Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (27)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 225
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, Mirabela, asa e! La mine la bucatarie pe jos e gresie si nu imi vine sa o las de-a busilea acolo, iar in scaunul de masa nu sta prea mult: ii dau o bucata de paine, o molfaie, o bucata de covrigel, la fel, niste jucarii de zdranganit, sta ce sta, apoi se pune pe urlat. Dar cand urla, nu mai e cale de impacare, de hai mai ia o jucarie, una-alta, nimic nu mai functioneaza, ci doar scos cat mai repede din chingi :) In sufragerie se plimba pe jos, pe parchet, in dormitor o las in patut si isi face de lucru, cand nu mai are cu ce, ii mai arunc eu setul cu bile sau alte jucarii, merge sa deretic pe langa ea. Dar sa nu care cumva sa ies din camera, ca incepe "sirena".

 

Kytana: Ce mai faci, esti bine? Dupa supararea cu prietena prietenului nu ne-ai mai spus nimic... Nu s-a terminat "meciul", fata continua in aceeasi maniera? Pune-o la punct mai dur, daca nu se poate cu vorba buna.

 

Ma duc sa imbrac fetele de iesit afara, m-a sunat sotul ca e la Unirea si vine spre casa, iar noi sa fim gata de iesit.

 

Pupici tuturor si un week-end minunat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Revin in forta de pe malul marii....

 

La multi ani Mirabela.Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de familia ta minunata.Eu nu am mai intrat in ultima perioada ca am venit la mare.Bagaje...una alta....stiti cum e...

Din pacate luni plecam...mai oprim o nopate la sinaia apoi rutina zilnica de acasa.

 

Andrei se simte foarte bine.Ii place in apa.In nisip...nu pot sa va spun cat nisip mananca.Offf....de asta sunt cea mai trista.Dimineata la 6-7 iesim la aerosoli.E un pot lung in largul marii si acolo ne plimbam o ora.....apoi mergem pe plaja...la 10 fara ceva spre camera...dus,crema si somn pana la 12 , 12;30....apoi mergem sa luam masa...mai pierdem vremea pe la umbra...prin camera,pe sezlong sub umbrella...apoi la 4 nani pana la 6...cand mergem iar la balaceala si stat la soare....apoi mergem iar la dus ,la masa si adormim pe malul marii.Stam pana pe la 10 afara ,apoi ne continuam somnicul in camera.

 

Ce talmes balmes :))) cred ca numai eu inteleg ce am scris :))

 

Recunosc ca nu am citit de cateva zile.Sper ca sunteti bine si voi si boboceiii.Imediat incep taierile de motz.Inca putin.

 

Va pupam si va dorim un week-end linistit !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! [flor] 

Hai ca am revenit si noi de pe coclauri, sunt in urma cu cititul rau de tot, ca n-am avut timp de laptop, dar am intrat sa va zic ca suntem bine!

Am avut 10 zile de internare foarte productive. Programul era cam asa: 9.00 kineto, 11.00 ergoterapie (o terapie prin joaca, unde se urmareste coordonarea miscarilor), 13.00 kineto.

Dupa 10 zile de kineto brotacul are in sfarsit un tonus muscular... deci el era atat de moale incat nu isi putea duce genunchii la piept, nu se putea sprijini in maini cand il puneam pe burta. iar burtica era si ea moale, n-avea nici macar instinctul sa o incordeze... 

Acum e un alt copil, e mult mai tonifiat, vivace, face rostogoliri, nu mai vrea sa stea pe spate, da sa se ridice cand sta pe spate, adica baga barbia in piept si incordeaza burtica, la unghi de 45 chiar se ridica in fund! Pe burtica cand sta scoate coatele in lateral si se sprijina in maini, inca nu se intoarce pe spate, mai trebuie un pic de forta. In carut se ridica in fund dar n-avem voie inca sa-l punem in fund nesustinut pt ca spatele e inca prea moale si cocoseaza coloana. Sunt f suprinsa de efectele kinetoterapiei, dar si ergoterapia ne-a ajutat. Acum nu mai baga totul in gura, sta si studiaza jucariile... Vreau sa va zic ca sta de juma de ora in pat cu niste figurine pe langa el... Apuca f bine cu manutele si analizeaza. 

Probabil ca voua vi se par lucruri mici aceste achizitii, dar noi eram in urma rau... motoriu, eram undeva pe la varsta de 4 luni... am evoluat cam 2 luni... suntem ca un bebe de 6 luni, care inca tre sa stea sprijinit in fund... Insa kinetoterapeutii sunt increzatori ca vom evolua repede, iar recuperarea va fi totala.

