Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dragoste - 18 ani - casatorie.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, am spus, nici eu nu cred ca va rezista. Si tocmai de asta ma intrebam daca as fi in locul parintilor ei pana la ce nivel as fi dispusa sa ma implic material si sufleteste.

 

    Nu e usor sa investesti in ceva ce nu crezi. Stiu ca fata crede, dar pe de alta parte ea credea si pe la 16 ani ca si-a gasit dragostea vietii (alta decat cea prezenta) si ca demonstratie a luat o folie de pastile si a scrantit-o spectaculos cu scoala dand vina pe parinti plus nenumarate alte si alte drame (pentru ca ai ei nu inteles-o si nu vor ca ea sa fie fericita fiind motivatia constanta, in general pentru orice greseala in cazul ei considera ca e vina celor din jur). 

 

 Spunea cineva mai sus ca fiind parinte e musai sa iti sustii copilul. Asta e valabil chiar daca nu ai prea multa incredere in viitorul ales de copil in conditiile in care trecutul ti-a demonstrat ca nu prea ai motive sa crezi in deciziile lui? Ce-i drept vorbim de un copil foarte inteligent dar cu o mare putere de manipulare.

 

 Pe de alta parte in Belgia daca stai sa te gandesti sunt oportunitati mult mai mari decat in tara iar schimbarea mediului poate fi benefica pentru ea. Dar nu e vorba de copil aici e vorba de parinti.

 

      Ce voi face eu parintele daca fiimeu la 18-19 ani are idei similare? Cat il sprijin. Parintii fetei pana la ce punct ar trebui sa investeasca in alegerea fetei lor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu as investi deloc. Eventual sugestii. Sunt persoane majore si au dreptul si obligatia personala de a-si conduce viata pe cont propriu. Daca este sa functioneze va functiona, daca nu este sa functioneze nu vad de ce ar trebui prelungit ceva ce nu merge. In plus chestiie astea cu "daca nu-mi dai / nu-mi faci atunci o sa...:" la mine nu tin. Vrei bine, nu vrei "ura! si la gara".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa investeasca ce? 

Bani? Bani nu trebuie sa mai investeasca. Si-au format o familie sunt obligati sa se intretina reciproc. 

Sentimente, sfaturi la cerere, incurajari? Pana cand n-or mai trai parintii sau copiii.

 

Si da iti sustii copilul si cand nu ai musai incredere in alegerile lui. Prin sustinere inteleg: respect, comunicare, incurajari, o vorba buna la nevoie. etc. Lucruri nemateriale dar care fac diferenta intre o relatie buna intre parinti-copii si una proasta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare foarte delicata situatia parintilor. daca o sustii in relatia cu care nu esti de acord (si care presupunem ca se va termina prost), posibil mai tarziu sa-ti reproseze ca nu ai stiut sa-i deschizi ochii si sa o feresti de aceasta dezamagire.

Ramonika,genul asta de copii(ma rog impropiru spus copii ca chiar nu mai sunt copii)vor avea ceva intotdeauna de reprosat parintzior,sub o forma sau alta.

 

Daca n-au lasat-o sa se marite(ma rog au opus rezistentza)a santajat cu sinuciderea(oricum are precedente din ce spune Liana) si a facut cum a vrut ea.Bineintzeles ca mai tirziu le va reprosa ca n-au fost capabil sa-i arate ca grseste,sau ca nu i-au oferit sustzinere morala si eaa fost nevoita sa se arunce in bratzele printzului...ma rog,asta e genul,instabil psihic in general.

 

Mi-e mila sincer de asemenea parintzi...eu nu stiu cum as reactziona in asemenea situatzii,sincer.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana intotdeauna exista doua parti in relatia dintre copii si parintii. Si cele doua parti se modeleaza reciproc. Sa fii parinte nu inseamna doar casa+masa+bani. Copiii aia n-au crescut in padure ci sub influenta parintilor lor. 

Asa ca atat parintii (ca despre parintii fetei se vorbeste in principal) cat si fata cam primesc cam ce-au semanat ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana intotdeauna exista doua parti in relatia dintre copii si parintii. Si cele doua parti se modeleaza reciproc. Sa fii parinte nu inseamna doar casa+masa+bani. Copiii aia n-au crescut in padure ci sub influenta parintilor lor. 

Asa ca atat parintii (ca despre parintii fetei se vorbeste in principal) cat si fata cam primesc cam ce-au semanat ...

 

De acord!

 

Nu a ajuns la 16 ani si brusc s-a decis sa sperie parintii cu o folie de medicamente... ci, cel mai probabil inca de cand era mica a santajat in diverse forme iar parintii nu au stiut sa fie fermi, au cedat la santaje, astfel s-a ajuns la situatia asta.

 

Vad din jurul meu foarte multi parinti care nu pot spune nu copiilor (am mai zis asta, cred, mie una mi se pare grav) nu stiu sa puna limite, sa fie fermi in relatia cu copiii. Copii care au mare, mare nevoie de asta. Si asta trebuie sa se intample de la 2-3 ani incolo!

 

Nu e prea tarziu sa repare relatia cu fata si sa incerce sa o responsabilizeze, chiar daca in acte e adult. Asa poate si sansa tanarului cuplu o sa fie reala, daca amandoi se maturizeaza si-si asuma alegerile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana intotdeauna exista doua parti in relatia dintre copii si parintii. Si cele doua parti se modeleaza reciproc. Sa fii parinte nu inseamna doar casa+masa+bani. Copiii aia n-au crescut in padure ci sub influenta parintilor lor. 

Asa ca atat parintii (ca despre parintii fetei se vorbeste in principal) cat si fata cam primesc cam ce-au semanat ...

Sigur,ai dreptate.

 

insa sa nu uitam ca vorbim de o tinara care si-a santajat parintzii ,nu odata ,de mai multe ori.

 

Si nici nu pot crede ca ea la 16 ani(cind a amenintza prima oara cu sinuciderea)nu stia ce face,nu stia la ce se supune daca merge pina la capat.

 

la fel cu aruncatul de pe bloc.Santajisti care profita de sentimentele persoanelor apropiate.Pentru mine atsa sunt.

 

Sigur "intotdeauna parintzii vor fi vinovatzi",stiam ca vor aparea sustzinatorii teoriei.

 

PS.Un psiholog a ajuns la concluzia ca o persoana este asa cum este,datorita faptului ca si-a piedrut mama la o virsta frageda,adica pe romaneste,tot parintele era vinovat...desi persoana matura aucm,are toate instrumentele sa se schimbe,doar ca nu vrea,ii e comod asa cum este.

 

edit.JG uneori facem greseli din prea multa dragoste.

 

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, stiu ca echilibrul e o chestie greu de gasit si pastrat dar cand spun ca responsabilitatea e atata a copilei cat si a parintilor, nu spun "intotdeauna sunt parintii de vina".

 

Copiii isi provoaca parintii ca o etapa normala in maturizare - parintii sunt maturi insa la momentul provocarii.

Responsabilitatea pentru educarea copilului nu e in curtea copilului ci in curtea parintelui si ar trebui sa si-o asume. Da, copilul va face o multime de alegeri gresite. Pe unele parintele trebuie sa le previna, pe altele trebuie sa le lase sa-si faca simtite consecintele. 

Ma rog, e o intreaga stiinta si filozofie. 

Concluzia nu e: "ce copil nesimtit! cum si-a permis sa-si santajeze parintii!?" 

Concluzia este: exista un dezechilibru major in relatia parinti-copil acolo. Si responsabilitatea pentru remedierea lui este a ambelor parti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...