Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

Se pare ca vom avea castig de cauza :)

Luna aceasta, se va modifica legea 349/2002, in sensul terzicerii complete a fumatului in spatiile publice inchise, si in spatiile destinate copiilor.

 

Adio fum in restaurante, locuri de joaca, spitale, etc

 

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/152077-manifest-romania-respira/page-5

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 4 weeks later...

Iata, ca dezbatere de fata, inceputa in 2013...

isi are astazi o finalitate

 

Faptul ca si noi aici ne-am spus in felul nostru o parere, ca am transmis-o ulterior mai departe, ca ne-am unit intr-o Coalitie care sa militeze in acest demers...a contat!!!

 

Acum, legea va merge la promulgare la Presedintele Iohannis, dupa cele 5 zile "regulamentare" in Parlament. Stim ca exista sustinere deplina pentru initiativa acolo, asa ca speram sa avem acest cadou sub bradul de Craciun.

 

Legea va intra in vigoare la 45 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Politica/Fumatul+interzis+in+cluburi+si+restaurante

 

Cei care nu vor respecta aceasta lege risca amenda intre 100 si 500 de lei, iar firmele risca amenzi de pana la 15.000 de lei. De asemenea, localurile care nu respecta legea ar putea fi chiar inchise.

 

Asadar, de undeva de anul viitor din februarie isi va produce efectele in viata noastra.

 

Multumesc, tuturor!

Personal, consider ca e o victorie a societatii civile din care si noi facem parte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS: Moise Guran, la emisiunea BizyDay de aseara de la Digi, a prezentat amendamentele proiectului de lege eronat, asa sa stiti!

Cred ca din graba documentarii...

 

edit, dupa emisiunea din 16 dec. A prezentat scuze public pt eroarea de aseara

 

in 15 dec sustinea ca noua lege nu aduce nimic in plus, ca e ceva tipic romaneste

Ei bine, in seara asta a revenit si a spus ca documentarea pt emisiune au facut eronat pe un document gresit

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legea a fost votata, va fi promulgata.

E furtuna mare pe platformele de socializare, fiecare dupa propriul interes.

Am vazut multi fumatori care ar accepta sa nu mai fumeze in spatii inchise, ceea ce inseamna ca nu e chiar la unison toata lumea.

Culmea este ca se aduce in discutie cuvantul abuz, adica legea asta este un abuz...aici nu-mi dau seama cum este argumentat abuzul. Ca si cum pana acum n-a fost un abuz...dar in sens invers.

Se va respecta legea cred eu, nici un patron de local nu cred ca va risca sa i se inchida afacerea. Fumatorii vor iesi afara sa traga un fum, asa cum o fac si prin alte parti.

Si gata.

Per total, e clar ca se va fuma mai putin...si asta e bine.

Foarte importanta mi se pare precizarea -de care nu se vorbeste atat de tare- interzicerii fumatului in spatiile de joaca. Cu totii am vazut adeseori persoane (culmea! mame de cele mai multe ori) cu tigara in mana printre copiii care se joaca. Ei bine, aceste specimene vor incalca legea si teoretic vor fi pasibile de sanctiuni.

Sa nu uitam ca sunt tari in care nici pe strada nu fumezi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu ce spune Rufus. 

Problema va fi ca daca nu va umbla nenea cu carnetelul de amenzi prin parcuri sa taie amenzi pt ca se fumeaza printre copii....romanul va fuma in continuare linistit ca doar e...in aer liber.

 

E ca si cu mancatul de seminte. Eu sunt "nebuna" care face observatii prin parcuri pt ca se scuipa pe jos semintele si care primeste in schimb injuraturi. In urma unui astfel de schimb de replici in parcul Carol, am fost sa caut paznicii....care stateau la poarta parcului si mancau seminte  [batcap] . Replica a fost : pai si noi ce sa le facem ?

 

Ma tem ca si cu fumatul tot asa va fi. Legea nu inseamna nimic fara respectarea si aplicarea ei.

Din tot sufletul imi doresc sa fie in primul rand repectata (asta ar arata ca mai avem un dram de bun simt si un nivel de civilizatie) si daca nu va fi respectata.....sa fie macar aplicata cu forta coercitiva (amenzi)/.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt uluita cum punem atat de tare la indoiala aplicarea unei legi.

 

De ce suntem asa de circumspecti?

In lege sunt prevazute si masuri, amenzi...

 

De exemplu...In cazul cel mai plauzibil, daca dintr-un parc 4 oameni  vor lua atitudine fata de o mama fumatoare sau mancatoare de seminte, eu cred ca sunt sanse mari sa o descurajam sa continue.

Daca esti intr-un parc in care sunt 4 care manaca seminte ... posibil sa fii unde nu ti-i locul.

 

Sa va povestesc o intamplare de-a mea de acum cateva luni, era vara.

Mergeam pe trotuar alaturi de un pustan care avea ochii in telefon, aprx 13-14 ani si care plimba un caine in lesa. Cainele s-a oprit sa-si faca nevoile. Trecusem de el, am intors capul, am vazut cainele lasand un caca pe trotuar si pustiul dand sa plece. Si l-am abordat:

"Buna, esti un pusti ft simpatic, ai un caine ft frumos si apreciez faptul ca il tii in lesa ...Acum, eu tocmai v-am facut o poza, ai incalcat legea pentru ca nu ai la tine ustensilele de curatat mizeria. Peste jumatare de ora ma intorc, si daca voi gasi caca tot acolo, voi posta poza pe FB...sunt sigura ca ai multi  prieteni care te vor recunoaste si vor fi dornici sa te felicite

"

Si mi-am vazut de drum. La vreo 3 minute..ghiciti cine gafaia in spatele meu, cu caca in pungutza..

"uitati, il arunc la gunoi, sa stiti!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mi-am vazut de drum. La vreo 3 minute..ghiciti cine gafaia in spatele meu, cu caca in pungutza..

"uitati, il arunc la gunoi, sa stiti!"

 

...si tu aveai frigiderul plin [:-)))]

Corect. Acum ca exista legea, opinia celorlalti va fi cel mai bun garant pentru respectarea ei.

Referindu-ma la fumat, sunt mai multi nefumatori, care vor reactiona imediat la incalcarea legii antifumat. De fapt cred sincer ca fumatorii se vor adapta rapid, majoritatea din bun simt, iar exceptiile cu forta.

Cel putin aceasta lege are sanse mari sa fie aplicata in procent mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...