Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (27)


Recommended Posts

Buna,

 

sa ma laud: a mancat singur o piersica de vie. Fara sa ii curat coaja, a muscat din ea pana la sambure. Pana acum nu a fost interesat de chestii asa mari, i le dadeam, le studia si apoi le arunca fara macar sa guste. Chiar dimineata i-am dat o pruna si o para dar nu l-au interesat...iar dupa pranz...........surpriza. [pk]

Acum rasfoieste f atent o carte de povesti....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 225
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna, suntem si noi prin preajma, ne lupatam cu caldurile :), cu toate ca banuiesc ca la noi e mai suportabil.

Paul ma plimba dupa el peste tot, acum e aici, acum e acolo, trage tot ce intalneste, vrea sa se catere.

Dupa amiaza a stat vreo 30 de min in piscinuta lui mica si incercand sa se tina de margine si sa se ridice fara sa isi dea seama a dat drumul la maini si si-a tinut echilibrul singur, in 2 picioare, de 2 ori cate vreo 4-5 secunde. Din pacate nu aveam ap foto la mine ca sa il fotografiez, dar era asa de incantat.

Acum doarme, ca la pranz a dormit doar 1 ora si jumatate.

Va las, vine cumnata mea sa ma vopseasca, mai povestim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen - nici Andrei nu a fost interesat pana acuma de fruc\te intregi...sa vedem cat il tine. Apropo de ce ai scris mai sus, s-a lasat si Andrei de masa de care se sustinea si a stat cateva secunde in picioare si eu panicata urlam la sotul meu: cade copilullllllllllll. Norocul meu este ca el e f calm si l-a lasat sa vada ce face dar era langa el. S-a lasat in fundic si a mai incercat faza de doua ori si apoi si-a continut jocul cu jucariile.

 

Dar sa va zic ce a facut in seara asta. Ieri seara l-am luat in brate din carucior si i-am aratat cum pun carteluta de acces langa tablita si se deschide usa la intrarea in bloc. Azi i-am dat cheiile in mana sa vad ce face si l-am apropit de usa; a dus carteluta lamga tablita si a deschis usa. Eu ma tot minunez cum sunt copiii astia avizi de informatii si sunt ca un burete ca tot absorb. Voua care mai aveti copii poate poate vi se par firesti (si de fapt sunt) dar ma minunez zilnic cate poate inmagazina in mintiuca lui.

 

Noapte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza!

 

scriu repede inainte de-a merge la somn... Stefan si-a stricat somnul; adoarme greu si noaptea se trezeste de 5-7 ori, sincer nici nu mai numar. Il culcam in patut pt ca el se culca pe la 7.30-8, si noi mergem la culcare dupa 10-11. Cum umbla imediat ce se trezeste, nu e safe sa doarma in patul mare singur. Pe la 12-1, cand deja sunt ametita, il iau cu noi in pat cand se trezeste. Problema este ca imediat ce se trezeste se pune in 4 labe si incepe sa umble, uneori si maraie, si tb sa-l inhatz si sa reusesc sa-l culc, sa-i dau san. de obicei readoarme la san, dar uneori se trezeste imediat si maraie, asa ca sotul il ia in brate si-l leagana, plimba etc. cateva minute.

Nu mai adoarme nici singur decat rar, si dupa ce pange cateva minute, in general.

 

Sper sa fie saltul asta mental de 46 sapt., mai avem 2 sapt., si sper sa fie mai bine dupa, ca-s cam terminata emotional mai ales. Nu mai stiu cum sa procedez cu somnul! Daca ar adormi la san ar fi perfect, dar cand vad ca se ridica si stiu ca tb sa-l pun in patut si ca va plange... simt ca mor!

 

altfel e ok, toata ziua umbla, se ridica si se asaza  [:)] . e tare dulce!!! mananca binisor (tot nu asa mult ca ai vostri, dar mananca la fiecare masa macar putin). Oricum, aici se spune ca pana la un an baza e laptele, solidele sunt doar pt experimentat gusturi, culori, texturi. Ii plac branzeturile de orice fel! Mananca si branza cu mucegai, si brie, branza de vaci, emental etc. Si cum ne vede cu mar in mana, se si infiinteaza si ne ia marul din mana! Ii place sa roada merele intregi; sa aiba coaja, s-o roada/rupa. Fructele/legumele moi in general le chifligeste tare, face o mizerieeeeee.... ajunge si in gura, dar putin.

Am mai mers la inot zilele astea; ba la cate un lac, ba la bazin. Profitam de vremea frumoasa.

 

Am inceput si eu sa imi caut job, am fost deja la interviu sapt. trecuta, astept raspuns. Eu abia din oct. tb sa incep munca, asa ca am timp destul sa gasesc ceva.

