Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

mai pe bune vad ca nefumatorii se agita cel mai mult...ma umfla si rasul......s-au terminat toate problemele,lumea o duce bine,medicii si tinerii valorosi raman in tara sa lucreze cu salarii de bun simt...nu e somaj....nu e coruptie...asta a mai ramas de rezolvat.....

Uitam ca de ce ti-e frica de aia nu scapi....vad ca nefumatorii se tem ca nu or sa imparateasca lumea.... [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu dragule,fumatorii se agita cum sa ocoleasca legea.Eu o sa ma distrez copios uitandu-ma cum in loc sa se relaxeze  bla bla bla.......vrajeala,ca doar nu doarme in bar.....or sa stea geana sa calculeze distanta si sa sune sa reclame ca unul fumeaza.....penibil,pe bune....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri a avut si Moise Guran o emisiune dedicata legii. Majoritatea interlocutorilor fumatori sau nu ziceau ca e ok, o sa se adapteze usorca pot iesi de cateva ori afara sa fumeze daca chiar le arde buza.

Evident, au fost si contra legii, am desprins o trasatura comuna faptul ca ziceau ca le sunt incalcate drepturile !!!

La intrebarea daca considera ca le sunt incalcate drepturile ca n-au voie sa fumeze marijuana sau altceva similar, n-a stiut nici unul sa raspunda. [:D]

Domnii (dar si doamnele) parlamentari sunt de o nesimtire crasa si asta nu numai in cazul fumatului, ci pentru ca cu mici exceptii se comporta ca feudalii de odinioara, pe mosiile personale. La fumat, am vazut ca se pregateau vreo 2 acte normative care sa intre de urgenta sa schimbe legea. Sa nu credeti cumva ca le pasa...da, nu vor mai fuma in hol, unde are si presa acces, dar vor fuma nestingheriti in cea mai mare parte a cladirii, unde nu au acces cei ce ar putea arata ce se intampla.

In schimb, pentru niste voturi obtinute de la creduli, ar schimba legea...sa arate ca le pasa...bleah!

 

Pai, Rufus, exact asta incercam sa spun si eu acu ceva vreme in urma, cand am postat niste linkuri despre cum cautau domnii parlamentari, inca de acu vreo luna in urma, solutii pentru a fenta legea antifumat. La acea vreme ai sustinut ca era doar o bomba de presa si atat.

 

Normal ca parlamentarii vor fuma, in continuare, nestingheriti. Si nu numai ei, ci ;I toti ceiale caror birouri nu sunt accesibile publicului larg.

 

Spui tu ca pentru a obtine niste voturi de la creduli (banuiesc ca astia-s fumatorii), ar fi in stare sa modifice legea.

Pai insasi legea asta nu tot pentru asta a fost aprobata? Ca doar nu-ti inchipui, la modul sincer, ca domnilor parlamentari chiar le pasa de popor si de sanatatea lui. Dupa cum am mai spus mai de mult,, legea asta a fost aprobata in aceeasi sedinta in care a fost votata si legea privind indemnizatiile si pensile special, fapt care a trecut cam neobservat. 

 

In fine, una peste alta, legea e lege si trebuie respectata, iar oamenii se vor obisnui si se vor adapta, ca inca nu a murit nimeni din cauza ca nu fumeaza. Doar ca tot tam tam-ul asta cu aerul mai proaspat si cu sanatatea publica e un pic asa.... hilar. Si legea asta, ca multe altele din tara noastra, este doar pentru muritorii de rand, aia care nu conteaza decat o data la 4-5 ani,nu pentru "zei".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu dragule,fumatorii se agita cum sa ocoleasca legea.Eu o sa ma distrez copios uitandu-ma cum in loc sa se relaxeze  bla bla bla.......vrajeala,ca doar nu doarme in bar.....or sa stea geana sa calculeze distanta si sa sune sa reclame ca unul fumeaza.....penibil,pe bune....

 

Nu reusesc sa inteleg despre ce vorbesti si ce-i penibil...dar ma rog.

Important este ca ca a venit si ziua aia.

 

Alyx, nu e nici o bomba. Nu fentau nimic...chiar cautau spatii de fumat. Au si gasit...3 la numar. La diverse nivele ale constructiei. Ca se va fuma si in alte parti este alta treaba. Depinde in fond si de caracterul omului. Imi zicea cineva ca va fuma in wc la restaurant, ca doar n-o sa intre cineva dupa el. Pai daca asta-i scopul mersului la restaurant, sa stai prin wc-uri, pai asa sa fie! Petrecere placuta!

Legea exista de multi ani, sub diverse forme, este cam impusa. Forma finala e discutabila...dar sa nu uiti ca asa cum zicea alinuk a fost o presiune mare din partea oamenilor, pentru a fi pusa pe tapet. Numai procedural de cate ori a fost bagata in sertar, desi era anuntata pe ordinea de zi.

Si tot n-am reusit sa vad legatura intre momentul votarii ei si a pensiilor speciale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, a fost o presiune mare din partea oamenilor pentru legea asta. Mi-ar fi placut ca aceeasi oameni care au facut presiune mare pentru legea si impotriva fumatorilor, sa faca o presiune la fel de mare si impotriva pensiilor special pe care si le-au acordat cu mare veselie nesimititii astia din parlament. Adica exact nesimtititii astia care acuma rad in nas tuturor, inclusive in nasul nefumatorilor, pentru ca pe ei nu-I afecteaza nicicum aceasta lege.

Imbatati de Victoria obtinuta impotriva fumatorilor, vajnicii nefumatori nu s-au aratat nici macar un pic deranjati de pensile special. Bine, e adevarat ca alea nu scot fum. Scot bani doar de la buget. Cam asta era legatura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In multe tari europene, lege anti fumat se respecta fara comentarii.

Iar la companii nu te lasa sa fumezi nici la usa de la intrare in institutie. Te oblica sa te plimbi sau sa dai coltul.

 

In urma cu ceva timp am fost la o companie mare din Bucuresti si la intrare era un grup compact de fumatori care blocau intrarea. Ca sa treci printre ei, trebuia sa inhalezi si o gura 2 de fum.

 

In Olanda se discuta sa nu mai ai voie sa fumezi nici macar in propiul balcon sau in propia gradina pentru ca exista sansa ca vantul sa duca fumul in apartamentul vecinului.

La fel si cu fumatul la terasa in aer liber. Sunt restaurante in Olanda care au introdus zone de fumatori/nefumatori la terasa! Si se discuta aprins sa se interzica fumatul chiar si la terase in aer liber.

 

http://static2.ad.nl/static/photo/2015/17/7/10/20150902163913/media_xll_3264160.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...