Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La Multi Ani Piersicute de iulie august ( 42 )


Recommended Posts

Buna fetelor,

Suntem bine, asteptam vacanta la mare, la soare.

 

M-a impresionat ce au scris Roxy si Ioana la aniversarile piersicutelor lor, se cunoaste cat de mult si le-au dorit si cata iubire razbate din randurile lor.

Si eu simt la fel pentru piersicutul meu, desi de aniversarea lui am fost un pic suparata din varii motive, si am ratat un pic « momentul » d.p.d.v. al semnificatiei lui, am fost mai mult concentrata pe detalii exterioare, petrecerea, cadoul, etc. Si eu ma uit la el noaptea si ii ascult respiratia si ii multumesc in fiecare secunda lui D-zeu ca mi l-a dat, ca e sanatos si perfect iar iubirea mea pentru el e fara limite.

 

Nu ma bagati in seama, sunt un pic lacrimogena de cand l-am vazut pe « micul print » regal, un baietas minunat, si pe parintii lui, foarte naturali in postura de parinti. Ca esti din familie regala sau muritor de rand, emotia venirii pe lume a unui copil e aceeasi. Oricum personajele in cauza mi s-au parut foarte terre à terre si fara fasoane, si poate tocmai in asta sta nobletea.

 

Revenind la oitzele noastre, nici nu stiu ce sa mai zic... Se spune ca orice sut in fund e un pas inainte. Sau, mai poetic, cand se inchide o usa, D-zeu iti deschide o fereastra. Sper sa fie asa, caci am renuntat la actualul job, dupa ce mi-au propus sa trec la part time din lipsa de lucru full time. Am preferat sa intru in somaj, in cautarea a ceva mai bun, care sper sa fie un post in invatamant. Deocamdata inchei aici la inceputul lui august, apoi mergem in concediu, apoi voi trai si voi vedea. Am inceput deja sa trimit cv-uri, fara prea mari sperante, ca e inca sezon mort, de vacante. Va tin la curent...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 386
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ericutul e bine, tot agatat de mine maimutica, si nu stiu cand se va termina perioada asta. Ba chiar la gradi plange cateva secunde cand il dau in brate (drept e ca si educatoarea lui preferata, care il preia la prima ora, e in vacanta).

 

Merge singur, dar inca sovaielnic si renunta repede, preferand tot de-a busilea, la care are o viteza fantastica. Face noi chestii haioase in fiecare zi...acum a redescoperit suzetele, el care nu le-a acceptat cat era mic. Cu suzeta in gura, vine la unul din noi sa i-o ofere, sa bagam si noi in gura celalalt capat.

 

A inceput sa interactioneze tot mai frumos cu ceilalti copii de varsta lui la gradi, se joaca impreuna si rad in hohote. « Matura » pe balcon cu o maturica, freaca mocheta cu o periuta de la baie, sterge praful cu o carpita...cred ca va fi mare gospodar. Stie sa arate ochii si nasul (desi le mai incurca intre ele), gura inca nu. Aduce diverse obiecte si jucarii cand i le cerem. Ne spalam pe dinti impreuna in fiecare seara.

 

Sta pe olita cateva minute, se pune/ridica singur de pe ea, dar tot nu stie la ce serveste (isi arunca jucariile in ea...). Nici nu am avut timp sa ma ocup, sa il pun acolo la momentele propice. Tot exerseaza sa pape singur orice, cu lingura si furculita, chiar si supa, fara succes... Ii place la nebunie sa se uite in oglinda, a inceput sa faca grimase, sa rada, sa scoata limba la imaginea lui. Ma gandesc, oare se recunoaste, e prea devreme, nu?

 

E inca innebunit dupa tzitzi si nu stiu cand si cum voi avea inima sa nu-i mai dau. Cand e acasa, cu mine, nici sa nu vada laptele de vaca.

A-propos, ca a scris Ioana despre asta, cum procedezi ca sa intrerupi alaptatul? Nu-i mai dai pur si simplu? Ma intereseaza toate experientele de intarcare, iau notite, cine stie cand ma voi hotari si eu. Culmea e ca imi curg inca sanii, ca in primele zile la intoarcerea la servici, acum cand il iau de la gradinita, trebuie sa ma asigur ca am absorbante in sutien ca altfel bluzele imi sunt fleasca.

 

Am uitat sa zic ca baleste foarte abundent de vreo cateva saptamani deja si are gingiile umflate la premolarii de jos (noi ne asteptam la canini, dar nu-s aia) si tot nu ies inca. Are sigur si dureri dar mititelul nu se plange f mult, decat cand mananca chestii reci sau crocante. Ce mult dureaza dintii astia, of.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei, nu mai stiu ce sa fac de mancare. I-am introdus deja albusul (oul integral gatit) si mierea-in clatite, nu a fost prea incantat. Pentru ca am mancat doar pui si porc mult timp, am acum in frigider costite de miel si carne de vitel, nu stiu cum sa le fac.

