descurajeaza f. tare.

 

Ce ar trebui sa fac?

Multumesc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din ce oras esti? Daca esti din Bucuresti eu iti recomand sa iei legatura cu o consiliera in alaptare. Poate exista si in alte orase mai mari. Oricum daca ii dai lapte praf, si mai ales in cantitate asa mare dupa ce suge de la tine, riscul sa ramai fara lapte e maricel. E posibil sa ai niste canale infundate si de aia sa ai dureri si sa nu vina f bine laptele. O consiliera in alaptare sau o moasa buna te poate ajuta sa le desfunzi. Masajul e important si dusurile calde bine inainte de supturi. Dar e bine sa stii cum sa faci masaj sanilor. Conteaza f multe aspecte gen ce mananci, cat dormi, cat de stresata esti. Nu ai dat nici un fel de detalii despre astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Poate bb nu plange de foame... poate vrea sa te simta langa el sau il deranjeaza caldura, sau alt disconfort. Tu trebuie sa gasesti cauza. 

Incearca sa-l scoti afara dimineata sa vezi daca iti doarme bine cand e mai racoare. Poti sa gasesti o padurice ceva mai retrasa ca sa poti si alapta in liniste fara curiosi.

Daca e problema de foame poate ar trebui sa te hranesti mai bine si sa bei apa multa.

 

2. Cred ca tine si de acomodare... trebuie si bb sa se obisnuiasca cu sanul si tu cu alaptatul. Incercati sa schimbati pozitia. Eu fata am alaptato f bine intinsa pe pat. Eu ma relaxam f bine si ea sugea linistita. 

Si la biberon e problema cu laptele care curge usor ... la san trebuie sa traga si ea..

Parerea mea [flo2]

Important e sa nu te necajesti prea tare... nu in lapte sta calitatea de mama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danutz@ eu cred ca puiul tau mai mult doarme decat suge. Incearca sa o tii treaza cat o alaptezi, cam 20 de minute la fiecare san. Daca adoarme schimba-i scutecul inainte sa treci la al 2lea san, asa se si trezeste. Alaptarea o incepi cu sanul la care ai pus-o ultima data. Intre alaptari trebuie sa treaca cel putin o ora pentru ca creierul sa primeasca mesajul ca e vorba de o noua alaptare si sa adapteze productia la cerere.

Daca te doare cand suge poate nu sta in pozitia corecta la san. Ai si rani?

Pompa oricum nu trage asa cum trage bebe, e irelevant cat scoti cu pompa.

Ca sa te convingi cat suge ai putea face proba cantarului. Dar o singura data, sa nu devina motiv de stres sau obsesie.

Eu una nu cred da laptele de mama nu e consistent. Cel mai probabil pitica ta oboseste si adoarme.

Ca sa cresti productia de lapte e bun ceaiul de scinduf. Dar cel mai important e sa fii tu relaxata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.

Revin dupa o noua incercare.

TREI ORE a stat la san apoi s-a retras singura si a adormit. Dupa 10 minute a inceput sa planga de foame. I-am dat 50-60 ml ce colectasem eu cu pompa, de dimineata pana la 10 si  am crezut ca e suficient. dar pana nu I-am dat si formula vreo 30ml nu a fost ultumita .

Deci in cele 3 ore ea nu o fi supt nimic? Nu inteleg ce se intampla.

De mancat mananc de vreo 3 ori pe zi: oua, lapte, branza, unt, paste, carne, fructe, legume. Beau aproape 2L de apa  si ceai  "Stimularea lactatiei" de la Fares

Cu somnul, stau relative binisor. Noapte bebita doarme in reprize de cate 2 ore.