 

va pup, sa aveti o zi faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sunt pe fuga, maine plecam la munte, n-am pregatit nimic...

 

Suntem ok, maraie si urla, si-a rarit mesele la san, nu stiu de ce, nici nu prea mai am, plange dimi dupa mine. Ma gandesc daca n-ar trebui sa bea mai mult lapte, lp f putin bea si-l scuipa, oricat de foame sau sete i-ar fi...

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va las o cafeluta aburinda cu ce vreti voi [cafea]

 

Ma inscriu la nesomn, 2h a plans azi noapte, incontinuu, nici nu tzitzi, nici cu brate, nici cu gel de dinti sau cu altceva... Sper din tot sufletul sa fie de la dinte pentru ca altfel as lua-o razna, sincer va spun.

 

Astazi le voi spune si eu celor din tara ca nu ma mai intorc la vechiul job. O fata mi-a propus un job dar nu sunt f incantata, mai ales ca Luca are multe mese de san ziua, nu e nici Dl Pinguin prin preajma, nu o pot lasa pe mama mea singura atatea ore. Sincer nici nu stiu ce sa fac. Ma gandeam sa ma duc macar la interviu, sa vad pe aici cu ce se mananca... Voi ce ziceti?

 

Fetelor, ai vostri toti vorbesc?! Luca nu zice nici macar mama sau ma-ma sau ma sau ceva. In cateva zile face si el 10 luni si deja ma ingrijorez. Eu la 10 luni turuiam. Da, stiu ca Einstein a vorbit la 3 ani, dar totusi... El tipa si da din maini parca zboara. Am incercat sa ma joc cu el cu mingea, dar el da cu mainile ffff repede in ea si atat, bate tot ce prinde: mese, carti, usi...

 

A stat si el cateva secunde in picioare singur, de vreo 3-4 ori, nu prea era incantat, tot la mine ii place sa stea. 

 

Nu stiu ce sa ii mai dau de papa, poate mai scrieti si voi ce mai papa boboceii vostri.

 

Mirabela, distractie placuta, odihna cat mai multa!

 

Gabi, stiu ce zici...! Dar, daca esti acceptata, crezi ca vei face fata cu job-ul si somnul? Pentru mine asta e frica cea mai mare. Daca nu dorm cel putin 5h neintrerupt si 8h in total nu pot gandi, fara mancare, apa, pot sta, fara somn, ba. Si eu ma gandesc ca tot la un salt sa fie acum.. nici nu stiu ce sa zic. Te imbratisez! Nici Luca nu doarme daca il iau langa mine, se ridica in 4 patru labe, face patul lung-lat, se ridica de tablie si se batzana, ma trage de nas, urechi, imi baga mana in gura, se urca peste mine. Deci nicio sansa... 

[batcap]

De burtica mea, ce sa va zic, scade, numai ca acum pot face doar exercitii gen plank si vaccum pentru ca ma tot inteapa intr-un colt, parca ma tine o ata. Mai dansez pe muzica aprox 15 min. Pe moment nu simt, dar a doua zi ma doare fundul  [aerob]

 

Oli, sunteti bine?

 

Stelutz, ce mai face Mateiut? Ma rog sa fiti bine! 

 

Sa avem o zi ... bunuta macar  [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Tocmai citeam si eu despre saltul din sapt 46-47 si ma gandeam ca suntem cam pe acolo [:)] Avem o gramada de semne specifice acestui salt....Partea buna e ca acum, la varsta asta sunt mult mai dulci decat erau la o luna, de ex. si cu un giumbusluc ne fac sa ne treaca orice suparare [:-)))]

 

Norma, stai linistita ca si eu, dupa cum ziceam acu ceva vreme, ma surprind admirandu-i orice achizitie (cum a fost cu mersu' de-a busilea, de ex., cum se ridica pe canapea etc..) chiar daca nu e primul copil [il] Si cred ca e ceva normal.

 

Carmen, m-ai facut sa rad la faza cu papatul fructelor din mana si cu hidratarea. [:)]

 

Gabi, imi pare rau ca aveti probl cu somnul. Cred ca e saltul ca si la noi somnul e destul de agitat cu semi-treziri si invarteli prin pat ca acele ceasornicului! Sa nu cumva sa fie si vreun dintisor de vina, l-ai verificat? Bafta la gasirea job-ului!

 

Mirabela, spor la pregatiri si distractie placuta la munte!

 

Kytana, cum a fost azi-noapte?

 

Oli, cum sunteti? E mai bine Maya? Gata, a trecut sapt si in we esti a ei in intregime [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...