Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La Multi Ani Piersicute de iulie august ( 42 )


Recommended Posts

Ciao gagici,

 

Azi e ultima zi la serviciul actual, sunt un pic melancolica, dar imi va trece...

 

Eric nu a facut nici o reactie de la vaccin.

 

De acum incep sa ma gandesc la bagaje si pregatiri. Plus de asta inainte de a pleca in concediu trebuie sa golesc tot continutul dulapurilor din bucatarie ca am descoperit niste gandaci si am anuntat administratorul sa ii extermine pana ne intoarcem. O placere...

 

La discutia despre meniuri, si noi bem lapte in completarea meselor, uneori si inainte. Tot sugar, nu sunt in stare sa-l intarc si nici macar sa-l mai obisnuiesc cu biberonul (cu lapte de vaca), acasa in prezenta mea nu pune gura pe asa ceva. Din cand in cand mi se plange si tanti de la gradi ca nu-si bea laptele.

 

Ioana, numai cu "exercitiu" va invata fata sa mestece mai bine, n-ai incotro. Cum am sfatuit-o si pe Valy mai demult, da-I sa rontaie cate ceva inainte de masa propriu zisa sau intre mese: la noi favorit era covrigul. Asa se antreneaza si ii creste si pofta de mancare.

 

Maria, acusi implineste si Silviu anisorul. La multi ani fetitei! Nu-ti fa probleme cu greutatea baiatului, stiam ca tot ce e peste 8kg la 1 an e ok, in rest, unii-s mai dolofanei, altii mai supli.

Eu astept ca al meu sa-si dea drumul mai bine la mers, alergat, etc si sa mai stagneze cu kg ca in ritmul asta in curand nu-l mai pot ridica.

 

Oare ce-o mai face Letizia, nu a mai scris demult. Sper ca sunt intr-un concediu binemeritat. De Balanta_Tm, Iiuli, nici nu mai zic.

 

Pe picasa ati mai intrat? De saptamana viitoare cand voi fi acasa o sa mai intru si eu acolo sa mai updatez pozele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 386
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ali, de ca sa-i interzici cascavalul, painea cu ou? Branzeturile sunt foarte recomandate, oul la fel. Te referi la prajeli probabil. Facem si noi paine cu ou, mai ales in weekend, la tigaie de Teflon cu f putin ulei sau deloc.

Acuma stai ca nici teflonul nu e bun...of in ritmul asta nimic nu mai e sanatos.

Parizer, pate din comert si cremvursti nu-I dau nici eu, in general cu cat e mai putin procesata mancarea, cu atat mai bine.

 

Acum ca o sa am ceva timp liber imi propun sa fac branza de vaci, iaurt si cascaval de casa.Si sa umplu bors.

Deseara fac cartofi noi cu usturoi, verdeturi si smantana.

Mai am piepturi de pui din care voi face eterna supa cu galuste iar in weekend, daca am timp, chiftelute la cuptor. Mai am in plan spanac, foarte apreciat de Eric, astept sa reapara pungile cu spanac gata spalat in supermarket, ca sunt lenesa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am citit, dar nu cred ca mai retin mare lucru!

 

Noi tocmai am facut mult discutatul vaccin Ror, nu a avut nici o reactie pana acum, dar dna dr ne-a zis sa-I monitorizam temperatura timp de 2 sapt....ceea ce m-a pus pe ganduri! Parca nu mai mananca asa bine, ea care nu se omora cu mancatul! Si la noi laptele e la putere...si mancarea pasata. I-am dat inclusiv musaca, ardei umpluti.... nu e pasiunea ei mancarea!

 

Duminica am avut si turta, Onuta a ales mingea, bani si cheile de la masina!

 

Iar din categoria "ce face fetita mea la un an?" Merge tinuta doar de o manuta, coboara si urca in pat, face genoflexiuni fara sa se sprijine de nimic, sta singura in picioare din ce in ce mai mult. Aptauda, arata unde este nasucul si gurita, chiar daca le mai incurca, te ia in brate si isi lasa capul pe umarul tau in semn de afectiune, face acest lucru cand ii spun sa o iubeasca pe mami sau pur si simplu nu m-a vazut de mult. Are si un iepuras mai cat ea de mare pe care il iubeste, il pupa. Si mi se pare ca comunica si interactioneaza din ce in ce mai bine cu noi. Parca intelege din ce in ce mai multe. In orice caz, nu mai am un bebelusi, ci un copilas!

 

Avem si noi 8, 460 kg si 74 cm. E prima oara cand a fost pediatra multumita de greutatea ei....,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi mai pe la amiaza.va dau cafeluta Buna rau.

 

Ada cum e nectarel?sper ca e mai bine si nu a mai facut febra.pupici

 

 

Fleur asa am tot citit ca nu e bun cascavalul,branza topita...dar daca e sa ne Luam dupa toate ar trebuii sa nu mai mancam nimic.asa e si cu tigaia si cu tot...de aia ma si ia groaza cand ma gandescc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocsy mersi

 

 

Gabriela vezi ca asa incet incet incepe sa si umble...?Denis de ex umbla dar nu vorbeste...eu nu ma stresez ...ma gandesc ca toate la timpul lor desi toata lumeama intreaba...vai dar nu vorbeste Inca?dar ce cuvinte zice?dar nu ar fi trebuit sa vorbeasca deja?bla bla...

 

 

Vera mersi

 

Fleur concediu scrie pe tine....suuuupeeeerrrrr!!!!!sa te odihnesti si sa te distrezi.

 

 

Nu stiu daca vi am zis ca si noi plecam vineri in ro in concediu 3sapt.sincer as fi preferat undeva la mare la soare...dar sotul si rafi vor acolo.asa ca marea au spus ca o lasAm pe octombrie cand are rafi prima vacanta de scolar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor mi-au dat lacrimile azi cand am vazut-o pe Onuta mergand singurica cam un metru jumatate.....am avut tendinta sa ma duc sa o prind, dar s-a lasat singura pe vine si cu mainile inainte! In ultimul timp, vine la mine ma ia de mana si ma plimba prin toata casa unde are ea treaba. Trebuie sa stau langa ea ca e jale. Vine dupa mine si iar ma ia la plimbare. Vad ca nu mai este asa interesata de mersul de-a busilea. Ceea ce ma face sa cred ca va exersa mai mult si va pleca in picioare din ce in ce mai mult! Oricum nu vrea decat de o manuta sa mearga in picioare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, concediu placut! Sa ne trimiti poze, daca ai net!

 

Ali, sper ca o sa rezolvi cu marea pacaleala! In concediu, va duceti la ai vostri, nu?

 

Ada, multa sanatate lui Nectarel, el e un luptator, va dobori repede boala!

Oricum multa sanatate tuturor piersicutelor bolnavioare, ca sunt cam multe in ultima perioada!

 

Ioana, ce frumusica e Ana!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara doamnelor!

Lore draga, felicitari pentru micutza umblacioasa!

A mea de-abia acum exerseaza statul in picioare si nu-i prea iese dar se plimba prin casa tinuta de o mana si cu cealalta se tine de bastonul lui bunica-mea, pe care il si manevreaza. Dar in orice caz, mai degraba fuge, nu merge, ca are o viteza de m-a doborat!

Fetelor, m-am mai linistit cu meniul ca vad ca si la voi e treaba cam la fel...

Fleur, eu ii dau sa rontaie covrigi, pufuleti, paine si o data chiar a mancat o felie de paine cu Almette dar imediat ce ii trece un pic senzatia de foame, se plictiseste si nu mai papa.

 

Lore, sunt surori fetele noastre si la greutate si la inaltime :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...