Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La Multi Ani Piersicute de iulie august ( 42 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 386
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Che pasa, mi amor!

(asta e salut din Rep. Dominicana)

 

Salutare fete dragi si piersicute, mi-a fost dor de voi!

Ne-am intors si noi din vacanta, a fost frumos pe ansamblu, zborul la intoarcere insa extrem de obositor.

 

LMA tuturor sarbatoritilor din ultimele 2 sapt!

 

Din cate inteleg ne mutam la scutece, doamne ce a trecut timpul!

 

Sa va mai zic pe scurt de noi, voi reveni cu amanunte sapt viitoare cand voi fi home alone cu baiatul la gradi si consortul la stagiu.

Lui Eric i-a placut mult in apa oceanului, a dormit de a rupt pe plaja cate 2 somnuri, a mancat bine. Mai putin placut a fost weekendul trecut cand a luat un virus ceva, a facut febra cu un maxim de 39 si diaree. Am fost la medic, i-au facut si analize, rezultatul un virus ce da gastroenterita. Totul a durat 3 zile, apoi i-a trecut. Suntem inca pe antibiotic (stiu, nu  e pt virusi dar in eventualitatea ca a provocat vreo infectie bacteriana). Inca mai are scaune destul de moi. Sper sa reintram in normal si rutina zilnica.

 

Suntem inca rupti de oboseala, caldura de acolo parca te loveste in cap. Eric doarme inca, ne-am culcat azi noapte la 12, aterizarea fiind pe la 10.

 

Am citit doar 2 pag din urma, ce frumos ati scris despre progresele omuletilor vostri Rocsy, Maria, Muraturica. Multa sanatate lui Patrick, mi s-a rupt sufletul cand am vazut poza de mai sus din spital, stiu cum e, desi noi nu am fost internati. Nu va mai povestesc cum i-au luat sange lui Eric, plangea si el si noi...

Sanatate multa tuturor!

 

Ma duc sa mai citesc din urma cat mai doarme piciul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai citit cateva pagini.

 

Gabi, sa aveti concediu placut. Cum spunea Ile, concediul cu bebe e o loterie. Noi nu am conceput sa mergem fara el, au fost si bune si rele. Calatoria este extenuanta pt copii, oricum ai face-o, avion, masina. Am ajuns sa imi schimb parerea despre avion. Tot vedeam cum merg cu bb mici de cateva luni, care doar dorm si papa, super ok. Cu un toddler activ e altceva. Sa-i dati jucarioare, orice sa-l tineti ocupat. La noi de la 4.5ore zborul, calatoria intreaga cu tot cu asteptari a fost de mai mult de 10 ore!! (transfer hotel-aeroport, asteptari luungi la check-in-out etc). Oricum Creta e mai aproape de voi, cred. Atentie si la caldura, noi am fost in Creta in iulie acum cativa ani si era o caldura cumplita, sper ca in sept. sa fie mai placut. Luati tone de crema solara cu voi, nu glumesc, cand se termina si tre sa iei de acolo sunt scumpe.

Hai ca nu vreau sa te descurajez, sunt doar obosita dupa calatoria noastra de intoarcere (la dus a fost mai bine, deci e relativ).

 

Roxy, mama, cate pe capul tau! In primul rand, La multi ani, multa sanatate si fericire alaturi de piersicuta si intreaga familie. Sa uiti de toate problemele de sanatate si serviciu. Voi cand plecati in Rep. Dominicana, daca am inteles bine?

 

Am uitat sa zic ca si Eric e in plina eruptie dentara, i-au iesit in concediu toti cei 4 canini si un premolar. are vreo 14-15 dinti, nici nu mai stiu. Dr. a spus ca posibil asta i-a scazut imunitatea si a luat virus.

