Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Am auzit ca e frumos in Sri Lanka, dar cred ca ayurveda poti face si in India, doar de la ei vine. la ce te referi la o cura? De tratament medical, sau mancare? 

 

da, sigur ayurveda poti face si in india, diferenta pentru mine e (cel putin momentan) ca pentru India imi trebuie viza iar pentru sri lanka nu (am pasaport romanesc).

 

cura de care vorbesc e de mincare si ceva cu tratament ayurvedic,masaj, yoga, la inceperea curei te consulta un medic (scolit la scoala ayurvedica) si stabileste care sint punctele slabe, boli si recomanda tratamentul, ce sa maninci, ce fel de masaj, etc. se numeste cura Panchakarma, eu am citit mult despre ea dar in germana, cu singuranta gasesti si in engleza despre ea. in mare spus e o cura de detoxificare corporala si mentala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah ok, am inteles. Uite ca noi nici nu ne-am gandit, poate ca nu ne trebuie viza nici noua in Sri Lanka. Noi am mers cu pasapoarte suedeze dar am luat viza inainte si a costat destul de mult. Oricum avem si pasapoartele romanesti inca valabile, ia sa ne grabim cu o vizita in Sri Lanka! :)

 

Am citit cate ceva despre ayurveda si cum recent am inceput sa practic kundalini yoga am tot citit si eu. In Stockholm sunt medici ayurveda, scoliti in India. Tot asa cu planificare, tratament personalizat, mancare, etc. Nu trebuie sa mergi asa departe, decat ca sa combini si vacanta la soare cu asta :). 

 

Eu am cumparat o carte de bucate ayurveda dar inca nu m-am incumetat sa fac din ea...e mult raw si totul e vegetarian, la noi nu ar manca nimeni mancare din aia. Poate o sa incerc la un moment dat, mai mult pentru mine. Orezul byriani insa am de gand sa incerc. Am mancat in India de mai multe ori, e foarte gustos. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah ok, am inteles. Uite ca noi nici nu ne-am gandit, poate ca nu ne trebuie viza nici noua in Sri Lanka. Noi am mers cu pasapoarte suedeze dar am luat viza inainte si a costat destul de mult. Oricum avem si pasapoartele romanesti inca valabile, ia sa ne grabim cu o vizita in Sri Lanka! :)

 

Am citit cate ceva despre ayurveda si cum recent am inceput sa practic kundalini yoga am tot citit si eu. In Stockholm sunt medici ayurveda, scoliti in India. Tot asa cu planificare, tratament personalizat, mancare, etc. Nu trebuie sa mergi asa departe, decat ca sa combini si vacanta la soare cu asta :). 

 

Eu am cumparat o carte de bucate ayurveda dar inca nu m-am incumetat sa fac din ea...e mult raw si totul e vegetarian, la noi nu ar manca nimeni mancare din aia. Poate o sa incerc la un moment dat, mai mult pentru mine. Orezul byriani insa am de gand sa incerc. Am mancat in India de mai multe ori, e foarte gustos. 

 

da, si nemtii au nevoie de viza pentru India, deci nu e vorba numai de pasaport romanesc. si da, procedura de cerere dureaza si costa, ma rog, aici poti sa-ti predai pasaportul la o firma intermediara si se ocupa ei de obtinerea vizei, evident ca platesti serviciul....

 

si aici gasesti tot soiul de medici cu pregatire ayurveda, etc, nu asta e problema, eu vreau s-o fac (cel putin prima data) la mama ei acasa, cu clima de acolo, mare, soare, ingedientele etc. plus ca aici sa faci o cura de 2-3 saptamini intr-un hotel specializat pentru asa ceva costa ceva de genul 200-300 € /zi, cu banii astia te duci si vii inapoi din sri lanka, platesti cura acolo (70-80 € /zi), vizitezi, etc...ma rog, altceva

 

si eu practic yoga, dar hatha yoga, desi profesoara mea de yoga aduce elemente si din alte ramuri de yoga (kundalini, etc) si mie imi face foarte bine, ma relaxeaza si fizic si psihic, e super, am avut o perioada cu mult timp liber, mergeam de 3 ori pe saptamina, acum merg numai o data dar tot e bine. cindva vreau sa fac un concediu undeva cu yoga in fiecare zi :)

 

peste 2 saptamini merg la un curs de bucatarie indiana si daca imi place o sa ma inscriu si la unul de bucatarie ayurveda : ) povestesc impresii despre dupa curs.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

hai ca revin cu impresii de la cursul de bucatarie indiana.

