Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Soacramea e inebunita sa vada Taj Mahal.

Tot dau mereu de topic ,dar nu imi vine sa dau pe aici ca nu am o parere prea buna pentru zona asta,

Deci daca vom merge ,vom merge cu familionul,vroiam sa va intreb,trebuie noi femeile sa ne acoperim?

Cum se comporta ,cu femeile,daca vrem sa cumparam ceva de la vreo taraba ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

osolita, ce frumos! E un vis al nostru Peru, o sa iti cer pareri cand o fi sa fie. Mergeti la Machu Picchu? Din pacate noi nu mai avem timp sa cautam nimic impotriva tantarilor, poate gasim ceva acolo...nu in ND dar poate in Goa. In ND e frig orium acum, max 18-20 de grade ziua, noaptea sunt 6-7 grade. Asta e acum. 

Concediu placut sa aveti! 

 

dianama o sa iti pot raspunde dupa ce ma intorc. Noi (eu cu fata cea mare care are 17 ani ne-am cumparat niste pantaloni mai largi, ne luam si saluri mai mari ce avem acasa. Nu, nu trebuie sa umbli acoperita, noi am fost si in Cairo si nu e problema, se uitau la noi cam ca la urs ca ne place sa exploram si am fost la plimbare printr-un cartier departe de centru pe unde probabil nu prea sunt turisti :). Atata vreme cat ai un barbat cu tine, e ok. Asa am citit eu. Am mai citit ca daca vrei sa nu sari asa in ochii lor ca esti turist, sa te imbraci cat mai aproape de imbracamintea lor. De aici am incercat sa cumpar ceva haine de pe un site indian dar nu trimit in afara tarii...asa ca o sa iau ceva haine de acolo. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi,europenii,oricum ne-am imbraca,nu semanam cu ei deloc,prin urmare in orice ne-am imbraca vor stii   ca suntem turisti   - in general,se poate purta orice.

Problema este cand vrei sa cumperi ceva,pretul urca de 2-3 ori daca esti turist.

 

Mihaela, intrebai de restaurant la Taj Mahal - in interior nu imi amintesc sa fi fost,insa la iesire exista (nu imi amintesc exact la care ,caci sunt mai multe ),insa poti intreba ghizii care sunt in zona.

 

Sper sa aveti o calatorie placuta si sa va simtiti cat mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Preturile sunt mult mai mari pentru turisti insa se negociaza. Cine stie si poate, eu sunt gata mereu sa ofer cat cer :)). Dar oricum, preturile si asa, umflate de 20 de ori sunt foarte mici pentru noi...Am cerut pana la urma la hotel sa ne trimita o masina sa ne astepte la aeroport (initial voiam sa mergem cu metroul dar ne-am razgandit) si ne-au cerut 600 de rupii...care inseamna cam 6-7 euro, pentru noi e mai nimic. Aici un taxi costa 15 euro pe o treime distanta cat platim noi cei 6 euro in ND. 

 

Luna, am sapat mai adanc pe net pana la urma, apoi mi-am amintit ca am cartea de la Lonely Planet despre India si am gasit ceva. O sa ne orientam la fata locului. 

 

Multumim mult!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela abia te astept cu impresii :) la Taj parca erau ceva restaurante, dar la iesire....uitati-va insa sa fie ceva europeni, nu numai populatie locala si beti numai imbuteliat. Noi am fost cu masina, am mancat dimineata devreme la hotel si ne-au pregatit niste caserole la noi. Eu am fost mereu stresata cu ce mananc pe acolo. La Taj e fix ca in Slamdog...dar poate in ianuarie or fi m.putini turisti, ca mie in august mi s-a parut ca toata planeta a venit sa vada Taj-ul.

nu luati pasapoartele cu voi, mai degraba copii, sa nu vi le fure cumva. 

As zice sa nu mai dati bani pe haine indiene decat daca va place ceva in mod deosebit. Orice ati imbraca, tot or sa remarce ca nu sunteti indieni. Am purtat si eu kurta si ochelari de soare, dar la cat de alba eram in rest, n-am outut sub nicio forma sa trec drept localnica.

nu stiu daca gasiti plasa de taantari pe care s-o puteti agata pe orice pat, insa cautati sprays contra tantarilor, pe care sa il puteti folosi pe piele. 

Luati si Malarone cumva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu avem mic dejun la hotel, oricum trenul pleaca la 6.15 nu apucam sa mancam. O sa avem uscaturi cu noi (au suedezii tot felul de "paini" uscate, ducem din alea) si cereale, fructe uscate, apa. Am citit ca pe tren mancarea e buna, o sa vedem daca avem curaj, multi turisti au avut si a fost OK. 

 

Nu luam Malarone dar ma gandesc sa luam cu noi si sa vedem acolo cum "stam" cu tantarii. Am citit ca are efecte adverse destul de multe si nu vreau sa luam decat in caz de "musai". O sa luam spray si aparat cu pastile sau solutie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ne-am intors azi noapte, dupa un drum luuuung inapoi, de 40 de ore prin aeroporturi, avioane, masina, vapor...a fost MINUNAT!!!! N-am avut incidente neasteptate, nu ne-am imbolnavit (eu nu ma pun pe lista, am plecat bolnava de acasa, cu stomacul/burta, am plans la plecare, eram convinsa ca voi petrece concediul prin spitale indiene, dar dupa 3 zile mi-am revenit, incredibil!), totul a mers la snur daca pot spune asa. Sigur incidente de tot felul au fost, dar eram pregatiti :). NU-ul sau mai bine zis NO, thank you! spus raspicat si de un milion de ori :) ne-au scos din incurcaturi. 

 

Am incalcat si reguli :) iar fetele vor acum sa se mute in India :)). In Goa mai precis. :) Cea mare sa predea engleza la vreo scoala de acolo iar cea mica sa salveze cainii vagabonzi :). 

 

O sa revin cu postari de pe blog, deocamdata sortez fotografii si povestesc mamei, care a stat la noi acasa cat am fost plecati, aventurile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...