Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (3)


Recommended Posts

Madd si Andrei a crescu bine de tot ,Edi nu avea atat la 1 luna .

Hellie eu zic ca va dormii Vladut afara in curte ,sunt sunete de'astea de adormit ,ciripit de pasarele,vantul prin frunze,etc.

Sanii cred ca-si vor revenii ,ai mei dupa fiecare nastere si-au revenit ,bine,nu mai sunt ca la 20 ani dar cred ca ,chiar daca nu sugeau copii din ei ,datorita inaintarii in varsta ei isi pierd din fermitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 513
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!

 

Hellie, si eu ma intrebam acelasi lucru de galactogil. Eu imi pun cate o lingura mare plina de 3 ori pe zi si rontai la ele, oricum isi face efectul, am sanii plini.

Miruna nu mai stie sa pape din biberon, ieri am fost cu cumnata mea sa se uite dupa rochie de mireasa si am luat-o si pe Miruna. M-am muls si i-am pus in biberon pentru ca a trebuit sa plecam de acasa chiar atunci cand ii era ora de masa. Cu greu, a inteles ce vreau de la ea cand ii bagam biberonul in gura, ea credea ca ne jucam :)))) cum facem cu suzeta si radea cand ii bagam tetina :))))

La multi ani sotului tau, Maddie!

Mony, succes cu botezul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!  [flo2]

 

Felicitari proaspetilor crestini si distractie azi la botez Mony si Simcri!

Madd, la multi ani pentru Andrei si la multi ani si sotului! Distractie placuta si voua!

 

SI noi am inceput sa invitam lumea la botez si sa dam invitatii. La noi o sa fie o petrcere mai "mare" si mai formala, avand in vedere ca la cununia civila am facut foarte restrans si nunta nu am facut (o sa facem si cununia religioasa)

 

Am observat cum e la noi ... o zi e cuminte, alta e agitata ... mai ales noaptea se vede! Azinoapte a fost cuminte, deci la noapte ma cam astept sa avem meci! Am inceput si eu sa ies singura cu ea cu caruciorul si sa ma mai mobilizez sa fac curatenie si mancare, ca pana acuma ma ajutau sotul si uneori cumnata, ca eu ma simteam depasita ... era oarecum deprimant ca nu ma mai simteam in stare sa fac eu. Acum de nevoie m-am apucat sa fac, ca sotul lucreaza mai mult, vine seara tarziu acasa, si daca mai e in stare sa ma ajute la baitza e mare lucru!

 

In legatura cu sterilizatul ... eu nu practic, ca nu prea am ce. Numai pompa o mai sterilizez (adica o fierb un pic) dar asta numai daca trebuie sa plec pe undeva si sa las laptic la pachet, ceea ce se intampla rar. Perie pentru bibe de la pompa am si eu, dar detergentul de vase e cel comun.

De spalat hainute, le spal la masina separat de ale noastre, cu detergent sensitive, fara balsam, dar nu le mai calc, ca nu am timp. Le-am calcat doar pe cele pe care le-am pregatit inainte sa nasc. Cand am fost la spital nu mi-au ajuns schimburile de hainute (aveam si unele care erau deja mici) si am rugat-o pe mama sa cumpere. I le-am dat asa, fara sa fie prespalate si calcate inainte, ca nu am mai avut cand, si Doamne ajuta nu a patit nimic. De vreo saptamana in schimb, i-a aparut acnee neonatala, are cosuri pe fata [:(] Am inteles ca trece de la sine ...

Eu o schimb si noaptea, ca e genul de copil care urla si daca are un partz cu stropi. Folosesc servetelele umede mai ales noaptea, dar si ziua, daca nu este mult kk, ca atunci o bag la chiuveta si o spal. Cred ca din spital i se trage, ca era saraca asa de iritata, si din cauza caldurii si probabil a faptului ca nu erau schimbati la timp, curatati calumea, cremuiti si asa mai departe. Am vazut si la bebeii colegelor de salon ca majoritatea erau iritati, deci sigur asta era problema. Cand am ajuns acasa, dupa cateva zile de ingrijire calumea s-a ameliorat si i-a trecut.

 

Mie imi curg sanii aproape non-stop si uneori sunt moi, dar au si momente cand mi se intaresc. Ma bucur ca am laptic suficient, dar pe de alta parte e enervant ca trebuie sa stau cu prosopul pe ei. Tampoane de sani folosesc mai mult cand iesim la plimbare sau cand trebuie sa plec pe undeva sau daca vine cineva in vizita si trebuie sa ma imbrac mai ok. Si mie mi-e groaza ca mi se vor lasa sanii, eu nu am avut niciodata sanii tepeni si cum sunt mari, au de unde sa atarne [:(] Si eu m-am gandit la lifting, dar dupa cezariana nu stiu daca imi mai surade ideea de operatie ... Sper ca nu va fi cazul  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va mulțumesc pt urari, fetelor. .si pt aprecierile pt el..

