Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspirante optimiste>20 ani(831)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 605
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am scris in graba e vorba de cele doua analize care arata declansarea procesului autoimun Anti TPO si Anti.tiroglobulina.... Mi-a ramas mintea la Anti TPO pentru ca la mine asta a iesit crescut.

Dar la Ela e invers... o sa modific in text. Multumesc

Oricum ar fi, vad ca (,) cam tot aia inseamna:

Recomandari pentru determinarea anticorpilor anti-tiroglobulina - suspiciune de tiroidita autoimuna cu anti-TPO negativ; ( synevo)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca Ella a ramas gravi in a 2-a luna de incercari, deci extrem de repede...oare cum afecteaza problemele de tiroida fertilitatea?

Oare femibion poate influenta TSH-ul?

Parerile sunt impartite. Unii spun ca afecteaza, altii spun ca in functie si de alte boli care afecteaza fertilitatea, gen ovare polichistice, etc... ingreuneaza producerea sarcinii. Acum avorturile spontane nu sunt un must. Adica pentru o femeie ca are probleme cu tiroida creste riscul de avort spontan... risc care exista in general in primul trimestru de sarcina, ei in cazul tiroidei afectate creste acest risc.

 

Problema e de malformatiile la fat si cretinism. Scuze cat tot repet de cretinism, insa mi-a ramas intiparit pe cortex cand am auzit ce probleme poate sa dea si ca nu exista obligativitatea analizei pentru o femeie care vrea sa ramana insarcinata sau care e in primul trim  de sarcina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi, vad ca (,) cam tot aia inseamna:

Recomandari pentru determinarea anticorpilor anti-tiroglobulina - suspiciune de tiroidita autoimuna cu anti-TPO negativ; ( synevo)

Ei nu prea e acelasi lucru.

Uite ce spun pe site-ul synevo:

Peroxidaza tiroidiana (TPO) este prezenta in microsomii celulelor tiroidiene si se exprima la suprafata apicala a acestora. Impreuna cu tiroglobulina, aceasta enzima detine un rol cheie in iodarea L-tirosinei, proces esential pentru formarea hormonilor tiroidieni.

 

Tiroglobulina este sintetizata in glanda tiroida, fiind principalul component din lumenul foliculului tiroidian. Impreuna cu peroxidaza specifica tiroidei (TPO) detine un rol esential in iodinarea L-tirozinei si in formarea hormonilor tiroidieni T3 si T4. Atat tiroglobulina cat si TPO sunt potential autoantigenice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iarina, am inteles.....vroiam sa spun ca e la fel de grava....

Nu am stiut ca problemele de tiroida pot da malformatii la fat. Eu am crezut ca doar mutatiile genetice gen MTHFR care se rezolva oarecum cu femibion.

Ai idee cumva, femibion poate influenta TSH-ul prin continutul de iod? Stiu ca intrebai o data despre asta parca in legatura cu hipotiroidia, nu stiu daca ai si aflat raspunsul, eu gasisem ca in hipotiroidie se indica iod, dar pe alte forumuri mai vechi am citit de fete carora le crescuse valoarea la TSH in urma trat cu femibion. Care o fi adevarul pana la urma?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat doi endocrinologi si mi-au spus ca vitaminele care contin iod sunt ok in hipotiroidie - deci si Hashimoto- cata vreme doza zilnica de iod din pilula nu depaseste 150/200 micrograme. Femibionul are 150 micrograme iod. O sa iau si eu pana la urma. Medicul ginecolog imi recomandase femosun, dar sunt mai scumpe ca femibion si am inteles ca pilulele contin parabeni, asa ca pas femosun si poftesc femibion.

 

Bubu sunt ok... dar nu foarte optimista cu conceptia... de asta nu am mai scris. Nu vreau sa va deprim si pe voi care va doriti asa de mult un bebe  Mie mi-e teama de o eventuala sarcina... asa ca mai astept sa-mi treaca spaimele...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela si fetele care mai au probleme cu tiroida am uitat sa va mai spun ca in cazul pozitivarii testului se repeta TSH-ul şi T4 total imediat (mai nou la congresele internationale s-a stabilit asa, pana acum era Free T4).

