Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

Pina ajungi acasa sa te speli si sa te schimbi tot a tutun imbicsit mirosi. 

Sau tu dupa fiecare tigara faci dus, speli parul si te schimbi de haine?

 

Ar trebui pretul la tigari sa fie mare cum este aici £7 (cam 40 de lei)  si atunci contribui ceva la bugetul statului, la fel si la bautura.

Aici se zvonea ca vor sa faca pachetul de tigari £15.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si cred ca mai e un motiv pentru care sa te lasi de fumat e  faptul ca trebuie sa iesi afara indiferent de vreme si sa fumezi pe la colturi, in spatele cladirilor, etc.....pe mine ma duce cu gindul la drogati (si asta de fapt si este un fumator).

Mie ( si vorbesc numai depre mine ) mi s-ar parea ca nu as avea  pic de respect fata de mine ... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, daca legea asta urmarea sanatatea publica, interzicea de tot fumatul si comercializarea, pe teritoriul tarii, a tigarilor. A tuturor tipurilor de tigari.

 

 

 

 

Ei bine, asta nu se poate pentru ca abea atunci s-ar incalca drepturile omului. Dar sa te sicaneze, sa-ti restranga aria "de actiune", asta se poate, fara indoiala.

 

 

Si daca vorbim de sanatatea publica, sa nu uitam ca mai exista si alte amenintari la adresa acesteia: alcoolul, consumul excesiv de mancare de fast food, noxele de tot felul, etc. Nu am vazut nici o lege care sa interzica/limiteze consumul de alcool, consumul de fast food, etc. Iar statul face cheltuieli si cu cei care consuma alcool si cu cei care au diverse probleme de sanatate cauzate de diverse excese.

 

Exista legi si antiacool. Destule. Nu poti bea oriunde, nu poti produce fara licentiere, nu poti desfasura multe activitati fiind baut sau daca o faci esti pedepsit, adica nu-i chiar asa oricum. Iar cu alcoolul problema e mai complicata, se stie ca nici o prohibitie n-a stopat consumul. Asa ca totul se rezuma tot la restrangeri.

Despre fast-food cred ca glumesti...atata vreme cat sunt in norme acceptate extins in lume, nu poate fi gasit ca un pericol pentru sanatate, desi e clar ca unele ni se trag de la excesul de astfel de mancare.

 

 

Eu nu cred ca interzicerea fumatului in baruri si cluburi va duce la scaderea numarului de fumatori, pentru simplul fapt ca lumea nu merge, totusi, in fiecare zi in bar sau in club si nu acolo isi petrece omul marea majoritate a timpului. O scumpire excesiva a tigarilor probabil ca ar fi avut mai multe sanse in descurajarea fumatului, ca una e sa dai 15 lei pe un pachet de tigari si alta e sa dai 40-50 de lei.

 

 

Nu stiu cum iti traiesti tu viata, insa tinerii merg daca nu zilnic, cel putin jumatate de saptamana in cafenele, cluburi, pub-uri, localuri. Socializeaza, se distreaza, isi fac proiecte, teme, stau pe net (toate au wifi gratis- oare de ce?). Adica daca nu dorm sau nu sunt la scoala, cel putin 8 luni pe an (cand e timpul mai friguros) stau numai in astfel de incinte, ca doar nu crezi ca se plimba de mana prin frig, se duc la cofetarie sau stau cuminti acasa.

Iar rezultatul scumpirii excesive a tigarilor este contrabanda (tigari si la jumatate de pret, care functioneaza oricum si in acest moment) si nu renuntarea la fumat.

 

 

Si nu sunt de accord cu ce spui tu ca toate localurile s-ar fi declarant localuri de fumatori.

 

 

Pai daca nu esti de acord, imi poti explica de ce nu au existat astfel de localuri? (cu exceptia Mc Donalds' si altele ca el)

 

 

Se pare (spun altii mai informati decat mine) ca prin alte tari exista un soi de cluburi private, dedicate exclusive fumatorilor, in care accesul se face pe baza de legitimatie de membru (contra unei cotizatii, ceva, banuiesc). Pana la urma, totusi nici in Olanda nu se consuma cannabis in absolut toate localurile ci doar in unele.  Se pare ca acolo se poate. Numai la noi nu se poate.

 

Vor fi si aici, nu te teme.

Vor fi gen cluburi, care vor respecta legea, iar de la ora X vor inchide portile, declarand ca s-a inchis, deci cei dinauntru nu mai sunt in spatiu public.

Dar genul de baruri.cafenele/carciumi unde intra oricine si isi aprinde tigarea, se termina.

Iar majoritatea tinerilor nu au bani pentru cluburi exclusiviste si cotizatie de membru.

Deci in "unele" locatii, ca in Olanda, se va fuma.

Fericire maxima [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu fumeaza de cand il stiu doar afara: ca e acasa, ca e la prieteni, ca e la restaurant nu conteaza (in masina nu a fumat vreodata)...el iese mereu afara cand fumeaza...la ai mei in casa nu s-a fumat niciodata; la noi la fel (suntem nefumatori); asa ca daca am avut/avem oaspeti fumatori, ii poftim frumos afara...il enerveaza si pe el cei care fumeaza cand esti la masa si iti mai sulfa si fumul in nas....si le atrage atentia...