 

O sa va povestesc intr-un mesaj separat cat de haios e piersicutul meu si cat de mult a progresat, de data asta, in sociabilitate. Este un mic clown si toti zambesc daca nu rad in hohote in jurul lui!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, ce vesti bune. Sper sa uite repede Patrick prin ce a trecut. Ana dupa un episod de gen pe cand avea 1,6 ani timp de cateva luni cand intra in cabinetul pediatrei si o vedea in halt incepea sa urle. Poate mai salvati ceva din concediu.. Important e insa ca si-a revenit Patrick

 

Fleur wellcome home !! Asteptam povestile tale despre Dominicana. Saracutu Eric , ce multi dintisori l-au chinuit, cred ca l-au durut ingrozitor:))) eu una prefer zborurile cu avionul de max 3 ore cand sunt u copii, tocmai pt ca se lungeste drumul cu formalitatile sitransferul. Noi am avut noroc Silvi a dormit in avion si la dus si la intoarcere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur bine ai revenit!

 

Frumoase mesaje, asa sfarsit de prim anisor! Si mai frumos ar fi daca toate FB-istele ar scrie cate ceva :) [flo]

 

Oricum copiii nostri sunt uimitori si in fiecare zi fac ceva extraordinar!

 

Bambina are un canin de zilele astea si ceva muci aposi :(

In rest merge singurica din ce in ce mai bine, zici ca e Popey Marinarul pe punte :), leganat si cracanat

Aseara am pus ceapa in functiune ca se ineca cu secretiile

 

Stie sa arate cateva animale pe carte, zambeste intr-una, ii cearta pe fratiori cand ii cert si eu, mananca singura cu manutza. , musca din fructe nu le vrea taiate

Face catevs babysign inclusiv vreau si lapte ...

 

Ii place sa se joace cu lucrurile ei, cu masini si lego quatro, un catel de impins din lemn si un carucior de bebelus.

 

Imi pare bine ca ne-am cunoscut si sper sa pastram legatura si in viitor! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci numai mie mi se poate intampla... Am venit fericiti acasa, patrick bucuros ca si-a regasit jucariile si sufrageria..facut aerosoli, toate bune pana la antibiotic. N-am reusit sa i-l dau nici cum. Pana la urma i l-am dat oarecum cu forta si dupa 3 min a vomitat tot ce avea in stomac. Asa ca ne-am imbracat si am plecat la spital sa-i faca injectie. :(( Acum a adormit dupa inca o runda de urlete :((

 

Nb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola mis chicas! I am alive! Tot cu multe rahaturi pe cap dar alive...nu va mai pove cum a fost sapt asta la serv k nu vreau sa ma enervez iar, va zic doar k a fost k in iad! Si di pacate inca nu s-a terminat :( am stat cate 9-10 ore, pe Chitz am vazut-o o sg data, am anulat tt progr la salon, la sala n-am ajuns...cu chiu cu vai am reusit de am fost la dr sa-mi scoata firele. Macar s-a vindecat bine si nu sunt probleme.

 

Chitz e bine, face tot mai multe progresse de la zi la zi, e deja fetita mare :) merge numai in picioare,isi tine f bine echilibrul, nu pica, de ieri a capatat curaj sa mearga singurik si pe afara k avea asa o reticenta in a ne da drumul la mana cd eram pe afara, indif k era iarba sau nisip sau asfalt...bolboroseste tot felul de propozitii deja pe limba ei, mai rupe cate un cuvant si pe limba noastra, fugaretse pisica prin tt casa, o ciupeste, o trateaza k pe o jucarie de plush...noroc k bietul Puffy e cuminte si nu zgarie. Are si ea finally un obiect de atasament, i s-a pus pata pe un iepurash marioneta (din ala de bagat mana) si sunt nedespartiti. Noroc k s poate spala la masina k e alb si pufos si se face gri una doua la cat e de solicitat. Suntem si noi in plina eruptie incisivi laterali, a fost un pik maraita sapt asta, cred k in 2-3 zile sparge gingia. De papat papa bine, are aproape 11 kg, am incercat incet incet sa mai scot din laptele de peste zi cum a zis pediatra, insa il cere singurik si nu pot sa nu-I dau deloc...asa k deocamdata am renuntat doar la cel de dupa fructe si incercam sa avem 4 mese de solide pe zi.

I-am luat trici dar dobitocii aia de la site au incurcat culorile si trebuie sa fac reclamatie si retur luni :( mi-am fkt 1000000 de nervi vineri k abia asteptam sa o testam in w-e....macar s-a bucurat de celelalte cadouri, respectiv o jucarie de baie fff funny si un ponei gonflabil de tzopait.

post-85597-0-59338300-1377410087_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cafea?

