Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

 

 

acum cind se stie cit de daunatoare sunt tigarile...si cum spunea cineva "si o tigara e prea mult"...cum de mai fumeaza lumea? cum mai poti da bani pe tigari sa iti poluezi corpul in mod voit? plus ca nu mai e cool ca pe vremuri sa fi cu tigara in gura, ...sa duhnesti a tigari in loc de un miros delicat de parfum, sa sa iti ingalbenesti dintii de la nicotina...ce placere e asta?

 

Cand vrei sa subliniezi ca ceva ce face un om e "nasol", mai bine ii spui ce minunate sunt alte lucruri, si se subibtelege astfel ideea initiala, pentru ca un fumator care aude din afara ca "e rau fumatul", desi stie si el asta, sare imediat cu atgumente ca nu e chiar asa nasol,  si automat isi intareste ideea in cap ca are dreptate :))

Eu sunt fumatoare, ma va constrange legea sa fumez mai putin, stiu ca e de bine, dar viciul meu e al meu si... am tendinta sa -l protejez daca cineva il ataca :))) 

Știu,  aiureala, dar mai degraba renunt la fumat cand aflu ce grozav e sportul..de exemplu :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu aș spune totuși că părțile negative ale unui viciu sunt cele mai eficiente în a convinge pe cineva să se lase de acel viciu. Toți fumătorii pe care îi cunosc și s-au lăsat de fumat, au făcut-o exact pentru că au conștientizat acele aspecte negative, adică în principal faptul că le afecta sănătatea și bugetul. O cunoștință a mea, de exemplu, fumătoare înrăită de mulți ani, s-a lăsat complet după ce cumnata ei, fumătoare la fel de pasionată, s-a îmbolnăvit (și apoi a murit) de cancer la plămâni, altfel nici gând nu avea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...eu zic ca anda...nici pe mine nu m-au impresionat efectele negative ale fumatului,deci nu ele au fost ce m-au determinat sa ma las.

 

Un fumator se va lasa de fumat atunci cind considera el ca vrea s-o faca,nu sub influinta unei imagini cu plamin de fumator disectat.

 

Sigur depinde de fiecare,insa fumatorul,nu va vedea un fumat altceva decit eliberarea de stresul zilnic,deci el nu va vedea niciodata "un rau" in viciul lui.

 

Eu m-am lasat ca fii mio strimba din nas la fumul de tigara si a fost foarte important pentru mine ce simte el in legatura cu asta.Nici ce ar putea provoca fumatu,nici bugetul nu m-au interesat!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu m-am lasat ca fii mio strimba din nas la fumul de tigara si a fost foarte important pentru mine ce simte el in legatura cu asta.Nici ce ar putea provoca fumatu,nici bugetul nu m-au interesat!!!

Faptul că sunt afectați cei din jur, este unul din efectele negative ale fumatului, deci un efect negativ care te-a determinat să te lași pentru că ți-a păsat. Este unul din acele obiceiuri care nu afectează fizic numai pe cel viciat. Din păcate foarte puțini fumători țin seama de asta, majoritatea pentru că nu conștientizează sau pur și simplu nu le pasă, de aceea este nevoie de legi de genul ăsta. Dacă îți zicea o cunoștință oarecare că o deranjează, efectul nu era același, probabil. Ai fost norocoasa că nu a trebuit să te lași din cauza unei probleme de sănătate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tata de ex s-a lasat de tigari dintr-o data dupa vreo 50 de ani de fumat...cineva I-a spus ca arata cam rau...ceva de genul asta.

pt el asta a avut mare impact incat a aruncat tigarile care le avea si din ziua aia nu a mai pus tigara in gura.

spune si acum la 20 de ani de la acel eveniment ca a fost cea mai buna decizie din viata lui.

sotul meu la fel s-a lasat dintr-o data dupa aproape 20 de ani de fumat...

 

deci, se poate elibera de stresul zilei si prin alte metode decit prin fumat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazic, ce am scris e valabil pentru mine...Bine,;eu nu m am lasat ca sa pot vb despre aceasta experienta, ar stiu ca instinctiv imi vine sa aduc argumente profumat cand aud argumente anti... si rezultatul e ca ma autoconving in defavoarea mea...

Exista argumente profumat? [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...