Suntem reprogramati pt internare peste 3 luni, insa pana atunci mai venim cu el la buc la unul dintre kinetoterapeuti, in particular. Eu fac cu el acasa exercitiile invatate la centru.

Acum, diagnosticul nostru ar fi o hipotonie generalizata usoara... Cauza? Nu se stie, ca analizele ne-au iesit bine... La ficat am facut si nivelul de amoniac care a iesit normal... Creatinina a iesit bine, la rinichi am facut alte analize care au iesit ok... Singurul semn de intrebare sunt transaminazele usor marite, s-au mai micosrat, dar le mai repetam si mai mergem la un consult. In principiu, se presupune ca pana la urma de vina ar fi greutatea mare la nastere si din primele 4 luni, corelat cu faptul ca noi nu l-am stimulat fizic punandu-l pe burta. Mai exista varianta ca din burtica sa fi fost privat de oxigen si sda aiba niste leziuni cerebrale usoare care sa-i dea aceasta intarziere... 

Va las ca ma solicita brotacul! Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata!

 

eu am fost plecata marti-vineri si de joi nu mai puteam de dorul bobocului meu...

 

am vazut discutia cu stimulentul - trebuie decizia de reluare de la sot pt ca nu se da stimulent decat dupa ce iese si sot din CIC. si atunci nu are rost sa depui dosarul de stimulent mai devreme. mie la sector 3 mi-a spus clar ca nu il primeste decat dupa, sa fie complet. si avem 60 zile de cand reia sotul activitatea, deci timp ar fi

 

noi suntem foarte bine, in ultimele 2 saptamani am incercat retete noi (mai ales sotul) pt Matei si a inceput sa manance si el felul cu carnita si legume mai bine. chiar 2 mancaruri le-a mancat foarte bine:

1. supa-crema de broccoli dar reteta aia care se face cu supa concentrata de pui - chicken broth, in asta nu am mai blenduit si carnea - mai incercasem o reteta care mai avea morcov si cartof si nu mai stiu ce dar nu era in zeama de pui si a fost un esec total... si

2. supa-crema de sfecla rosie si praz si cartofiori tot asa cu pui si am blenduit mult pui in ea.

 

in rest tot ce inseamna branzeturi, fructe si cereale manca deja super-bine, suntem cu portiile pe la 300g acum (au crescut in ultimele 2 saptamani deci banuiesc un puseu). trebuie sa cumpar si biberoane mai mari ca termina pe cel de 240 ml apa + 8 masuri LP (care e plin) si mai suge si aer la final...

 

si suntem la AMR 5.5 zile pana plecam la mare  [il] abia asteptam!!!

 

va pupam dulce

 

PS Iuli pe unde esti? hai ca tu mereu ne dai noua strigarea... da un semn sa stim ca esti bine te rugam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si bine ai revenit Stellutz, am vazut mesajul tau dupa ce am postat, ma bucur tare ca scumpetea ta a progresat asa de mult - sunt sigura ca va recupera total

 

PPS am zis povestea cu mancarea noastra ca raspuns la intrebarea daca si alti bobocei mananca mai putin - al nostru mananca mai mult... dupa cum spuneam banuiesc puseu (am si alte semne de pilda a inceput sa vorbeasca non-stop, pe limba lui in majoritate dar e ingrozitor de scump...). cred ca ajuta si ca avem aer conditionat si tinem la 27 grade in casa, ca la mai mult si mie mi se taie orice pofta de mancare. precizez ca aerul e pus pe hol si nu bate direct in nici o camera (adica nu sta bebe in camera cu aerul conditionat care sa faca curent si jet de aer mult mai rece chiar acolo), dar le racoreste pe toate. in rest nu stiu ce sa zic, uneori vrea doar rutina lui si o singura persoana langa el cand papa, alta data in restaurant cu lume multa papa deschizand gura ca un pui de vulturas, deci nu e o regula...

 

re-pupam :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

Suntem in concediu...pana la urma am plecat joi, am ajuns seara la 9... David cuminte pe drum, a dormit, s-a uitat pe geam...pe la vatra dornei a vomat cam mult a trebuit sa-l schimb complet.. Probabil caldura, oboseala, serpentinele, papa..

Aici mananca, doarme...doar de ieri e tare marait si plangacios, il chinuie tare gingiile, pare ca ies 3 dinti odata, doi sus si unul jos...ca urmare roade tot, plange, nu mananca, aseara a facut diaree...sper sa sparga odata ca mi tare mila de el..

Va pupam!

P.S. Soacra ok pana acum :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...