Stresata nu sunt decat de problema asta ca nu reusesc sa-mi alaptez bebita. Si e drept ca ma cam chinuie idea ca in scurt timp se va pierde si putinul pe care il am :(.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danuta: Mie mi s-a zis sa am curajul sa-mi las copilul fara lapte praf o saptamana. Timp in care sa o pun la san si non-stop daca vrea si lapte va fi si el o sa suga. Ca nu stau sa moara de foame cu laptele la nas. Ar trebui sa incerci sa nu ii mai dai lapte praf. Cel mai sigur ar fi sa apelezi la o moasa pentru ca asa ai avea convingerea ca cineva a verificat tot ce e de verificat si faci ce trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai lapte suficient dar comportamentul copilului tau este normal pentru un nou nascut. Nou nascutii pot sta cu orele la san, sa atipeasca zece minute si apoi sa o ia de la capat. Important e sa ai incredere in tine, sa fii calma si sa nu mai dai biberon, nici macar cu ce ai pompat de la tine. Poate ca sta la san cu orele si mai trage din cand in cand dar e posibil sa astepte biberonul pentru ca de acolo vine laptele usor. Incearca sa-i dai numai san macar doua zile si urmareste sa fie hidratata ( buzele sa nu fie uscate, daca apuci pielea intre doua degete sa revina la normal fara sa ramana o cuta) si sa ude scutece ( macar 5/24 ore). Alaptarea merge pe sistemul cerere si oferta, productia se ajusteaza in functie de nevoi si daca tu ii dai LP o sa ajungi sa nu ai suficient. Eu iti spun sa nu faci proba cantarului, e o prostie care da rezultate aiurea. Daca nu crezi, cantareste-te inainte de masa, cantareste ce consumi si apoi cantareste-te din nou. N-or sa-ti iasa socotelile. Nu exista limita de timp cat sa tii bebe la un san, il tii pana goleste sanulsi apoi treci la urmatorul. Daca nu-l termina incepi tot cu el la masa urmatoare.Eu inca astept explicatia rezonabila la "schimba sanul dupa X-minute".S-ar putea sa auzi de la diversi consilieri in alaptaretampenii de genul asta. Persoanele respective si-au luat titlul de la sine putere ca se fac bani in jobul asta si ajung sa faca mult rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Plus ce ti-au mai zis ela_04 si mihaela_i sunt informatii corecte.

Uite aici un filmulet cu atasarea corecta, dar poti gasi pe site-urile LLL (La Leche League) si kellymom informatii. LLL sunt acum si in Ro iar ei ar trebui sa aiba consilieri verificati.

 

Te-ar ajuta un wrap eastic sa pui bebe in el dupa masa. In felul asta se linisteste pentru ca ill tii lipit de tine si e posibil sa doarma si 2-3 ore.

Daca vrei iti fac rost de numarl unui consilier bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista lapte bun sau prost, consistent sau mai putin. Natura a facut in asa fel incat laptele sa se adapteze la nevoile bebelusului. Daca consideri un san plin, intai este laptele mai apos, plin de zaharuri, minerale si anticorpi si tine de sete apoi urmeaza laptele gras care tine de foame. Acum intelegi de ce trebuie sa nu schimbi sanul daca nu l-a golit? Pentru ca intai ii potoleste setea dar trebuie sa ajunga la cel gras sa-i potolesca foamea.

Asta este blogul unui consilier LLL.

http://atasatlasanulmamei.blogspot.ie/2010/11/la-leche-league-romania.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca un mesaj............

Aproape toate am avut dureri in primele saptamani de alaptare chiar daca am alaptat alti copii inainte. Durerea o sa treaca si alaptatul va fi mult mai usor. L fel si programul de alaptat, in 2-3 luni mesele devin mai scurte ( pot dura si 5 min in functie de eficienta) si pauza dintre ele mai mare. Este mai usor sa pui copilul la san deacat sa speli+sterilizezi+fierbi apa+astepti sa se raceasca+mergi la magazine dupa LP. Si ca bonusuri, este gratis si te ajuta sa pieri greutate daca mananci normal fara excese.

Exista si pusee de crestere, intr-o zi suge mult si pare ca nu este destul. Aceste comportament este normal si productia de lapte incepe sa se ajusteze de a doua zi deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...