Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Chitul dintre placile de faiantza


Recommended Posts

Faianta de pe peretii baii mele este veche.Placile insa sunt frumoase, curate ...chitul ala alb dintre placi este insa crapat, pe alocuri innegrit, la imbinarea dintre cada si perete este pe alocuri sarit ...arata foarte urat.

 

Nu vreau sa inlocuiesc toata faianta ... nu merita si nici nu am ani pentru asta. 

 

A mai incercat cineva sa inlocuiasca numai chitul .. nu stiu cum, trebuie cumva dat jos ala vechi - cu o dalta ??? si rechituita baia ... Ce presupune asta ??

 

Speram sa existe ceva, o freza ca la dentist care sa faca asta mai repede ??? Exista ??? Sau vreo solutie care sa-l topesca si sa cada ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buflea, daca placile de faianta nu sunt cazute si nici nu se clatina deloc e semn bun. Sunt produse care acopera. Se poate inlatura cu diverse solutii. Sau il dai jos cu vreo unealta speciala. O freza mi se pare periculoasa.

 

Te sfatuiesc sa faci o poza si sa te duci la Home Depot si sa intrebi vinzatorii de acolo cam ce sa cumperi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba la Home Depot sau Lowe's de grout remover.

Pe site au ceva de genul asta manual si electric:

http://www.homedepot.com/p/NATTCO-5-Edged-Hand-Held-Grout-Saw-GS1401/203052583

http://www.homedepot.com/p/Grout-Grabber-Grout-Removal-Tool-Kit-for-Reciprocating-Saws-GGHDK/202222968

 

Si pe mine ma intereseaza pentru o baie, dar n-am incercat.

Cumpara tu si zi daca merge [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu un spaclu ingust. Munca de chinez dar cumperi un spaclu si scoti rostul dintre placi atat cat se cere. Apesi si impingi prin apasare sa iasa de acolo. Nu trebuie sa scoti decat atat cat sa nu mai ramana cel innegrit. Apoi speli cu o carpa umeda locul si aplici noul rost(chit) si il lasi sa se usuce. Cu o carpa uscata stergi a doua zi faianta si gata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici exista un stain pentru grout. A pus barbata-miu niste gresie si a cumparat grout "almond" deci nu alb si era tot prea deschis pentru ce aveam noi in minte. Apoi a cumparat stain-ul asta, si-a stat cateva ore in genunchi sa dea pe grout cu o pensula subtire. De doua ori. Noroc ca nu era suprafata mare.

N-a fost nevoie sa dea cu sealer separat, avea colorantul deja in el.

http://www.homedepot.com/p/100005476

 

N-am idee daca merge pe grout vechi care are deja sealer peste el. Al nostru era proaspat pus. Si cred ca daca grout-ul e chipped iar nu are mare impact, poate schimba culoarea dar tot chipped e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, ai vorbit cu Tora? Ea te-a pus sa intrebi asta? [:)]

Ma bate la cap cu acelasi lucru.

Nu stiu cum e la tine, dar la mine chitul ala e pietrificat. Nici vorba de spaclu. Dalta si ciocan? A zis bine Marius: poate o gasca de chinezi. Plus ca ciobesti faianta/gresia. Sa vopsestii chitul vechi? Carpeala. Plus munca, mana sigura, daca ai...

O scula ca cea pusa de Oana e perfecta. La noi se foloseste un flex mic cu panza subtire. Praf cat cuprinde. Trebuie inlaturat tot chitul vechi, nu un sfert, nu jumatate. Tot. Si o daltita sa fie la indemana.

Se spala praful.

Se baga chitul nou.

End of story.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...