Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (27)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 225
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Gabi, uite aici melodia okay aici si o poti dnl folosind aplicatia de aici. Ma bucur ca esti asa curajoasa. Eu de cand ma apropii de momentul in care va fi mortis sa ma angajez, mi-au aparut bube pe fata, ma mananca scalpul, imi bate inima anapoda. Starile de anxietate si depresie reapar. Nush cum voi face fata. Pe de alta parte ma simt si incompetenta. Nu am o calificare anume (asistenta, doctor, pictor, bla bla) am terminat limbi straine cu master in Comunicare Manageriala si Resurse Umane, dar am lucrat in Project Management. Cu ce se cauta aici, nu se pupa de nicio culoare... Sunt panicata grav!

 

Va admir atat de mult pe toate care va puteti prezenta la un interviu asa usor. Eu sunt si perfectionista cu mine insami, daca ratez un interviu, examen, orice, intru in depresie si ma vad ca o ratata... Nu e placuta situatia dar nu ma pot controla.  [batcap]

 

Andreiuta, ce baiat mare este Dl Andrei! Si eu ma gandeam trista ca in curand nu va mai vrea tzitzi si imi venea sa plang de una singura. Luca nu e foarte afectuos, ma impinge cu mana cand vreau sa il pup si nu m-a pupat niciodata, i se rupe lui  [:-)))] Si tzitzileala era singurul moment in care ii vorbeam si imi zambea printre supturi. 

 

Am incercat sa il culc la ora 21.00, mai tarziu nu am incercat si tot la 4 se trezeste. Nu functioneaza la el. Am cautat pe net, toti zic ca ar trebui sa doarma cam 10-12h noaptea, deci de la 19 - 07 ar fi ideal, asa imi zicea si consultantul de somn. Luca e pe dos, ce sa ii fac? Si eu ma gandeam cu teama ca vine iarna si ce vom face? Aici toate magazinele se inchid la 17.30 - 18.00, la iarna la 16.00 nu mai e tipenie de om pe strada, nici macar in centru. Noi stam la 10 min de mers pe jos de km zero cum s-ar zice. Voi incerca sa ii mut usor-usor ora de somn, poate reusesc ceva. Aseara de exemplu a adormit la 20.00, la 02.30 s-a trezit pt  [alap] , la 04.00 era in picioare plangea sa il iau de acolo...  [zirea] Eu am dormit doar pana la 02.30, apoi nu am mai reusit sa adorm. 

 

Daca aveti voi vreun sfat, va ascult cu drag... 

 

Un weekend frumos si insorit! Aici e innorat, cred ca deja vine toamna  [ph34r]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, sunteti bine? Corinuka? Anamaria? Anaomaria? Carmen? Anca, astazi cum mai sunteti? Cum v-a fost noaptea? Delia, ce planuri aveti de weekend?

 

Aici este frig, bate vantul si este innorat. [pl] Deplimbare nici nu prea ai unde. Centrul orasului este plin de turisti. 

 

Sunt in cautarea unui carucior de iarna. Aveti vreo sugestie, cum ar trebui sa arate? Imi puteti da niste exemple, va rog? In oraselul unde suntem noi nu este niciun magazin cu prezentare de carucioare. Va trebui sa cumpar de pe internet. Orice sfat e bine-venit! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Mi-e rusine sa va zic cat de in urma sunt cu cititul :(( Si tuta cum sunt am uitat sa va multumesc din suflet pt toate incurajarile pentru perioada cat am fost internati! Mai am inca de citit din urma, dar efectiv nu mai apuc sa intru pe net...

La noi zilele sunt cam asa: trezit, facut repede branzica cu fructe, facut exercitii, papat branzica in parc, poate si facut un nani in parc pana in 12, daca nu il facem acasa pe la 13... cat doarme fac treaba prin casa, 30-45 min, ca apoi stau langa el sa-i prelungesc somnul si ma uit la un serial, apoi trezirea, facut exercitii, pregatit gustare, fuga in parc, ajungem acasa la 9, iar la 10 ne culcam.

E naspa ca n-am net pe tel, n-am tableta (dar vreau sa-mi iau), n-am laptop... tre sa stau pe scaun la calc si nu mai am timp :(((

Noi suntem bine, facem exercitii, cu chiuieli si rasete, abia ii mai pot tine picioarele, ca da cu ele... mainile la fel, le incordeaza de nu mai pot sa le flexez, cred ca tre sa ne mai vada kinetoterapeutul din buc, dar acum e in concediu.

Am cumparat un carucior sport (cu 3 trepte la spatar, deci putem dormi in el)de care sunt multumita pt ca sta f bine in fund, se sprijina de bara, dar inca nu-l las, ca se mai cocoseaza,dar cand sta rezemat, sta cu spatele perfect drept... conteaza mult asta. Cel vechi are un efect mai de hamac, e bun pt bebe mai mic.