 

am fost 16 participanti si un "profesor" indian. indianul era un tip de vreo 60 de ani, cu experienta de bucatar de mai multi ani. prima data ne-a explicat si aratat principalele condimente si ierburi din bucataria indiana si ne-a spus cum si la ce feluri de mincare se folosesc. le-am mirosit, gustat (daca era cazul), ne-a recomandat firme producatoare, magazine din oras de unde ne facem cumparaturile, ma rog, sfaturi folositoare. dupa aia am fost impartiti in 4 grupe si fiecare grupa a gatit 3 feluri de mincare. eu am nimerit intr-o grupa care a avut foarte putin de facut si anume o salata de rosii si castraveti cu sos de iaurt, orez basmati cu legume si garam masala (amestecul ala de condimente, noi l-am facut din 5 elemente).

 

ceilalti au gatit un fel de mincare cu peste, unul cu miel, o tocana de cartofi cu conopida, vinete pane, lassi cu mango si lassi cu apa de trandafiri, ceai Chai, supa de linte, si un desert ca o crema de mango. dupa ce am fost gata cu totii ne-am pus cu totii in farfurie din fiecare fel gatit si am mincat impreuna, am baut lassi si la sfirsit ceai Chai. resturile le-am luat acasa.

 

a fost foarte fain, mi-a placut, la sfirsit miroseam toata numai a mincare indiana si asa am aterizat acasa direct in cada si hainele in masina de spalat.

 

am primit si retetele scrise, daca vreti ceva anume pot sa traduc si sa scriu aici. mie cel mai mult mi-a placut lassi mango si crema de mango (trebuie cumparat doza cu piure de mango) si tocana de miel si cea cu conopida si cartofi.

 

incerc sa pun si niste poze, sa vad daca reusesc.

 

pupici la toata lumea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alicia, noi am fost in Sri Lanka si ne-a placut extraordinar de mult. Am vazut asemenea centre ayurveda, dar noi nu am fost. In schimb am fost incintati de mincarea de acolo. Sintem departe de a fi vegetarieni, dar in cele opt zile cit am stat acolo abia daca am pus gura pe carne si culmea este ca nu ne-a fost dor deloc! Mi-am cumparat diverse remedii gen ayurveda de la farmaciile lor si am fost foarte incintata de rezultate (de exemplu niste pliculete cum ar fi Fervex pentru raceala, dar complet natural, foarte bun la gust si chiar functioneaza). Cred ca este foarte greu sa gatesti in stilul lor pentru ca produsele nu sint la fel de proaspete pe unde locuim noi si cred ca asta este marele secret. Nu cred ca am mincat nimic ce sa fi fost pastrat la frigider, totul era mereu foarte proaspat.

Edit ca am uitat sa adaug ca eu cred ca se gaseste cazare pentru toate buzunarele, iar biletele de avion poti sa le iei pe bucatele. De exemplu poate gasesti ceva bun pina in Dubai, iar de acolo sint mai multe variante. Cred ca in general iesi mai bine asa decit cu un bilet direct din Romania. 

Viza trebuie si la ei, dar se ia usor online si parca a fost si ieftina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, merci de informatii, si eu zic la fel ca tine ca nu gasesti autenticitatea produselor de acolo aici in europa.

 

cu biletul de avion nu-mi fac probleme, daca plec in sri lanka cu singuranta voi pleca din germania si aici gasesti oferte foarte bune daca esti flexibil in ceea ce priveste timpul plecarii. am gasit oferte in jur de 500-600 € ceea ce este foarte bine. ramine sa string bani pentru celelalte cheltuieli dar deocamdata am alte prioritati. sri lanca va fi la iarna sau primavara 2015.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scuzati lipsa, am fost plecati in Ro in concediu...

 

Am reusit sa mai scriu un episod. Nu mai sunt multe din pacate...imi place tare mult sa imi amintesc acum cand scriu. 

 

http://salmi-ladrum.blogspot.se/2014/04/india-goa-margao.html

 

Alicia, ce frumos la curs!!!! Vreau si eu, vreau si eu! :) Nu ai retete sa le scrii aici, daca ai timp? Te rog mult. Si la ce se foloseste amestecul de condimente? 

 

Eu am o carte de retete ayurveda, am gatit orez biryani si a iesti tare tare gustos. E tot cu amestec de condimente, dar cred ca sunt mai mult de 5. nu am incercat alte mancaruri inca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...