Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Noi mergem in Ianuarie si nu am vrea sa facem escala in Europa, sa avem surprize. Inca n-am luat bilete, așteptam sa se scumpeasca :).

 

Apsara, stai ca nu scapi așa ușor. Scrie te rog unde ați stat in Delhi, daca a fost ok, cum ați ajuns in Agra, impresii, sfaturi.

 

A_iulia, n-a venit fata ta acasă?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, noi ne-am luat rucsacurile in spate si-am plecat la aventura  [:)] . Am ajuns pe la trei dimineata in Delhi. Primul hotel la care am stat era in bazarul Paharganj si a costat vreo 10 euro. Atat platesti, atat ai: ventilator in tavan, apa rece, un pat si soparla din dotare pe perete. Cum era luna august si vremea musonului, ne-am dat seama cat era de important aerul conditionat, asa ca noaptea urmatoare am schimbat hotelul, tot in zona. Ce sa spun? Vroiam sa vedem India adevarata, si in Delhi e in Paharganj. Mie-mi place India la nebunie, sunt subiectiva din punctul asta de vedere, dar pot sa-ti spun ca ai nevoie de multa rabdare. Totul se negociaza, e haotic, oamenii sunt extrem de curiosi, te por opri pe strada si intreba lucruri foarte personale, gesturile sunt diferite (nu e clar cand e "da" si cand e "nu"), barbatul si femeia nu merg de mana, insa n-au nicio pudoare in a-si face necesitatile pe strada...

In Agra am ajuns in tren dinspre Bikaner. Trenul e mijlocul de transport cel mai comod. Din cate imi amintesc, erau cinci clase. Ca sfat, nu uita sa ai ceva gros sa te acoperi, pentru ca sunt innebuniti dupa aerul conditionat. Noi am cumparat toate biletele de tren pe internet: http://www.indianrail.gov.in/

Alte sfaturi: atentie la apa (doar imbuteliata), fructe care se pot curata de coaja (banane), bauturi fara gheata (nu stii sigur daca e din apa imbuteliata), negociaza tot, intreaba de doua sau trei ori (indienii nu stiu sa spuna "nu stiu" si inventeaza informatiile), o buna asigurare de sanatate (eu am petrecut vreo 3 zile intr-un spital in Varanasi din cauza unui suc de fructe), un bun ghid de calatorii (din experienta noastra The Lonely Planet are cele mai bune)  [:)] .

Daca ai intrebari, cu cea mai mare placere iti raspund. Cand ma gandesc la India, imi vin in minte o groaza de lucruri, asa ca e mai bine sa ma intrebi lucruri concrete, altfel o iau razna.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc apsara! In Paharganj am rezervat si noi hotel. E cel mai aproape de gara, vrem si noi sa luam tren spre Agra. Lonely Planet am acasă, am comandat pe net si citesc deja. Plus forumuri de călătorii, bloguri, impresiile sunt aproximativ la fel. Noi plecam in Goa din Delhi, cu avion, revenim in Mombay pentru o zi sa luam avionul înapoi spre casa. In Delhi se întâmpla des in Ianuarie sa fie ceata si sa anuleze zboruri, nu vrem sa riscam. Noi mergem cu copiii si de asta contează sa ajungem la ore rezonabile, cat se poate, plus sa avem cazare. Revin cu întrebări daca am.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, cu parere de rau...povesti prea multe nu am. Nu i-a placut in India, mai ales ca nu a putut manca mai nimic pe acolo. In afara de cartofi prajiti...in rest...jale. Hotelurile erau de lux, dar asta nu e deloc o garantie ca ai meniu european.

 

In rest, povesti cu spalat elefantii...care i-au stropit la final...din astea avem destule.

 

Mult mai mult i-a placut in Maldive, dar nu ma mir, ii place balaceala si snorkelingul, bucuria ei.

 

Sa aveti concediu placut, sa va simtiti bine, sa va incarcati bateriile si sa va inotarceti cu bine! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mihaela,vei ajunge in final si in Agra?!

 

Eu iti recomand sa nu pierzi in nici un caz vizita la Taj Mahal,e cea mai frumoasa amintire a calatoriei mele in India.

 

Noi am plecat in Agra din New Delhi cu o masina inchiriata cu sofer,drumul ne-a luat cam 6 ore desi distanta nu e prea mare, insa traficul din India e ...ca la nimenea (biciclete,vaci,4 randuri de masini pe doua sensuri de mers),oricum interesant daca te armezi cu rabdare ,caci sunt multe lucruri hazlii de vazut (3 pesoane pe o motocicleta,15 oameni intr-o caruta,oameni deasupra autobuzului si cate si mai cate.

 

Am stat o singura noapte la Agra,caci in afara de Taj Mahal nu mai e nimic de vazut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ajungem si in Agra, adica asa sunt planurile. Vrem sa mergem cu trenul dimineata si ne intoarcem seara in New Delhi, avem rezervate doua nopti acolo. Trenul face 3-4 ore, depinde pe care il luam. Nu excludem nici varianta cu sofer dar trebuie sa ne intoarcem in aceeasi zi. Vom vedea acolo exact. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...