Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi de sept-oct 2011 **16**


Recommended Posts

  • Răspunsuri 284
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La multi ani, Eva!!!!

 

Mihaela, imi pare foarte rau ca il doare burtica si ca este sensibil.

Dar de unde ai inteles tu ca eu sunt de acord cu cartofii prajiti la copil de 2 ani? inainte de a critica pe cineva, te rog, fii mai atenta cand citesti.

 

Nu crezi ca daca eram de acord i-as fi dat? am fost la gratare toata vara si s-au facut cartiofi prajiti (in we, cand si sasha era cu noi intotdeauna) si nu i-am dat, deci de unde si pana unde?

 

Ai vazut ca am scris acolo ca am refuzat sa mergem la petreceri la fastfood, doar pt ca nu suntem de acord cu acea mancare? si ca gatesc, pt ca din fericire pot pt ca am de unde, numai cu carne de tara, de la parintii sotzului meu?

Daca te legi de faptul ca am scris " nu pt ca am evitat", exact asa este, nu s-a nimerit sa fie acasa, dar nu inseamna ca ii dau sa manance / bea tot ce facem de mancare pt noi sau ce bem...daca beau o bere sau un pahar de vin la o petrecere nu le dau si copiilor, sa stii. Alimentatia noastra difera de la caz la caz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingeras: Tu ai spus ca e exagerat ca ne punem problema sa ii hranim cat mai sanatos pe copii si ca se ajunge la alte probleme asa. Din punctul meu de vedere mancatul sanatos nu e o exagerare. Da, ai dat de inteles ca nu ai fi incercat sa-i feresti de rele gen cartofi prajiti. In ce priveste criticatul, te inseli, nu am facut-o. Am zis ca nu accept sfaturi de la mamici care nu au acelasi set de valori ca mine. De ce as face-o? Sfaturi gen sa dau copilului pufuleti, cartofi prajiti, dulciuri din magazine, mancare de fast food, sucuri gen cola, fanta, sprite, pepsi, etc nu ma intereseaza. Copilul nu va pofti niciodata la chestii pe care nu le vede la altii. Daca are un frate care a fost expus la genul asta de alimente, cred ca problema e ca fratele a inceput sa manance asa ceva. Si nu cred ca exista o varsta de la care sunt in regula alimentele nesanatoase la copii.

Sensibilitatea lui Dani se datoreaza faptului ca a iesit cu klebsiella din maternitate si-a scapat de ea dupa 2 luni si jumatate de viata. Si ca are reflux gastroesofagian destul de pronuntat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, am spus ca este exagerat sa punem problema chiar asa, nu ca nu trebuie sa mancam sanatos...daca in casa se mananca sanatos, atunci nu este nicio problema.

maya are 7 ani si nu a mancat mezeluri, nu a baut niciodata sucurile insirate de tine exc sprite, atunci cand a avut enterocolita si cand mai multi medici ne-au sfatuit sa-i dam sprite pt ca este dulce si hidrateaza bine si hraneste in acelasi timp - vomita, facea kk moale si si-a blocat venele cand am vrut sa-i punem perfuzie in Bulgaria din cauza ca a speriat-o f tare o asistenta tampita care m-a pus sa o tin de maini si de picioare culcata pe mine....si a intepat-o de 4 ori si nu i-a gasit nicio vena (era mititica, avea vreo 3 ani), in cond in care ea sta fara pb de cand era mica sa-i facem analizele...pur si simplu a speriat-o f tare; si am sunat-o pe pediatra in Ro si mi-a spus si ea, apoi si o prietena care nu mai locuieste in Ro de mult, medic si ea.

 

Daca fratele este cu 10 ani mai mare, sincer, nu cred ca la 12 ani nu va gusta niciodata anumite lucruri ... da-mi voie sa nu cred, orice convingeri ar avea parintii ...

Cat despre vazut la altii, serios, toate cunostintele voastre cu care iesiti pe undeva si mancati / beti au fix aceleasi obiceiuri ca si voi? si daca ar avea, vede copilul la masa de langa...de de vazut vede oricand, nu la voi neaparat, ci la altii.

