Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  Pentru nefumatori, orice contact cu fumul sau cu fumatorii este dezagrabil (asta ca sa fiu delicata). In cladirea in care lucrez nu e voie sa se fumeze si lumea mai iese in parcare. Cand se intorc in birou pur si simplu...miros. Am facut odata greseala sa imprumut unei colege o vesta ca sa iasa afara la fumat. Cand s-a intors si mi-a inapoiat-o am zis ca vomit. A luat-o acasa si a spalat-o.

  Astept cu nerabdare sa se aplice legea in toate spatiile publie, inclusiv restaurante, terase, parcuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe de o parte, fiecare parte are o unda de subiectivism (chiar daca acel al nefumatorilor este mai sanatos) .... insa ce ma intriga nu este reactia si nepasarea nefumatorilor - cat - faptul ca legea nu este respectata in Romania. Pe mine asta ma irita cel mai mult.

 

De ce se intampla asta? Din goana pentru profit al patronilor de terase? Desigur. DIn nesimtirea politistilor care nu dau o amenda grasa acestor patroni!

Daca ar da niste amenzi serioase, sunt sigura ca patronii ar di mult mai sensibili la legile acestei tari, printre care si cea care spune despre fumatul in spatiile publice.

Mirela, spune-mi tu un singur domeniu in care se respecta cu strictele legea in Romania. Nu, nu exista. Peste tot functioneaza mita, favoritismele si nepotismele. De aia or sa mai treaca 100 de ani pina romania o sa fie la nivel cu tarile dezvoltate.

 

In uk nu se fumeaza in nici un spatiu public inchis, dar e inca voie in spatii deschise, gen parcuri, statii autobuz, terase, plaje. Eu sper sa se interzica si aici cit de curind. Tigarile in supermaketuri nu se mai vind la vedere, sint incuiate intr-un dulap metalic mare, astfel ca daca nu stii, ramii cu impresia ca astia nu mai vind tigari in supermarketuri.

 

Lumea s-a lasat de fumat masiv in urma acestor interdictii (si la mine a fost unul din motive, celelalte 2 fiind sanatatea si banii), deoarece aici legea se aplica si ti se inchide crisma daca lasi pe unii sau altii sa fumeze si cu toate astea, crismele sint tot pline. Ceea ce e cel mai fain, e ca tinerei generatii i s-a inoculat ideea ca a fuma nu e cool, din contra e foarte daunator si speram ca din ce in ce mai putini oameni vor avea acest oribil viciu in viitor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In schimb a bea este in continuare foarte cool...

 

Tot insistati pe faptul ca in Romania nu se respecta legea, ceea ce nu este adevarat..Inca nu exista o lege care sa interzica fumatul in localuri, pe terase, in parcuri, etc.Acolo unde fumatul este interzis, nu se fumeaza.Sau cine o face, o face pe riscul lui.

 

Rufus, nu e nici locul nici momentul sa facem analize semantice.Am folosit sintagma folosita de tine-cred...-si ideea era clara, mi se pare mai normal sa ies eu afara decat sa oblig niste oameni care nu fumeaza sa manance in fum si nu consider ca le fac o favoare.Nu stiu de ce va place sa despicati atata firul in 20.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In schimb a bea este in continuare foarte cool...

 

Tot insistati pe faptul ca in Romania nu se respecta legea, ceea ce nu este adevarat..Inca nu exista o lege care sa interzica fumatul in localuri, pe terase, in parcuri, etc.Acolo unde fumatul este interzis, nu se fumeaza.Sau cine o face, o face pe riscul lui.

 

Rufus, nu e nici locul nici momentul sa facem analize semantice.Am folosit sintagma folosita de tine-cred...-si ideea era clara, mi se pare mai normal sa ies eu afara decat sa oblig niste oameni care nu fumeaza sa manance in fum si nu consider ca le fac o favoare.Nu stiu de ce va place sa despicati atata firul in 20.

 

deschide subiect cu bautura si iti spun cum sta treaba la capitolul asta. Parca subiectul era despre fumat, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In schimb a bea este in continuare foarte cool...

 

Tot insistati pe faptul ca in Romania nu se respecta legea, ceea ce nu este adevarat..Inca nu exista o lege care sa interzica fumatul in localuri, pe terase, in parcuri, etc.Acolo unde fumatul este interzis, nu se fumeaza.Sau cine o face, o face pe riscul lui.

 

Rufus, nu e nici locul nici momentul sa facem analize semantice.Am folosit sintagma folosita de tine-cred...-si ideea era clara, mi se pare mai normal sa ies eu afara decat sa oblig niste oameni care nu fumeaza sa manance in fum si nu consider ca le fac o favoare.Nu stiu de ce va place sa despicati atata firul in 20.

Nu, n-a fost sintagma folosita de mine, dar eram curios despre diferenta aia mare de care vorbesi. Daca nu vrei sa spui, nu insist.

Daca tu consideri ca e normal sa iesi afara la fumat cand altii mananca langa tine, asta este dupa mine un semn evident de civilizatie peste limita obisnuita, inseamna intelegerea gestului tau (fumatul) si compasiune pentru cei pe care-i feresti de fumul tigarii tale. Si in contextul legii permisive in domeniu, faci nefumatorilor o imensa favoare, pentru ca ai putea sta si fuma langa ei, din moment ce nu incalci vreo lege.

Acest lucru laudabil este in contrast vizibil cu restul afirmatiilor tale, precum ca se exagereaza in discutia despre cei ce fumeaza in public, ca in Romania se respecta legile in domeniu, mai concret ca acolo unde este interzis, nu se fumeaza. Ei bine...nu-i asa. Se fumeaza in tren, in cladirile publice (azi am fost la Politie intr-un birou in care cei de acolo fumau), in masini unde sunt copii, in spatiile de joaca (in absolut toate parcurile unde ma duc) si or mai fi si altele pe care nu mi le amintesc sau nu le cunosc.

Sunt sigur ca pentru acele persoane care nu respecta legea, pretentiile nefumatorilor sunt exagerate. Inteleg asta. Dar asta inseamna ca trebuie sa incalce legea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum am reusit sa ma situez , in dialogul asta, pe o pozitie care imi este total straina.:)) Eu sunt prima care isi doreste sa nu se mai fumeze nicaieri, si gata de maine sa se conformeze acestei interdictii.Respect nefumatorii, nu fumez nici la mine in masina daca stiu ca urmeaza sa merg in ziua respectiva cu cineva care nu fumeaza,nu fumez langa copii si ma deranjeaza maxim fumul din spatiile inchise...

 

Ceea ce spuneam referitor la lege este ca ea, cel putin in Romania ,inca nu exista in forma aceasta...si cat timp nu va exista, minunea nu se va intampla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, din cate stiu eu in Schiphol NU se fumeaza nicaieri. Am vazut insa in Otopeni acele custi de sticla sauna de fum pentru fumatori.

 

adaug: de fapt s-ar putea sa fie niste spatii special dar nu le-am vazut niciodata

 

Se fumeaza in niste incaperi cu pereti de sticla, care au o aerisire speciala. Dar din cate am vazut nu fac fata, treci pe langa ele si zici ca-s cutii cu fum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...