 

eu nu iau galactogil..doar ceaiuri de lactatie. Culmea e ca tre sa fie calde ca sa isi faca efectul..

 

Hellie..eu am zis ca imi fac direct marire dupa al doilea:))..imagineaza-ti cum voi fi daca inainte aveam cireșe. .iar acum am pomelo:))) or sa atarne pieile:)))

 

De ziua sotului mi-am cumpărat eu haine:)) binee. .si-a luat si el..ca deh..trebuia sa isi aleaga cadoul..dar si eu:)) e greu sa nu ma vad ca înainte. .dar îmi revin eu usor..mai am cam 6-7 kg devdat jos.

 

Abia acum reusim sa plecam de acasa:) off..greu cu planurile cand ai bebe:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scurta plimbare am avut azi in parc, a avut bazdaci. A adormit 20 min si apoi a inceput scandalul. Am alaptat-o vreo 10-15 min, dar asa de mult urasc sa fac treaba asta prin public, incat parca simte si nu suge ca lumea. Asa ca am plecat spre casa. Si pe drum ea urla si vedeam cum se uita lumea urat la mine, de parca cine stie ce-i facusem. Asa ma enerveaza privirule astea, de nu va spun. Mai ales cand vin de la mamici cu copii putin mai mari. De parca ele n-ar fi trecut prin asta. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, galactogil am luat si eu, am terminat 2 cutii, luam 2 lg pe zi si mestecam la ele. Nu mai cumpar ca e scump in draci plus ca eu zic ca avem laptic. Am trecut pe galafor de azi, are un pret mai omenesc, o sa iau 2 cps pe zi, vedem ce si cum. Plus 1,5l ceai pt lactatie zilnic.

De o sapt ma mulg dupa masa de la 4 dimi din sanul din care nu bea. Si scot intre 70-90ml in max 15 min, iar lapticul i-l dau seara sa scap mai repede de alaptat. Iar seara la fel, o pun la un san cam 25-30 min, apoi ii bag bibe cu laptele de dimi si mulg celalalt san. Seara am scos intre 40-65ml si pe asta i-l dau tot seara. Practic la ultima masa din zi am in bibe muls min 100 ml. Si linge bibe dupa care adoarme linistita.

D-aia zic ca am laptic. In plus mie imi curg sanii uneori cand plange ea de foame. Si alte dati ii simt cum se intaresc dintr-o data si zvacnesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddie, sa porti sanatoasa noile achizitii! Pai daca mai ai numai 6-6 kg in + inseamna ca stai bine  [:)]  Si mie mi-e greu sa ma vad asa, desi eu am mai fost mai durdu la viata mea, dar nu mi-a placut niciodata. Mai ales ca acum am burtica, si inainte nu prea aveam, chiar asa voluptoasa cum eram. Eu mai am 13 kg de dat jos, sper sa dau jos 5-6 pana la botez, sau oricat, numai cu minus sa fie. Ma consolez ca poat 1-2 kg is sanii plini si nu e grasime propriu-zis :)) Si am o pofta de mancare de cand alaptez, moamaaa  [fal]  Cand eram gravida, parca nu-mi trebuia sa mananc atata, atunci eram si mofturoasa, acum parca asi manca de toate, dar n-am voie  [:-)))]  Oricum, carnea pe care n-am mancat-o in sarcina am recuperat-o, mananc zilenic carnita ... si pauza la fructe si legume crede [:(] poate imi fac si eu curaj si testez ceva, ca mi-e frica sa nu ma imbolnavesc fara [:(]

 

Mai ziceati voi de infasat ... noi nu practicam ... ea nu suporta manusite pe manute si sosetute in picioruse, si le da jos ... deci de infasat nici nu se pune problema.

 

Fetelor, am inceput sa ma gandesc si eu sa-mi iau un sistem de purtare, cred ca mi-ar usura mult viata, dar nu stiu ce ... Slingul si Wrapul, care sunt recomandate de la nastere mi se par dificil de utilizat/montat. M-ar tenta un Marsupi Plus, dar nu stiu care e varsta recomandata ... parca am citit ca e recomandat de la 3,5kg in sus ... asa ar fi ok ... Fetele care ati achizitionat Marsupi Plus, nu mai retin exact cine, dar stiu sigur ca aveti bebei mai mari decat a mea, ce parere aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...