Incercam sa ajungem si noi la munte cateva zile, dar peste vreo sapt ne eliberam de responsabilitati, printre care o nunta, il vom lasa pe Matei cu soacra ca fac 3 min de la restaurant pana acasa :D Deci eu si sotul ne vom distra in doi [pk] 

Matei se pare ca trece incet dar sigur la un singur somn ziua, ultimele 4 zile asa au fost, dar azi a prins si 20 de min in parc, acuma iara doarme. Incerc sa-i prelungesc cat pot somnul asta ca sa fie odihnit pe seara, sa ma pot intelege cu el. Cu leganatul stam asa si asa, in spital l-am legant la greu ca trebuia sa pastrez linistea, mai ales noaptea pt ca mai aveam o colega de salon. Acasa vaz ca a inceput din noi sa adoarma la san. Seara dupa baita chiar nu mai trebuie leganat, il pun langa mine in pat, maraie ce maraie, da singur din cap si adoarme, tre sa se invete si asa.

Trezirile noaptea... am avut o perioada buna, vreo doua sapt inainte de internare si in spital, dar de cand am venit acasa parca iara s-au inmultit... In perioada buna se trezea de 2, 3 ori... pe la 1, 5 si 7... iar trezirea finala la 8. Acuma ne cam trezim tot din 2  in 2 ore..., macar nu sta treaz. Am observat ca daca dormim in alta parte e ok, dar prima noapte dormita acasa e dezastru... Ca azi noapte, cu foiala, san si leganat la greu.. ca am dormit la tara cu o noapte in urma.. Bine ca se scoala dupa 7.30... nu mai e asa matinal.

De papat papa bine, tot 3 mese solide, dar cred ca-i cazul ca masa de seara sa fie mai consistenta, ca noi serveam iaurt sau un fruct.

In rest, vorbim f mult pe limba noastra, de cateva ori a cerut apa, zambitor ca de obicei si ne mai ies doi dinti jos, deci facem 8.

Cam atatic despre noi, im idoresc si sper sa citesc tot, tot si sa revin cu impresii.

Sper ca sunteti toate mamicile si boboceii sanatosi si va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, eu din Botosani mi-am cumparat Quinny din Londra, iar tu stai acolo si nu stii ce sa cumperi? :)))

 

Sunt bune rau.Am mers in iarna pe zapada in fiecare zi fara exceptie.Eu de cand l-am nascut pe Andrei zilnic il scot chiar daca ploua, ninge, bate vantul, ceata etc

 

Eu ti-l recomand cu caldura.Intra si tu pe forumuri si citeste despre el.Eu am avut toate piesele.Iar in scoica de la Quinny si-a scos si printul micutul din spital.Bine....la voi nu mai e cazul de scoica, dar e f bun.Eu am quinny buzz 4 ...il poti vedea pe facebook la mine intr-o poza de acum vreo 2 saptamani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KYTANA, mersi mult pt links, ma voi uita mai tarziu.

Vroiam sa te intreb de ce vrei alt carut pt iarna, dar vad ca Andreea ti-a sugerat ceva. Oricum, nici la tine nu cred ca va ninge (mult). Aici ploua iarna, rar cand ninge 2-3 zile.

Eu mi-am cumparat de la inceput un carut bun, am dat mult pe el (Uppababy Vista) dar l-am folosit de cand avea 3 zile si sper sa stea in el macar inca un an; am auzit ca multi copii nu mai vor in carut o data ce merg binisor in picioare.

 

despre job, interviuri etc. eu zic sa-ti schimbi atitudinea, ca mai ai aproape 40 ani de muncit pana iesi la pensie  [smulgpar]  si-ti tot vei schimba job-urile. Nu mai e ca pe vremea lui Ceausescu cand lucrai intr-un singur loc toata viata. Eu aici am mers la zeci de interviuri in 9+ ani. Am emotii de fiecare data, uneori imi vine sa nu ma duc, dar asta e viata! Nu cred ca are de a face cu faptul ca esti perfectionista... multe suntem. Doar ca ai fost invatata ca trebuie sa fii prima si (eventual) unica, si eu nu consider normal asta. Eu am fost mereu mediocra/ medie, cu cat am inaintat in varsta am devenit tot mai buna la scoala etc., si stiu ca infrangerile fac parte din viata. Asa e normal. (am o persoana f apropiata care a fost crescuta f f sever si gandeste cam ca tine, nu se bucura de mai nimic, mereu se gandeste la ce nu a reusit etc.)

Am suferit si eu de cateva ori cand nu am obtinut un job, uneori chiar eram disperata, dar mereu mi-am repetat : "inseamna ca nu era job-ul MEU, nu mi s-ar fi potrivit". Chiar cred asta: poate nu mi-ar fi placut, poate colegii nu erau ok, poate nu as fi facut fata, poate ar fi fost prea stresant, poate n-as mai fi aplicat la job-ul urmator, avand job etc. Nu e vorba de strugurii acri, ci de a accepta ca la momentul potrivit, vei gasi si vei obtine job-ul TAU.

