Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strugurasi de sept-oct 2011 **16**


Recommended Posts

  • Răspunsuri 284
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mihaela -i, nanna, may, pinkysor va multumesc mult pentru incurajari si pentru cuvintele frumoase...

 

mihaela, multumesc din suflet pentru informatia despre homeopat, incerc sa obtin o programare luna viitoare la ea. din cate am citit, am auzit de vindecari ale dermatitei doar prin tratament homeopat...e mai de lunga durata si la inceput boala  efectiv explodeaza dar in 90 % din cazuri se pare ca vindeca...

Atoderm PP avem si noi si gel si crema , de fapt balsam, dermatologul mi-a recomandat sa folosesc insa si gelul cu prudenta, inghinal si axila, in rest numai apa.crema pe mine nu ma prea incanta, i se cam inrosesc petele dupa ce ii dau cu ea s Maria imi spune ca o ustura, desi nu ar trebui. astept sa iau banii ca luna asta chiar am ajuns la fundul sacului si incerc si Lipikar si Vegicor, astea mi-au mai ramas netestate...

 

nanna, am auzit si eu ca viermisorii ii pot da astfel de reactii, trebuie sa ii fac si aceste teste. analizele pt alergii mi-a spus si mie dr ca nu sunt relevante pana la 3 ani (alea pe piele) insa noua ne-a recomandat sa ii facem Ige specifice la chestiile puternic alergene gen lapte de vaca, albus, nuci, acarieni, mucegai etc...

 

o sa i le fac pana la urma in Buzau la Sante, astia le trimit direct la inst Matei Basarab in Bucuresti.  in prima faza gasisem la Synevo in Bucuresti sau Ploiesti, aveau un panel cu multe teste insa am citit despre ei ca sunt cam neseriosi si dau multe rateuri.

 

may ce frumos, ce petrecere faina ii pregatesti scumpicei mici:) eu zic sa nu te stresezi ca se vor distra ei intre ei acolo destul, cu atatea jucarii sigur nu se vor plictisi:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikka: Sa iti zic ceva si despre experienta mea personala. Am avut pe perioada iernii pielea f uscata si crapata pe maini. Ma durea, ustura, era groaznic ca nu trecea cu nici un fel de creme. Cum a aparut un pic soarele si-am ajuns sa stau la soare, chiar cu manusi, mi-a trecut. Fara nimic altceva, doar expunere la soare. A facut minuni pentru mine. Cred ca avem lipsa de vitamina D sau altceva care se sintetizeaza stand la soare. Nu cumva ai ferit-o toata vara de soare pe fetita ta ca sa nu se arda sau eu stiu ce?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, miha, am lasat-o la soare, am stat vreo 2 sapt si la tara, a  stat mult in curte, in piscinuta, in parc de la 9 la 11, am fost si la mare o saptamana tot din cauza asta...la mare s-au estompat in primele zile bubele, trecusera aproape complet (insa ei i-au ramas semne, ca niste discuri mai deschise pe piele, biata de ea) si catre sfarsitul  saptamanii i-au reaparut... dermatoloaga mi-a spus ca nici pielea nu o are prea uscata( si era chiar nedata cu crema) asa cum o au de obicei copiii cu dermatita atopica. asta-iarna a stat foarte mult afara, la frig, ore intregi pe partie la munte, in parc la derdelus, nu a avut absolut nimic... de aceea eu suspectez o declansare pe fondul unei alergii alimentare

ceva...

 

acum insa daca e prea cald in casa, incepe instantaneu sa se scarpine, daca transpira, la fel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, miha, nu  e....din pacate, as fi preferat asta...dar bubitele de caldura sunt diferite, a avut si din astea, au trecut dupa 3 zile de unguent cu galbenele...

 

oricum nu apuca sa transpire, toata vara am umblat in rucsac cu apa termala dupa mine (acum chiar ea imi cere puf-puf), ii pulverizam sub barbie si pe manute din juma in juma de ora cred. in casa am avut aerul cond setat pe 23 de grade non-stop, ma credeti ca am dardait de frig toata vara?:) pe la tara i-a fost cald, a facut bubite de caldura si acolo intr-adevar mancarimea s-a accentuat.

diagnosticul a fost confirmat de medic..are suprafete cat palma de piele aspra, rosie, care o mananca si se scarpina pana da sangele.

am sunat azi si dr dermatolog, mi-a recomandat sa aplic Locoid in continuare pana trec, fara frica, cica nu e limita de timp ca e suprafata  mica:(( 

am programat-o maine la analize, va tin la curent cu rezultatele..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikka - asteptam vesti!

Mie persoana care mi.a dat regimul alimentar in urma caruiami.a disparut alerrgia a spus ca este de la ficat. Mi.a explicat in termeni simpli ceea ce se intampla, ceva in sensul ca ficatul nu poate "procesa" unele alimente si compusii din ele si astfel ca "scuipa " la suprafata toate toxinele. Acelea fiind eczemele de pe piele. In urma regimului am scapat complet, insa nemaitinandu.l de atatia ani imi mai apar din cand in cand mici pete in ahumite zone. Oricum, mi.a fost clar ca totul tine de alimentatie.

Apoi iti mai spun ceva: cand Inez a favut urticaria aceea urata iarna trecuta i.au fost interzise alimentele de origine animala, acestea fiindconsiderate declansatoare de astfel de reactii. Tu ai incercat sa nu iidai 1 saptamana sau 2 carne, oua, branza?

Iti mai potspune c regimul alimentar pe care l.am tinut eu atunci era fff strict, ju am gu0stat macar alimente care pot pareainofensive, nu am baut apa, doar un anumitceai. Tin minte ca de Craciun aproape mi s.a facut rau de pofta la covrigi din aceia pe sirag, simpli, insa nici nu m.am atins.

 

Te asteptam cu vesti! Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatzaaa, mai am 4 zile si plec in concediuuuu

problema e ca s-a stricat un pic vremea si pe acolo :( e ultimul an cand ne luam asa tarziu...

 

Mikka, sper sa va rezolvati problema, mi-e mila tare de voi doua.

 

noi, multumesc lui Dzeu, suntem bine; cu toate ca eu inca stau cu frica de la sangerarea aia si mereu cand ii desfac pampersul am un nod in stomac.

 

azi dimineata sunt intoarsa pe dos ca am citit de un copil de 4 ani care a fost omorat de niste caini vagabonzi... I-as omori pe toti, nu-i sufar. Doamne, saracul copil :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.

 

Eu sunt cam novive cu Facebook-ul asta si de aceea veau sa va intreb pe cele care stiti.Noi avem grupul nostru pe F de strugurasi dar eu v-am inclus pe majoritatea dintre voi si in lista de prieteni astfel incat atunci cand scrieti in strugurasi absolut tot imi apare si acolo unde cred ca pot citi toti prietenii mei.Daca e asa mai bine scriu numai aici pe forum ca nu multi ma cunosc.Gresesc?Nu de alta dar vreu sa protejez si ce scrieti voi fata de alte pers pe care nu le cunoasteti si invers.Gresesc?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...