Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (3)


Recommended Posts

Miche- felicitari pt masuratori, ai fetita mare :)

in principiu cam dupa 4 luni si pana pe la 2 ani,( mai frecvent 8-12 luni) in aceasta perioada cei care au nevoie isi aleg un obiect de tranzitie. Poate fi orice de la o paturica, pernuta , o haina a mamei la jucarii. Fiecare copil isi alege singur, nu prea se stie ce anume ii face sa prefere un anumit tip de obiect.

In general aceste obiecte ii securizeaza, ii linisteste

Daca te hotarasti sa ii dai tu un obiect anume e mai bine sa cumperi 2 identice, pt ca de cele mai multe ori copilul le molfaie, se murdaresc si trebuie spalate. Daca ai una singura e drama cand o duci sa faca baie.

Pot fi introduse la ritualul de somn de exemplu, de preferat dupa ce isi descopera mainile, sa poata apuca. Sa fie o jucarie care se poate spala si poate fi bagata in gura, fara prea mult puf.

Edit: am uitat sa mentionez suzetele fac cam acelasi lucru, intra in categoria asta, dar tindu-le in gurita, copii nu socializeaza la fel de mult. Dar daca obiectul ce il calmeaza e in mana, poate interactiona mai usor, in comparatie cu modul de a interactiona cand are o suzeta in gura.

Apropo bine ca mi-ai amintit, i-am luat lui vladut un iepuras -paturica... Si trebuia sa ii fi luat 2 :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 513
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Al meu doarme perioada asta. Ignora jucariile. E rar activ la plimbare. Poate dupa urmatorul puseu..

La multi ani sarbatoritilor! Doina, Criu, Miche! 

Cum trece de 28 grade, e jale cu pustiul meu. Azi ne distram la aer conditionat. Am fost si pe afara, ne-a prins canicula, a urlat iar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o ce puiuti mari si voinici aveti aici sa va traiasca sa fie sanatosi sa va bucurati de ei 

si printesa noastra are 6000 g de la 3300g si 58 cm de la 52 la 2 luni si 15 zile ce ziceti e bine doctoru mi-a zis ca da e foarte bine si eu dupa cum o vad la fel zic a inceput sa isi ridice capu nu mai are stare 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...