 

desi uneori mor de anxietate/ teama, mereu imi place sa fac acel lucru, pt ca stiu din experienta ce bine ma simt dupa ce am facut acel lucru: imi da incredere in mine si ma simt extraordinar! Chiar daca nu reusesc, dar macar stiu ca am facut ce nu mi-a fost confortabil, am trait experienta si imi dau seama ce am gresit, ce am facut bine si ma va ajuta pe viitor.

 

Incearca sa gandesti mai optimist si sa te apreciezi tu insati. Reciteste eventual subiectul deschis de tine cu ceva timp in urma, si fa-ti liste cu lucruri frumoase despre tine. Te va ajuta si cu Luca, nu cred ca il poti face sa aiba incredere in el daca tu mereu esti pesimista, speriata etc. Uita-te la mama ta, vezi ce ti-a transmis.  [flo2]

Tu totusi pari destul de ok, in general pari optimista, enjoying life. Sper ca si simti asta.

 

scuze pt turuiala, sper ca nu ti-am  [batcap] . te pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

STELA, nu te scuza dragutza (  [:-)))]asa ne spunea un prof in liceu), fiecare scrie cand poate si cand are chef. Ma bucur ca Matei e bine si continuati exercitiile. Bafta in continuare!

 

despre somn acum: ma intreb de ce in Ro multi isi culca copiii asa tarziu, 9-10 seara. Serios si fara nici o rautate/superioritate/judecata , aici (Canada, US) si din cate am auzit de la cunostinte in Anglia, Germania si Franta, lumea ii culca pe copii la 7, 8 pm cel tarziu. Fie vara, fie iarna. (apropo Kytana, noi nu am avut probleme cu schimbarea orei, in cateva zile se ajusteaza si Luca la noua ora, se culca tot mai tarziu cate 10-15 minute zilnic)

Chiar nu stiu ce sa cred... de exemplu Stefan la inceput, primele sapt., se culca pe la 9.30 - 10.30 pm, apoi la un moment dat, cand s-a trezit dintr-un somn scurt pe la 7 jumate (dormea pe mine pe canapea), tzop am mers in dormitor, ne-am intins pe pat, i-am dat san si a adormit la loc. De atunci l-am tot culcat pe la 7 jumate. Am si citit ca cel mai sanatos somn e cel devreme, ca ar trebui culcati pe la 6.30- 7.30, ca e cel mai odihnitor. Nu spun, ca ar trebui sa doarma 11-12 h pe noapte  [:)] .

 

Stefan nu a dormit niciodata 12h, oricum se trezeste des pt tzitzi (la 1-2 ore), deci cu asta nu suntem "ca la carte" si nici nu ma astept sa fie asa. Zilele astea Stef s-a tot trezit la 5 sau 5 jumate, si ma intreb daca ar trebui sa il culc mai tarziu... dar seara a picat la 6 si ceva, efectiv ii era somn! 

 

hai ca merg la treaba, ca avem musafiri dupa-amiaza. mai am de gatit desertul.

somn usor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot eu... mi-am dat seama ca am uitat ceva.

ANDREEA, si eu am facut o mini-mini depresie cand Stefan nu a prea vrut sa suga intr-o zi. Simteam ca mi se prabuseste lumea.

Am auzit ca baietii de obicei se intarca repede si singuri, acum eu nu prea cred asta, dar atunci ma luase disperarea! (asta se intampla acum vreo 3 sapt.) Cum de ii dai lp? Mie nici prin cap nu mi-ar trece sa-i dau, nu i-am dat niciodata.

 

ma tot intreb cat vreau sa-l alaptez si chiar nu stiu. Sper sa vina de la sine intarcarea, sa nu fie traumatizant pt amandoi. Zilele astea ii mai iese un dinte si vreau sa spun ca mai toata ziua e la picioarele mele, se agata si spune "da tzatza, da tzatza" (nu e asa clar, adica mie mi se pare super clar, dar sotul nu intelege de obicei decat dupa ce-i spun eu, si atunci asculta atent si isi da seama ca asta spune)

 

Voi aveti un "plan" de alaptare? stiti cam cat timp vreti sa alaptati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici dragi mamici!

Suntem tot la socri, dar netul cam face figuri...citesc si cand vreau sa scriu cade...recuperez cand ajungem acasa..

David e mai bine, pana la urma i-am luat si lp fara lactoza sa pape ceva ca incepuse sa vomeze...cu scaunele s-a reglat, sunt moi dar nu apoase... Mananca mai bine, doarme cam de 2 ori pe zi cate 1-1 1/2h, iar noaptea fara trezire...

A inceput iar sa zica ma-ma :) in rest baba, zaza, canta si pove pe limba lui..

De cand suntem aici au iesit 2 dintoci, unul sus si unul jos..

Va pup cu drag! Sanatate multa tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...