 

Azi am trecut pe augmentin, l-am pacalit sa i-l dau si nu l-a vomitat.

 

Fleur bine ati revenit. Credeam ca de voi e mai aproape dominicana. Si de la noi cam tot atata se face, din cate stiu eu.

 

Roxy s-a acomodat Antonica la buni?

 

Eu credeam ca lui Patrick o sa-i fie f greu cu somnul in spital, dar mititelul pana la urma a dormit...se trezea speriat si incepea sa planga ca nu recunostea nimic in jur, dar in ultima zi a fost deja mai bine, dupa cam se vede in poza. I-am luat acolo jucariile preferate si broscuta cantatoare care face stelute pe tavan si a fost binisor. Azi noapte dupa ce am venit de la spital, a dormit foarte bine...era si ff obosit. S-a trezit la 10 cantand, ca in zilele normale..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit :) sanatate multa lui Patrick! Imi pare rau k s-a complicat asa tare si ati ajuns la spital :( Doamne ajuta sa fie bine mai departe si sa treaca repede!

 

Chitz s-a acomodat super bine la buni, Carmen, nu a avut nici o problema. Are camera ei plina de papusi, le-a umplut alor mei livingul de jucarii :) casa de lumina si inima de dragoste <3 ii place tare mult la ei, e in elementul ei, s-a atasat f tare si de bunelu, k de buni era deja :) sta f mult in parc cu tata, o da in toate leaganele, toboganele etc...

 

Fleur, welcome back! Si noi tot in Dominicana mergem, cel mai probabil pe 6 ian. Am gasit o oferta super la o agentie din UK, drept pt care vom ramane si in Londra 2 zile :) te astept cu povesti, detalii hotel etc. Azi am gasit si la noi petroleum jelly si mi-am adus aminte de recomandrea ta asa k am cumparat si eu o cutie sa vdm ce efecte are pe poponeatza lui Chitz :)

 

Am fost la shopping cu Chitz dimi k trebuia sa-i iau trening si adidasi pt w-e viitoor la munte. Am gasit si ne-am mai lipit si de una alta de prin Auchan si BB Tei :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Carmen, Dominicana e la 4.5h de zbor de noi,DAR calatoria s-a lungit f mult datorita timpilor de asteptare, check in, imbarcare, etc. peste tot cozi imense. Colac peste pupaza, la bagaje nu venea caruciorul ca sa aflam dupa o ora (!!!) intamplator de la o alta mamica, ca e considerat oversize luggage si vine pe o banda separata. Deja eram in pragul plansului de oboseala, de Eric ce sa mai zic mititelul, a fost insa exemplar de cuminte pe aeroport.

 

Roxy, sa aveti un concediu de vis dar sa te inarmezi cu multa rabdare pana ajungeti acolo si la intoarcere. Daca mergeti in Punta Cana, sa stii ca aeroportul (privat) e de groaza, AC nicaieri decat la duty free-uri si ne-au manat la debarcare pe jos, pe pista sub un soare arzator, ca pe vite, pana am ajuns la baraca numita aeroport. Partea asta e cea mai nasoala, in rest locurile sunt superbe si oamenii primitori. Noi am stat la un hotel modest 3.5 stele, dar ne-a intrecut asteptarile. Sa faceti toate vaccinurile posibile fetei inainte de plecare si intreaba si de tratament preventiv contra malariei (dengue). E eradicata de prin 2010 cica dar nu se stie niciodata. Lui Eric i-au luat sange tocmai pt a elimina suspiciunea de asa ceva Doamne fereste. Oricum mai aveti pana ajungeti acolo, sa ma mai intrebi aproape de plecare.

 

La mine in casa e haos, cu baiatul acasa in weekend nu am reusit sa fac nimic decat cumparaturi si sa spal o parte din haine.

 

Va pup, ma intorc la lectura pag. din urma.

 

PS Azi i-am dat creveti la gratar si i-au placut mult. In concediu nu i-am dat fructe de mare, mi-a fost frica, si nici lapte de acolo, doar iaurt la cutiute. In rest, tzatza a fost la putere...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...