Sigur ca nu exista o varsta la care alimentele sunt nesanatoase, exista o varsta pana la care tu, ca parinte ii poti impune copilului un stil sau il poti " conduce" catre o mancare sanatoasa. In asta cred cu tarie. Si de asta am si sustinut ca eu nu consider ca este in regula sa cadem in cealalta extrema si sa exageram...

 

Dar pufiletii simpli, fara arome ce au? de ce sa nu fie ok? sunt din malai cu sare. Poate au si altceva si nu stiu eu, dar sincer, chiar nu am stat vreodata sa ma uit pe punga de pufuleti (repet, simpli) la ingrediente. Serios te intreb, nu e o gluma, poate nu stiu eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca atunci cand i-au dat lapte praf in maternitate cu biberonul o data nu a fost sterilizat sau a fost o problema cu laptele praf in sine. Dani are 2 ani si 1 luna si tot n-am scapat de reflux. Pediatra lui s-a declarat sceptica in privinta sanselor de a se rezolva de la sine dupa 2 ani si mi-a sugerat medicamente. Am refuzat. Pentru ca nu trateaza boala ci doar simptomele si nu exista o durata scurta de timp pe care sa le dai si gata. Si nu-s tocmai fara efecte secundare medicamentele alea antivomitive, dimpotriva. De bine de rau evitam cand e sanatos sa ii oferim alimente care accentueaza refluxul si activitati care il pot face sa vomite (gen agitatie dupa masa).

Pufuletii simpli (fara arome) nu-s nici aia ok. Uite 2 linkuri:

http://www.realitatea.net/de-ce-nu-e-bine-sa-mananci-pufuleti_1138522.html
http://www.cotidianul.ro/de-ce-nu-sunt-buni-pufuletii-209363/

Din pacate am impresia ca dau oarecum si dependenta la copii. Am vazut un copil micut, eu zic ca avea sub un an, care vazuse ca mama lui se duce sa ia o punga de pufuleti. Era in carucior cu catarame din alea prinse si s-a arcuit si a inceput sa urle si sa intinda manutele spre punga de pufuleti. Daca nu era prins in catarame clar ajungea afara din carucior.

Helenuta: Bine ati revenit. Unde ati fost in concediu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca am rasfoit si eu ultimile pagini de discutie.

mie imi place de voi toate ca sunteti niste mamici informate si care ati facut alegeri frumoase pt copii vostri.

primul lucru pe care l-am invatat de cand am devenit mama este sa nu mai trec prin filtrul meu deciziile altora. pt ca sigur fiecare are motive pro si contra, f bine argumentate. si astfel totul se rezuma la o alegere.

unii sustin ca porcul e rau si au argumente solide, altii spun ca porcul e bun si au si ei argumentele lor la fel de tari.

cred ca toate oferim copilului tot ce credem ca e mai bun iar eu RESPECT asta.

 

MIHA imi pare rau ca va chinuiti cu burtica, eu am convingerea ca in timp se va rezolva prob cu refluxul. e adevarat ca Dani a trecut de doi ani, dar nu suntem roboti, nu toti se dezvolta la fel. dupa doi ani e o chestie relativa. e de urmarit daca episoadele cu probleme s-au mai rarit fatza de acum un an, etc etc... 

 

a intrebai unde am fost in conced. am fost 5 zile la baile olanesti si vreo 9 zile mare.

 

o seara buna!

 

edit

 

 

a si sa nu uit sa urez si eu La multi ani struguasilor care au facut 2 ani! sa creasca mari si sa fie sanatosi!

 

vad ca azi e ziua lui Edi. RALUCA050 la multi ani! sa creasca mare si voinic si sanatos!

 

CAMADY, cu intarziere, sa va traiasca Eva, la multi ani! am citit ca ati avut o interventie la ochisor... scuze ca citesc mai rar si nu sunt chiar la curent cu problemele.. cum e acum Eva?

 

gata acum am fugiiit

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...