El nu miroase a tutun...e adevarat, nu fumeaza ft mult, cam 10 tigari pe zi...

 

Aici s-a interzis din 2010 fumatul in restaurante, baruri etc...in tren si institutii nu se mai fumeaza de mult mai multi ani...si vad ca lumea s-a obsinuit cu asta...cine vrea sa fumeze, iese afara...si nu a scazut nr celor care frecventeaza restaurantele sau barurile...desi la inceput le-a fost frica de lucrul asta..

Uram sa vin de la restaurant si sa miros a fum...trebuia sa spalam hainele, gecile le puneam la aerisit...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu fumeaza de cand il stiu doar afara: ca e acasa, ca e la prieteni, ca e la restaurant nu conteaza (in masina nu a fumat vreodata)...el iese mereu afara cand fumeaza...la ai mei in casa nu s-a fumat niciodata; la noi la fel (suntem nefumatori); asa ca daca am avut/avem oaspeti fumatori, ii poftim frumos afara...il enerveaza si pe el cei care fumeaza cand esti la masa si iti mai sulfa si fumul in nas....si le atrage atentia...

El nu miroase a tutun...e adevarat, nu fumeaza ft mult, cam 10 tigari pe zi...

 

Aici s-a interzis din 2010 fumatul in restaurante, baruri etc...in tren si institutii nu se mai fumeaza de mult mai multi ani...si vad ca lumea s-a obsinuit cu asta...cine vrea sa fumeze, iese afara...si nu a scazut nr celor care frecventeaza restaurantele sau barurile...desi la inceput le-a fost frica de lucrul asta..

Uram sa vin de la restaurant si sa miros a fum...trebuia sa spalam hainele, gecile le puneam la aerisit...

Oare cum face ....il ocoleste fumul?

Sau te-ai obisnuit tu prea tare cu mirosul lui si ti se pare ca asa miroase el nu a tutunul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si cred ca mai e un motiv pentru care sa te lasi de fumat e  faptul ca trebuie sa iesi afara indiferent de vreme si sa fumezi pe la colturi, in spatele cladirilor, etc.....pe mine ma duce cu gindul la drogati (si asta de fapt si este un fumator).

Mie ( si vorbesc numai depre mine ) mi s-ar parea ca nu as avea  pic de respect fata de mine ... 

 

Interesanta chestia asta, mai ales venind din partea unei personae care, din propriile spuse, a fumat candva.

 

Acuma na, ce sa zic.. Daca ne gandim ca printre fumatorii astia blamati, niste drogati mai nou, sunt si doctori la care alergi sa te vindece de diverse boli sau sa-ti salveze viata, sunt profesori pe care ii platesti sa-ti  invete copiii, sunt mecanici la care alergi sa-ti repare masina, etc, adica oameni de care ai nevoie macar o data in viata asta..... dar na, niste drogati acolo.

 

II inteleg perfect pe nefumatori in problema fumatului, dar cand vad fosti fumatori atat de vocali in privinta asta..... mi se pare ca e cam prea multa ipocrizie.

 

Eu sunt o fumatoare care fumeaza in jur de 4-5 tigari pe zi. Nu am nici o problema sa nu fumez cateva ore sau chiar cateva zile, nu am fumat niciodata intr-un local unde nu era permis fumatul (apropos, Rufus, sa stii ca chiar exista si dintr-astea/ localuri unde nu se fumeaza), nu fumez nici in localuri de fumatori daca sunt si copii prezenti, nu fumez in casele prietenilor mei nefumatori chiar daca ei insista ca e ok.

 

Legea anti fumat nu ma afecteaza foarte tare si ar fi fost ok daca ar fi permis existenta unor cluburi exclusive pentru fumatori (la cum este conceputa acum legea, acest lucru nu este posibil), asa cum exista cluburi de striptease, cluburi pentru swingeri, cluburi de echitatie, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te superi degeaba, alyx.

Da, tigara este un drog, este tratata ca atare in toate studiile.

Se poate spune deci ca fumatorii se drogheaza de fapt, chiar daca si noi si domnii doctori facem asta.

Daca tu doresti sa aduci cuvantului "drogati" un sens defaimator, este alegerea ta.

Cam acelasi lucru este si cu "handicapati" desi si printre ei sunt profesori, doctori, mecanici si multi altii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu aduc cuvantul "drogati" in sens defaimator, ci userul pe care l-am citat in mesajul meu anterior.

 

Da, tigara poate fi considerate un drog, la fel si cafeaua, sau orice altceva care da o dependenta.

 

De exemplu cunosc vreo 3 personae care nu fumeaza, nu beau cafea decat ocazional, dar nu suporta sa traiasca o zi fara sa bea ceai verde. Ei sunt tot drogati?

 

Si nu, nu ma supar, dar sunt cateva mesaje foarte urate la adresa fumatorilor, niste generalizari care nu-si au sensul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...