Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 513
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata, fete dragi.

 

Felicitari Carmen 1985 si raluca pt bebei pufosi. Si restul fetelor, daca ati mai fost pe la cantarire/masurare. (scuze, decat pe cele doua le-am retinut)

 

Flafi, simpatic pustiul tau. :) Eu l-am vazut pe al meu ca se uita la o manuta stransa in pumn. Mi s-o fi parut? O fi prea devreme?

 

Eu sunt rupta de somn. De doua nopti parca am revenit in punctul zero, atunci cand se trezea bebe din ora-n ora si urla. Azi-noapte a fost groaznic, s-a trezit ff des, cel mai lung somn a fost de pe la 5 pana pe la 7:30, in rest trezit la 45 - 60 min si urlet. Ieri a venit si mf la noi, s-a uitat in gatul lui, in urechiuse, n-are nimic. Nu imi pot explica ce e cu el de plange in halul asta. L-o durea burtica? Habar n-am. Noi ii dam aceleasi picaturi pt colici (espumisan) cu care i-a mers f bine + debridat de 3x/zi + protectis. Culmea e ca ziua doarme bine, nu urla asa, deci d-asta ma gandesc ca or fi iar colici, ca daca era altceva il deranja si pe timpul zilei. Nu stiu... sunt depasita de situatie. Luni mergem la pediatru si vedem.

 

Va spun repede cum a fost la sala, apoi ma bag langa el in pat. Ma scuzati, dar nu ma simt in stare sa raspund la ce ati discutat voi pe aici. :(

Asa.... la sala a fost binisor, sa zicem. Ce nu mi-a placut: va spuneam ca ma duc la zumba dance, care e un fel de combinatie intre aerobic si dans latino + influente din alte dansuri (sau cel putin asa a fost unde m-am dus eu). Ei, toate bune si frumoase, dar instructoarea nu ne explica pasii, in conditiile in care decat 2 fete stiau sa danseze, iar restul eram noi. Asa ca mi-a fost tare greu sa ma tin dupa ea, ca schimba ritmul des. Cred ca din cauza ca mai mult m-am uitat la ea decat am dansat, nici febra musculara n-am facut. Pai dupa atata sedentarism, ma asteptam sa nu ma mai pot misca. In fine, mi-am facut abonament, fiindca include mai multe: fitness, aerobic, aquagim, sauna... si o sa merg la altceva. Nu ma las. :) Eventual, merg la aerobic si cand incep abdomenele, ma duc la aparate (ca au instructor).

 

Mda... cam atat de la mine. Nu mai retin altceva despre ce ati vb. A! Despre plecari pe la munte/mare. Spre rusinea mea, nu stiu ce sa recomand, ca nu prea am mai fost la munte/mare in tara si nu cunosc nimic. Dar va astept pe voi sa povestiti si pe la iarna cand o avea bebeto in jur de 7-8 luni cred ca ma incumet sa plec si eu cu el.

Totusi, daca ar fi sa aleg ceva, ca munte as alege Bran/Moeciu si ca mare o statiune linistita (mie nu-mi place Mamaia, Eforie, Costinesti - prea aglomerate pt gustul meu :D)

 

Va pup. Ma bag la nani,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen333 dear, tu ai pompa Calypso de la Ardo? Ma bate gandul sa mi-o cumpar (dubla, electrica). De la Pro Mama ai luat-o?
Am gasit-o aici http://www.vanstore.ro/pompa-electrica-dubla-calypso-p-8621.html

la pret mai ok. Imi spui te rog daca asta o ai si tu?

 

Eu am de o luna inchiriata una dubla electrica de la Spectra dar parca nu as mai da pe inca o luna 175 lei parca (prima luna 190 a fost). Ma gandesc sa cumpar una si sa o vand cand nu mai am nevoie. Eu in general nu sunt de acord cu lucrurile inchiriate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetelor..

 

Vicky..mai ai putin si vii:) la noi chiar ca e scump fata de cum e la voi..ma bate gandul sa iau si eu stinulente de lactatie..altceva decat ceai..vad ca bebe papa mai mult si pare agitat dupa..cred cs e si puseul dar nici sanii mei nu mai sunt asa plini. .dar cred ca o sa iau galafor.are pret decent..

 

Iulia..si noi tot prun herăstrău mergem seara si in we..iar dimineata dau ture de cartier..am stat si cate 4-5 h cu bebe..dar la mine nu se duc kg ca la tine:)

 

Ralu..multe picaturi..stiu ca la 2 ani se dau 5 pt inchidere..sa iti da 6..mi se pare mult..

 

Flafi. .felicitări pt achizitiile lui Vladut..abia aștept momentele astea si eu..

 

Andreea..sa te tii de treaba..abia aștept sa imi zici cum e data viitoare. .cred ca o sa fie mai bine.. imi pare rau pt bebs..poate au revenit colicii:( sper sa nu tina mult. .

 

Noi am fost in vizita aseara pe la niste rude..bebe a fost tare cuminte..dar fetitele lor l-su obosit tare..a dormit pana la 10, cu papa la 4 si la 7..mi-a fost ciuda ca nu am stat dupa pe afara decat 1 ora pt ca s-a pus caldura. .recuperam deseară:)

 

Legat de kg..am observat chestie. .greutatea de dimineata pe nemâncate e cam aceeași cu cea de seara..in condițiile in care la mine de regula e dif de 2 kg..sa fie oare greutatea de dim mai mare pt ca beau muulta apa noaptea?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetele,

 

Si felicitari pt bebelusii grasunei si frumusei:)

 

Raluca, eu tot nu am inteles care e faza cu completarea daca ea creste asa bine.

Despre vigantol nu stiu ce sa-ti spun, mi se par si mie multe picaturi.

