Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

Eu m-am lasat pentru ca nu mai puteam fuma nicaieri. La munca nu fumeaza nimeni si lumea se uita urit daca fumezi, plus esti cronometrat cit petreci la fumat. In parcuri eram oricum cu copilul si exclus sa fumezi unde sint copii, ca iarasi primeam niste priviri ucigataore. In restaurante iarasi interzis, acasa doar in fundul gradinii dar si acolo aparea ala micu si striga in gura mare: mama fumeaza linga mine! De aia consider ca prin aceasta interdictie, multi se vor lasa de fumat si in Romania, exact ca mine, din aceleasi motive. In tarile unde legislatia e foarte dura in privinta fumutului, foarte multi s-au lasat. Sint statistici clare. Deci eu zic, tot raul spre bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aia mica..stie ca nu are ce cauta  in locul de fumat...in balcon.3 minute cat dureaza poate face altceva,nu sa stea lipita de mine.Stie ca nu e voie si ca tigarile fac rau si gata.Sau in fundul gradinii...

 

Pe mine nu ma cronometreaza nimeni,iar eu nu-s dependenta sa tremur daca nu fumez cat sunt in parc.Si in parc doar la locurile amenajate pentru copii.Pe o banca in fundul parcului n-ai nici o treaba.

 

Cu restaurantele....la terase vara nu e problema iar iarna.....ma rog...iesim afara.

 

Cine fumeaza va fuma in continuare.Iar cine nu...nu.De lasat le las doasr daca vreau eu,nu ca mi-o impune cineva.

Si e valabil la toti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau....

 

Nu e curioasa,zice ca nu-i place cum miroase in urma  si ca sigur nu e sanatos ceva ce miroase urat.

 

Am noroc ca e un copil extrem de intelegator.Inca nu ma santajeaza sa le las...dar daca o va face ei bine.....soarta.Cand mergem la restaurant mai e cate unul cu tigara aprinsa.....trece tinandu-se de nas pana la salonul de nefumatori. si zice..."of adultii astia...".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe linga ce a zis Letitia mai e un motiv : fumatori put a tutun imbicsit. Cum miroiase o scrumiera nespalata.

Oricit te speli pe dinti, hainele si parul tot put. Si tot se simte respiratia de fumator. 

 

Si e tare nasol la doamne mai ales parfumul amestecat cu  tutun. 

Cel mai bun lucru care l-am facut vreodata este ca m-am lasat de fumat. :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi place sa fumez in spatii inchise...din motivul ca miros.Eu fumez doar in aer liber sau cu geamurile la maxim in balcon si evit din rasputeri locurile unde stau gramada si fumeaza.Nu suport EU fumul si nici mirosul.Cand lucram nu pricepea nimeni de ce nu stau la un loc cu toti care fumau,cu geamurile inchise.Fugeam afara 3 minute...si intram la loc.Deci fundul gradinii e perfect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca se vor da amenzi celor care vor fuma in spatii inchise, va scadea numarul fumatorilor, daca nu se va aplica legea, numarul va ramane acelasi.

 

Din cate citesc, sunt fumatori constienti ca fumul lor face rau celor din jur si fumatori care ii ataca sau acuza pe cei afectati de fumul toxic.

 

Desi sunt nefumatoare, cred ca ar fi trebuit sa dea voie unor localuri sa fie pt fumatori; sa aiba si ei un loc al lor de relaxare si socializare, tinand cont ca la o iesire ei fumeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt nefumatoare, cred ca ar fi trebuit sa dea voie unor localuri sa fie pt fumatori; sa aiba si ei un loc al lor de relaxare si socializare, tinand cont ca la o iesire ei fumeaza.

 

Uite, ca tot s-a mai discutat varianta asta: concret, cum vezi tu rezolvata problema asta?

Cum sa se fie stabilite localurile in care se fumeaza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...