Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr bun care sa interpreteze o tomografie.


Recommended Posts

Help,am nevoie de un raspuns...Marti m a operat conf dr Ion Daniel,de la spit Municipal.Am facut rahie,mi a zis initial ca imi injecteaza albastru de metil si ma deschide doar cat e cazul.Pana la urma a deschis tot abdomenul,erau fire inecate in puroi .Bun.maine tb sa plec acasa,dar am sangerat masiv din prima zi,ieri mi s a acumulat sange sub piele,am stat cu gheata,dar azi se umflase si se intarise jumat din abdomen,asa ca a tb sa fiu redeschisa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pe viu....A fost groaznic...Apoi,mi s a montat un alt tub de dren,mai gros,iar incizia a fost facuta tot pe viu....se pare ca vina a fost a dr care a fost mana a doua la operatie si care mi a introdus un tub de dren prea subtire,care n a putut asimila tot sangele...Acum sunt deschisa cam jumatate de burta,mi s a facut lavaj,stau cu gheata...Si simt ca o sa clachez,nu inteleg de ce mi se intampla numai mie...Mi e frica de complicatii mai mari,de faptul ca mi se va prelungi sederea aici,deja n am mai vazut copiii de luni...Xio,cat de frecvente sunt complicatiile astea?Please,vreau un raspuns,s a mai confruntat cineva cu asta?O iau pe aratura...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Mona, fara internare. In Germania se opereaza herniile si multe altele fara internare, te duci, te operezi, ramai pana dupa amiaza sau pana seara si la revedere, daca ai probleme evident ca poti ramane in spital.

Nu iti taie nimeni burta, fistulele de fir se opereaza in fctie d epacient si cu anestezie locala.

Dat fiind faptul ca am lucrat in spitale nu pot crede ca fara 'spaga' nu s euita nimeni la tine. Mai ales cand am si o prietena foarte buna care este asistenta sociala la spitalul judetean si imi povesteste tot timpul de cazurile sociale, oameni ai strazii care sunt operati.

Mai ales ca 3/4 din pacientele care veneau la ginecolog erau neasigurate, si totusi tratate.

Deci nu cred ca nu gasesti un medic la care sa mergi si care sa te consulte.  :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio,m am operat...Ai citit ultimele mesaje?Oricum,sunt mai bine azi.Hematoamele s au mai desumflat,nu mai sangerez asa tare,poate plec luni...Asta apropo de cat de simplu a fost.Unei tipe de langa mine i s a scos colecistul ieri,azi i au scos drena si maine pleaca acasa....iar eu sunt operata de marti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, n-am vazut ca am intrat pe subiect si m-a dus la ultimul mesaj citit.

Foarte bine ca te-ai operat, macar ai scapat de o grija.

La tine scria si in CT sau ce ai facut, ca e si in abdomen din cate imi amintesc, dar nu mai stiu exact.

 

Sa o luam punctat:

1. Medicul care a intrat mana a doua nu are absolut nici o legatura cu tubul de dren. Operatorul alege ce tub de dren vrea si il pune unde vrea. Daca s-a infundat tubul nu este greseala cuiva, tuburile de dren sunt de obicei pe marimi, la operatiile complicate unde te astepti sa dreneze mult pui tuburi groase, la restul operatiilor se folosesc tuburi de dren normale. S-a infunadt din cauza cheagurilor de sange, probabil nu se asteptau la asa o sangerare postoperatorie.

2. Nu stiu sa iti spun in procente cat de frecvente sunt complicatiile acestea, dar la abolut orice taietura exista 3 complicatii posibile: Infectia plagii, Tulburari in vindecarea plagii si Hematoame care se pot infecta.Vara asta au fost la spital muuulte infectii postop ale plagilor, infectii care se fac in principal din 2 motive f importante: faptul ca operatia a fost una septica, adica cu puroi, iar al doilea motiv este vremea. Caldura excesiva favorizeaza infectia plagilor. De-aia noi nu planificam cu  mare bucurie in suflet operatii mari vara, ca daca prinzi 30 si ceva de grade iti creste riscul de infectie.

Tu ai avut ambele riscuri.

Tratamentul este ce ti se face si tie: plaga deschisa si se vindeca de la sine. EVident ca nu e placut, e enervant si frustrant.

 

 

Intrebare: nu ti s-a facut anestezie locala cand ti s-a facut incizia pt al doilea tub???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio,multumesc pt raspuns.Nu,nu mi s a facut nicio anestezie,pe motiv ca nu era sanatos sa mi se injecteze substanta aia in plaga:) asta a fost scuza de azi,ieri mi au zis ca nu mai e tp,bla,bla...Nu ti imaginezi ce durere am suportat.inca mai imi curge sange pe drena.Am inteles ca tb sa se limpezeasca. Burta nu mai e asa vanata.Pe tomografie scria ca am un chist de doi cm pe peretele abdominal.Parca....Ideea e,n cat tp sunt functionabila?Pot sa mai fac si alte complicatii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puteau sa iti dea ceva pe vena pana faceau toate cele.

NU prea am inteles cum exact e acum. Plaga e deschisa sau au suturat-0? A fost doar hematom sau efectiv infectie cu puroi?

Si daca plaga ramane deschisa pt a se vindeca de la sine tot esti functionabila in sensul ca poti face dus si toate cele, trebuie doar sa pansezi zilnic pana se inchide.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...