 

Flafi, cred ca e un dulce Vladut, si noi am inceput timid sa gangurim.Si face niste fete cand se aude...)

 

Andreea, sa-ti fie de bine miscarea:)Am trimis si mesaj, nu stiu dc l-ai vazut.

 

Vicky, drum bun iti doresc! Intr-adevar la noi toate sunt mai scumpe. Culmea ironiei.

 

A mea cred ca a luat in jur de 800g luna aceasta(m-am cantarit cu ea in brate), aproape dublu fata de precedenta. E destul de lunguta, insa. Sa vedem luni la revizie, ce ne zice:)

Nici ea nu prea doarme ziua in alta parte decat in bratele mele. Imi placeee, dar vorba voastra am si treaba...Acum am reusit s-o pun in patut pe burtica,sper sa tina minunea ca sa am timp sa gatesc si eu ceva.

 

Madd, se duc ele si kg, treptat ca doar asa le-am luat:) Se zice ca trebuie 9 luni sa ajunga corpul la ce-a fost.

Eu ma simt epuizata uneori, efectiv abia ma tin pe picioare, ma obosesc tare unele zile.

Abia astept wk-endul cand suntem cu totii acasa sa simt ca ma mai relaxez.

 

Pfiuu, si asa visez la vacantaaaa. Mi-e dor sa lenevesc cu o carte in mana. Slabe sanse anul asta de lenevit, dar macar va fi altceva.

 

Ce mai vroiam oare sa zic?

Mai citesc si mai revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, eu nu iau stimultente. Decat ceai de la Fares, 2 litri/zi+apa incare vreo 2 litri+muuult pepene care si ala contine o groaza de apa.

Nici macar nu ma fortez, mi-e f sete pe caldurile astea.

 

Cred ca e suficient laptic, dimineata de ex, cand ii dau sa suga, din celalalt san imi curg vreo 50 ml-70 ml(tin un biberon).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat comanda azi de un boba carrier. Oricat mi-ar place sa stau cu el in brate trebuie sa ma ocup si de N. care saraca e intelegatoare dar are si ea nevoie de activitati.

 

T. ziua suge bine noapte si seara incepe agitatia, suge putin, adoarme e nervos se trezeste urland de foame si tot asa de sunt chiauna de cap si nu pot face nimic ca e tot la titzi. Am inceput sa ii dau completare seara, daca ii dau san si dupa biberon nu suge deloc scuipa biberonul. Aseara i-am dat biberon si apoi titzi dar cum e haplea sa nu va zic cum a tras si mi s-a inecat de 3 ori la o masa de cand am terminat am fost lac de apa. Am cumparat azi alt biberon de la chicco cu flux mai mic sa vedem cum e.

 

Eu am dat jos toate kg, am luat 9 kg in sarcina, dar ma ingrasasem inainte asa ca mai am 6 de dat jos. De sport acum nu am timp, sper din septembrie sa ne facem cu totii un program si sa se mai aseze lucrurile. In schimb ca si la prima sarcina toate bune si frumoase doar ca nimic nu ma mai incape peste sani asa ca toate rochiile stau frumos pe umeras si tare greu isi mai revin la dimensiunea initiala.

 

Ma pun sa dorm si eu cu copii o ora jumate poate imi mai revin ca dupa masa avem program de parc si distractie si eu iara parca sunt batuta de nesomn. T. azi noapte a supt din ora in ora cea mai lunga pauza a fost azi dimineata de la 7 la 8 jumate cand am reusit si eu sa ma spal si sa imi fac ordine in casa. Cat despre plans, trebuie sa ma duc si eu la baie, sa fac dus, sa ii pregatesc biberonul asa ca daca incepe in intervalul asta ...plange ca n-am ce face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, de curioasa, cat are fontanela? Ca se poate masura, e partea moale din crestet.

Mony, da, asta e pompa. Vezi pe price.ro poate gasesti pana in 700lei. Eu am la mana a 2-a de la o cunostinta. Vezi sa nu se vanda update-ul separat, asta fiind a 2-a pompa.

Si marimea cupelor, eu m-am ales cu unele imense, am avut noroc, pt ca asta imi trebuie. As zice ca daca continui sa te mulgi macar la 4-5 ore renteaza, dar daca incepi serviciul si nu ai unde sa te mulgi, nu merita banii. Pompa e buna ca reglez puterea cat si frecventa separat, chiar in timp ce ma mulg, incep cu frecventa mica putere mare, cresc frecventa cand vine lapticul, la final scad cand nu am asa mult laptic. 

Flory, de-asta am si eu o gramada de haine in dulap, ma strag la sani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kabecka..sunt convinsa ca le dau jos kg..eu m-am si obișnuit sa fiu ff slaba si la fel vreau si acum cu toate ca am o greutate ok pt înălțimea mea..dar eram surprinsa de faptul ca nu e dif intre greutatea de dim si cea de seara..probabil e pt ca beau ls fel de multe lichide noaptea ca si ziua..mancare chiar mănânc putina si chestii sanatoase gen supe, gratare, lactate slabe si mai nou cateva fructe..nici înainte nu mancam asa sanatos:))

 

Flory, Carmen la mine e aceeasi situație cu sanii..ma incap toate hainele mai putin cateva perechi de blugi peste solduri si cateva rochii peste sâni. .nu ma asteptam la asa o explozie la ei:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, hai ca am masurat fonatanela acum cu centimetru si cred ca are 3 cm.

Cred ca voi mai consulta un alt dr pediatru.

La masa de la ora 16 nu se saturase, a tot supt la san si incepuse sa se enerveze, sa lase sanul si sa isi bage mainile in gura si i-am facut 50 ml lp si a papat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...