Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La Multi Ani Piersicute de iulie august ( 42 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 386
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Clau, multumim pt cafeluta! Mie mi-au placut intotdeauna mesajele tale ca si pe cele ale lui Fleur! Tu scurt si la obiect, ea cu ceva talent la scris!

Chiar asa, ce o face Fleur? Abia astept sa ne povesteasca cu lux de amanunte ce a facut Ericul in concediu! Mai are o saptamana parca, nu?

Noi am fost la piata si la dm, am fost in parc, iar acum acasa si nu mai vroia sa se culce, cred ca ii era frica ca pierde ceva interenant!

Acum doarme si ma duc sa mai pregatesc costumatiile pt nunta de sambata, diseara ma vopsesc, imi fac si mani-pedi si sa vad ce mai apuc!

Imi super pofta de o salata mare de rosii cu branza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele, noi suntem internati in spital, la regina maria. Azi dim era f rau, nu prea respira bine, se chinuia sa tuseasca si se ineca. Asaca am venit la spital. Se pare ca raceala lui a coborat spre plamani. Tratamentul administrat acasa ieri si aseara nu a avut efect :((.

 

Lore am luat tot omron, ieri urla rau, azi in spital, de la atata plans obosise atat de tare incat nu a mai avut putere nici sa planga.

 

Acum a adormit cu o perfuzie in mana.... :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri... :( fusesem la dr pt ca tusise mult alarteieri noapte. Ne daduse aerosoli cu adrenalina si ser fiziologic, nurofen la 8 ore, prospan si tantum verde. Aseara parea mai bine, i-am facut si aerosoli si adormise ok, adica respira bine.

 

Si de dim de la 4 a inceput iar sa tuseasca, apoi la 6 s-a trezit si a inceput sa planga, si nu reuseam sa-l linistesc cu nimic, si din ce plangea, de-aia se irita mai tare si cand tusea se ineca...i n-a mancat dcat juma de borcanel de iaurt, pe care l-a vomitat intr-un puseu de tuse.

 

Acum nu stiu exact ce ii dau, ceva cortizon, si au mai zis ceva cu dexa, nu stiu. Si aerosoli cu altceva fata de ce i-am facut eu.

 

Dr care l-a preluat in urgenta zicea ceva de pneumonie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus si eu cateva fotografii cu gemenii pe Picasa si uitandu-ma la celelalte piersicute si prin pozele mele am realizat ce mari si frumosi au crescut copiii nostri!

 

Ieri baiatul meu a implinit 18 ani! Ma gandeam ca ar trebui sa ma simt batrana, dar atat timp cat inca mai stau cu voi vorbind despre copii, scutece, mancaruri bebelusesti, inca este bine! Si recunosc ca imi face mare placere!

 

Multumesc, Ile!

 

Gemenii sunt din ce in ce mai siguri pe picioruse, dar inca nu merg nesustinuti. Doar Alex a facut cativa pasi singur. Daca ii tii de o mana se descurca bine. In schimb sunt vorbareti foc! Radu vorbeste si Alex canta si danseaza!

Radu incearca sa spuna orice cuvant! Imi spune "pa Dana!", sau "hai Babu", Babu fiind mama mea. Tatal meu e Bubu. Iti raspunde daca il intrebi cum il cheama...ADU, pe fratele sau il striga ALE. Amandoi spun cand fac caca, se uita clar in ochii tai si spun "caca", asteapta sa-i asezi pe olita si treaba e rezolvata, daca nu apare vreo diaree. Sunt si ei mandri de ce fac si arata spre oala, se lauda la toata lumea din casa. In scutec nu au mai facut de vreo 2-3 luni. De acum sa vedem cat de repede rezolvam si cu pipi.

Au invatat drumul spre casa mea, recunosc blocul, scara, balconul. Ma striga la geam de cate ori sunt la plimbare prin zona. In carucior nu prea stau, e tip trenulet si nici mie nu imi place sa-l pun pe unul din ei in spate, asa ca tricicletele si-au facut toti banii!

Alex canta si danseaza. Are un ritm si o miscare foarte frumoasa, se onduleaza cumva din coloana si capusorul il misca exact in ritmul melodiei. Are o tamburina in care bate, canta si danseaza. Are si melodii preferate, una pe care o canta frecvent e "Mama Maria". Toata ziua il auzi   "mama mama mia, mama mama mia". Imi arata unde il doare, pune degetelul si spune au sau buba.

Amandoi au paturica preferata, cand adorm o tin langa ei. In continuare se cauta noaptea si se ating, se tin de manuta. Cand nu dorm se mai cearta de la jucarii, obligatoriu totul trebuie sa fie la dublu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au amandoi incisivii iesiti si cate un premolar. Alex a sangerat mult cand a erupt. Acum Alex se chinuie cu celalalt premolar si un canin.

Cu mancarea e in functie de toane...uneori mananca bine, alteori cu pacaleli si joaca in chiuveta. Au 9,800 si 9,700kg. Prefera fructele, mai ales perele, caisele, nectarinele. Ar manca doar de astea, eventual cate o gura de lamaie. Le mai plac rosiile si morcovul fiert.

Daca nu esti atent cu ei, cand se plimba prin curte fura cate un strugure, bineinteles necopt si il indeasa in gura, abia poti sa le scoti boabele din gurita.

 

M-am intins...si cate as mai avea de povestit...cu animalele, cu fratele mai mare...

Se vede ca nu am mai scris de mult timp!

 

Acum sunt raciti, le curge nasul, mai tusesc putin de la secretii, dar febra nu au facut.

Virusul l-a adus fratele lor mai mare de la Saturn, am racit si eu si gemenii. Sper sa treaca repede!

Pe ei nu i-am dus la mare, as fi vrut sa-i duc eu cat timp mama lor era la Saturn cu cel mare, dar Alex a facut febra de doua ori in perioada aia de la eruptia dentara, dar nu am fost sigura si mi-a fost frica sa plec cu ei la drum, care e tare lung!!!!

I-am bagat in schimb in piscina mare si au fost foarte incantati.

Au fost la munte de cateva ori, la Borsec unde avem o casa de vacanta, au mancat si au dormit foarte bine acolo.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...