 

Apoi se repeta lunar, iar abia in ultimul trimestru se repeta inainte de nastere, iar copilului nascut sa-i cereti sa faca testul sugativei. Testul sugativei inseamna ca se preleveaza o picatura de sanga pe sugativa, din calcâiul bebelului si  se testeaza functia tiroidei. Daca are probleme va lua si el tratament... valorile nou nascutului nu sunt aceleasi cu ale adultului si de aceea se vor interpreta doar de medic... ele par foarte mari dar e normal...

 

Stiu asta pentru ca deja vorbisem sa o testeze in spital pe Eva dupa nastere... din pacate nu a mai fost sa fie....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iarina, iti multumesc din suflet ca ai raspuns. Stiu ca nu vroiai sa mai scrii o vreme pana nu te vei simti pregatita si iti multumesc fff tare ca ai scris pentru mine.

Am absorbit toate informatiile de la tine ca un burete, stii atat de multe despre subiect , am mare incredere in parerea ta. Daca imi permiti si nu te deranjeaza o sa scriu joi dupa ce merg la dr sa spun ce mi-a zis si sa te dai cu parerea daca crezi ca e ok sau mai trebuie sa cer inca o parere. Si eu citisem pe net si tot la acelasi diagnostic ajunsesem si eu, numai ca nu stiam exact cat e de grav si ce implica.

Referitor la simptomele pe care le-ai enumerat, offff....le am pe toate. Oare sa se fi declansat toata boala asta dupa pierderea sarcinii din iarna? Ai idee daca are implicatii ereditare, adica daca le-am mostenit de la parinti, ca am inteles ca bebe trebuie sa faca test sa vedem daca o sa aiba si el sau nu. Cum zicea si iulya, eu am ramas insarcinata in a doua luna de incercari, oare atunci nu eram afectata sau am avut pur si simplu noroc? Am atatea intrebari in cap, sunt bulversata total.

Sa inteleg ca daca momentan as ramane insarcinata , tratamentl imediat nu mi-ar garanta ca bebe ar fi ok, sarcina ar fi pusa in pericol pentru ca boala e la un stadiu inaintat?

Imi cer scuze ca te-am asediat cu intrebari, dar am atatea fara raspuns si pana joi seara mi se pare ca mai e un secol.

Mii de multumiri pentru toate lamuririle pe care mi le-ai dat si cer scuze fetelor ca aunt off topic, dar nu am cu cine sa vorbesc si analizele astea mi-au picat caun traznet fix in moalele capului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danutza in legatura cu astfel de vise; poate e viitoarea ta fetita care se arata ca sa iti dea speranta; multe persoane nu cred in asta, dar eu da;

pe o vara a mea ( care se chinuia de 5 ani sa ramana gravida) am visat-o intr-o noapte ,intr-un peisaj de vis, ca imi spunea la ureche ca are sa imi zica o taina;

a doua zi m-a sunat ea si am intrebat-o direct ce secret vrea sa imi spuna; mi-a spus ca e insarcinata si sa nu spun nimanui; apoi am visa-to jucandu-se cu un baietel si baiat a facut; ea isi dorea enorm fetita si atunci s-a suparat pe mine ca ii zic ca are baiat;

si am mai multe situatii de genul asta;

scuze, m-am cam lungit cu povestile;

 

Sa stiti ca si eu am avut un vis inainte chiar de a afla ca sunt insarcinata si a doua zi de dimineata m-am gandit ca poate a fost un semn... si asa a si fost [:)]

 

Ella, imi pare rau pentru rezultate, nu stiu ce sa-ti spun, doar sa te incurajez sa nu iti pierzi speranta repede [flo2] [flo2]

 

Eu am vesti bune, inimioara puiutului meu bate mai cu tarie... azi avea 140-150 btm [pk] [pk] [pk] si se dezvolta asa cum trebuie... varsta ecografica ramane decalata fata de calculele mele, asa ca pot sa spun ca am 6 saptamani si 5 zile acum... dar acum ca a inceput sa isi dea drumul, cred ca o sa mai recupereze si in marime  [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...