Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

Mie imi place foarte mult cum in România se incepe prin a se spune "Nuuuuu, nu se poate": nu se poate sa nu fie deschise magazinele duminica, nu se poate sa fie obligatorie centura de siguranta, nu se poate sa fie interzis fumatul in restaurante. Cuuuum, noi, niciodata!

 

Si cum pleaca românul peste hotare, cum totul "se poate": sa-si faca aprovizionarea de luni pina simbata, copilul nu mai zboara ca un fluturas prin masina, ci sta legat cu centura in scaunul auto, fumatorul ori se lasa, ori iese afara in frig si ploaie sa fumeze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bine, mai e si chestiunea cheltuielilor de sanatate decontate de stat, a mai fost o discutie spinoasa mai demult legata de chestia asta, daca ar trebui sistemul de stat sa subventioneze tratamentele cuiva pentru afectiuni capatate din cauza "alegerilor gresite", de genul cirozei cauzate de alcoolism, al cancerelor provocate de fumat, al afectiunilor cardio-vasculare cauzate de excesul alimentar si consumul de alimente nesanatoase...

Si asta ar fi o discutie interesant de purtat.

 

Mi mi se pare fair play ca atunci cand cunosti consecintele unui lucru pe care il faci, sa ti le asumi in totalitate, sigur, daca peste 20 de ani vor descoperi ca guma de mestecat e cancerigena, am o mare problema.... 

 

Vreau sa precizez ca legea mi se pare buna in esenta, (poate ca nu v-ati dat seama din postarile precedente) dar am si eu ghimpele meu cu alcoolul.... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si e tare nasol la doamne mai ales parfumul amestecat cu  tutun. 

 

Chiar daca nu am fumat niciodata, mie imi place tare mult amestecul asta, cel mai probabil pt. ca in general l-am simtit in circumstante placute (baruri / restaurante / concerte etc) [:)]

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place foarte mult cum in România se incepe prin a se spune "Nuuuuu, nu se poate": nu se poate sa nu fie deschise magazinele duminica, nu se poate sa fie obligatorie centura de siguranta, nu se poate sa fie interzis fumatul in restaurante. Cuuuum, noi, niciodata!

 

Si cum pleaca românul peste hotare, cum totul "se poate": sa-si faca aprovizionarea de luni pina simbata, copilul nu mai zboara ca un fluturas prin masina, ci sta legat cu centura in scaunul auto, fumatorul ori se lasa, ori iese afara in frig si ploaie sa fumeze.

Exact. Am avut aceeasi senzatie cand am intrebat daca pot comanda un taxi dimineata sa ma duca la aeroport. Mama, ce ma luara taximetristii ca-mi fac o favoare, ca ce pierd ei, ca ce e tampenia asta ... cine a pomenit, nu e profitabil .. daaahhh.

Nu stiu cum naiba s-o putea la altii de la fumatul afara si tinutul copilului in centura pana la servicii facute pe respect. Eu pe tine te respect ca prestezi servicii pentru mine, tu pe mine ma respecti pentru ca sunt clientul tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot se vorbeste pe aici despre cum sa se stabileasca localurile pentru fumatori.... da de dreptul localurilor de a opta intre a fi de fumatori sau de nefumatori nu s-a auzit in lumea asta?

 

Lucrurile puteau fi foarte simple. Tu crashma X vrei sa fii exclusive pentru fumatori, ok, ai de platit impozite si taxe mai mari si mai multe, conditiile de autorizare sunt mai drastice, trebuie sa platesti la salariati sporuri de toxicitate, etc, etc, deci allege ce vrei sa fii: local dedicate exclusive fumatorilor sau local dedicate exclusive nefumatorilor. Exclusiv, da? Nu local mixt.

 

Locallurile ar fi optat fiecare dupa cum l-ar fi tinut buzunarul.

 

 

Aceasta varianta a fost posibila si a functionat pana la aceasta lege.

Rezultatul? Toate localurile au optat pentru a permite fumatul.

Explicatia e simpla: daca e sa aleaga, un fumator va merge intotdeauna la fumatori, iar un nefumator va alege sa fie cu prietenii fumatori. Invers nu exista. Un fumator nu va merge la un local de nefumatori, decat poate la ziua copilului si atunci va sta mai mult pe afara si va intra doar cand sufla fie-su in lumanari.

Singurul lucru care reglementeaza existenta si eventual proportia localurilor de fumatori/nefumatori este cererea de piata si rezultatul a fost clar. Doar nu esti nebun sa deschizi un local si sa stai cu el gol, doar pentru ca vrei sa fie de nefumatori. Asa ca daca vrei sa faci bani, permiti fumatul.

In plus nu pricep ce e atat de greu de inteles ca legea urmareste sanatatea populatiei. Asa ca vorbiti degeaba de taxe mai mari, cheltuieli mai multe cu dotarile si alte povesti vanatoresti. Statistici din alte tari unde legi de genul asta functioneaza spun clar ca imputinarea locurilor unde fumatul e la liber a dus la scaderea fumatului si asta este tinta legii, nu modificarea localurilor ca sa se poata fuma mai "eco". Ca asa ceva nu exista.