 

De rontait, gustari intre mese, ce le dati? Eu ii tot dadeam biscuiti de orez, dar vad ca s-a plictisit de ei. Covrigii ii plac tare, ii dau cate un sfert dimineata la prima ora sau seara cand il iau acasa, in masina  Ii mai bag fructe (zmeura ii place f mult, ciresele si capsunile-nu) sau cate un suc sau un iaurtel de baut. De multe ori ma intreb daca ii dau destul de mancare sau, dimpotriva, prea mult.... Nu l-am mai cantarit luna asta, dar pare (si) mai voinic, are picioruse vanjoase si burtica... Ali, cred ca va ajungem pe voi cu 12 kile.

 

Intrebare : voi le mai dati la vit. D, in special celor inca alaptati? Eu cred ca nu i-am mai dat de vreo luna, nu stiu daca sa mai cumpar si am uitat sa o intreb pe dr. la controlul de 1 an. Ma gandesc ca isi ia de acum cat ii trebuie din alimente, asa o fi?

 

Hai ca v-am scris un roman, in 3 capitole...

Cred ca mai scriu de acum doar inainte de a pleca in concediu.

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicilor va rog sa ma scuzati ca nu am mai intrat pe forum insa sunt foarte ocupata cu gemenasii mai ales ca sunt singura cu ei tot timpul. Am o mare problema cu fetita nu reusesc sa comunic cu ea nu raspunde la comenzile mele cand o strig pe numa sau cand ii cer sa aduca ceva e absenta, va rog sa-mi spuneti ca si ai vostrii sunt la fel....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele

Vit D se da pana la 2 ani apoi in functie de analize se continua pana spre 5 ani... nu e musai.De asemenea si fierul se da pe reprize pana la 2 ani cel putin.

 

Eu trebuie sa fac miscare, imi simt toate oasele amortite.

 

Oliv daca nu are voma, febra e posibil sa nu-i fi placut stomacului ceva din alimentele date. sanatate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Emma Iulia !

Tamy : ce inseamna "absenta" mai exact ? Ca doar ca te ignora cand o strigi sau nu iti aduce obiecte ... poate nu are chef ! Interactioneaza cu fratele ei ? In rest comunicati ? Poate ar trebui sa detalieze ca din doua cuvinte nu am inteles mare lucru.

 

Vera : deschiderea unui nou capitol este in principiu la fel ca pe cealalta platforma, atat ca aici optiune de creare subiect nou o gasesti pe pagina principala a bebelusilor , ca sa copiezi pagina de inceput trebuie sa folosesti butonul citeaza iar trecerea noului capitol in sir se face in continuarea sirului de numere . Ce explicatie beton !!!! Bine ca nu sunt in invatamant [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur : iti tin pumii sa gasesti jobul potrivit, imi pare tare rau ca ai fost nevoita sa iti dai demisia !

Eric e un scump :-) . Intreruperea alaptarii se face treptat, vorbesc in numele meu : prima data i-am scos mesele din timpul zilei ( treptat, in vreo 2 saptamani), apoi am incercat sa ii dau intr-o seara lapte doar din biberon ( nu a comentat ) , noaptea urmatoare la fel si tot asa timp de o saptamana  cand intr-o dimineata dupa ce ne-am trezit, am luat-o frumusel in brate am mers la bucatarie, i-am dat biberonul cu lapte si voila .... am scapat.

Dar sa va povestesc ceva, pe mine una m-a impresionat : saptamana trecuta Natalia a fost bolnavioara, traheita acuta combinata cu multiple afte bucale si o gingivita hiperplazica de toata frumuseatea ; 5 zile nu a mancat decat un biberon de lapte dimineata si unul seara, ii mai dadeam apa cu seringa in rest nimic. Cam o saptamana a stat doar in bratele mele , cu capul pe pieptul mei si cu manuta strecurata pe sub hainele mele si tinuta pe san. , si m-am gandit ca  chiar daca  nu mai suge dar alinarea si-a gasit-o tot in decolteul meu  [:)] .

 

Ioana : soacra ta asa se comporta in mod normal ???

Am dat si eu fuga ieri pana la Cluj dupa o adeverinta de la umf , tot Clujul ramane pe primul loc in inima mea  [:)] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

r_ocsy ma ignora cand o strig sau cand ii spun sa-mi dea o jucarie, in rest e un copil normal, se joaca cu jucariile la fel ca si fratele ei , ma ascund prin camere si ma cauta  pana ma gaseste si rade in hohote, cand ma joc cu ea rade, insa nu are nici o reactie la numele ei, nu arata cu degetul spre diverse obiecte, nu imi da jucaria cand i-o cer....uffff sper sa nu fie ceva grav ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tamys -- poate nu aude, asta e primul pas, sa ii controlezi auzul.

 

In rest, nici Jeff nu imi aduce nimic, dar nici nu am "exersat" cu el. Adica daca are ceva al meu in mana si ii spun sa imi dea, nu imi da -- sau cel putin asa cred, nu am dat atentie...

 

Daca rade, se joaca, etc, probabil e ok...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...