Si da, legea se va respecta pentru ca cu primele amenzi (care nu-s mici) nu se va mai risca nimeni sa permita fumatul si a doua zi sa puna lacatul pe afacere. Astea cu parlamentarii si ce fac ei sunt bombe de presa, ia uitati mai ce fac aia, si noua ne iau tigara de la gura...ma mir ca mai tresalta cineva la aberatii de acest gen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum e mare tevatura cu luna mai, cand o lege demult discutata va intra in vigoare. Nu vor mai fi tigari "atractive" gen slim, menthol, pachetele vor fi urate si acoperite in cea mai mare parte de reclame urate, anti fumat.

Evident ca producatorii protesteaza, ca ei mai au nevoie de nu stiu cate luni pentru modificari, ca nu se poate, ca vor stopa productia, etc.

Bani.

Doar despre asta este vorba. Vor sa impinga limita asta pana la sfarsitul anului. Desi e clar ca trebuiau sa se ocupe demult de asta.

Nu numai in Romania. Mai multe tari europene sunt in intarziere cu aplicarea acestei legi (evident, impusa ca doar nu putea fi vorba de o initiativa locala...).

Pentru ca peste tot banul dicteaza politica.

Si nu grija fata de om.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe linga ce a zis Letitia mai e un motiv : fumatori put a tutun imbicsit. Cum miroiase o scrumiera nespalata.

Oricit te speli pe dinti, hainele si parul tot put. Si tot se simte respiratia de fumator. 

 

Si e tare nasol la doamne mai ales parfumul amestecat cu  tutun. 

Cel mai bun lucru care l-am facut vreodata este ca m-am lasat de fumat. :-) 

 

Asta-I din putul gandirii :)). Ai dracului fumatori imputiti.

 

Da, daca te speli doar pe dinti, e posibil sa puti si nu doar a tutun.

 

Daca in schimb folosesti cu incredere apa, sapunul, pasta de dinti si apa de gura, macar o data pe zi, daca intelegi ca hainele trebuie spalate mai des decat o data la doua saptamani, ca din cand in cand poti trece pe la curatatorie cu acele haine care nu pot fi spalate acasa, ca un detartraj al dintilor la cateva luni, nu te va omori, te asigur eu ca nu puti..

 

Si mai nasol decat parfumul amestecat cu tutun la doamne, mi se pare parfumul amestecat cu mirosul de transpiratie imbacsita.

 

Nu toti fumatorii put, asa cum nu toti nefumatorii miros a parfum.

 

Tu, pe vremea cand erai fumatoare, putzeai?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta-I din putul gandirii :)). Ai dracului fumatori imputiti.

 

 

Da, nu-i chiar asa, dar nici departe nu-i.

Si asta dintr-un motiv simplu: te obisnuiesti cu mirosul. Nu-ti dai seama ca-ti miroase respiratia, iti miros hainele. Nu, nu toata lumea, desigur. Dar majoritatea.

E mai "placut" amestecul de parfum+ tutun decat parfum+ transpiratie? Discutabil. Tie tie se pare evident, altuia nu chiar...deci nu-i ceva unanim acceptat.

Dar un lucru e sigur unanim recunoscut: mirosul de tutun e neplacut in peretii casei, pe haine, pe corp. Ca pe fumatori nu-i deranjeaza, sau ii deranjeaza mai putin, inteleg.

Dar asta nu face mirosul de tutun mai "nobil".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, daca legea asta urmarea sanatatea publica, interzicea de tot fumatul si comercializarea, pe teritoriul tarii, a tigarilor. A tuturor tipurilor de tigari.

 

Si daca vorbim de sanatatea publica, sa nu uitam ca mai exista si alte amenintari la adresa acesteia: alcoolul, consumul excesiv de mancare de fast food, noxele de tot felul, etc. Nu am vazut nici o lege care sa interzica/limiteze consumul de alcool, consumul de fast food, etc. Iar statul face cheltuieli si cu cei care consuma alcool si cu cei care au diverse probleme de sanatate cauzate de diverse excese.

 

Eu nu cred ca interzicerea fumatului in baruri si cluburi va duce la scaderea numarului de fumatori, pentru simplul fapt ca lumea nu merge, totusi, in fiecare zi in bar sau in club si nu acolo isi petrece omul marea majoritate a timpului. O scumpire excesiva a tigarilor probabil ca ar fi avut mai multe sanse in descurajarea fumatului, ca una e sa dai 15 lei pe un pachet de tigari si alta e sa dai 40-50 de lei.

 

Si nu sunt de accord cu ce spui tu ca toate localurile s-ar fi declarant localuri de fumatori.

 

Cu o lege facuta cu cap (nu la presiunea unor diverse asociatii), cu prevederi clare si conditii drastice, nu orice local si-ar fi permis investitiile necesare pentru a deveni local exclusiv pentru fumatori.

 

Se pare (spun altii mai informati decat mine) ca prin alte tari exista un soi de cluburi private, dedicate exclusive fumatorilor, in care accesul se face pe baza de legitimatie de membru (contra unei cotizatii, ceva, banuiesc). Pana la urma, totusi nici in Olanda nu se consuma cannabis in absolut toate localurile ci doar in unele.  Se pare ca acolo se poate. Numai la noi nu se poate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...