Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Inainte sa ma las definitiv acum 3 ani, am fost fumatoare inrainta (20-30 tigarete/zi) timp de 20 de ani. Insa nicio clipa nu m-am indoit ca nefumatorii au dreptul de a nu mirosi/inhala niciodata fumul meu.

si eu zic la fel ca tine.

 

Am fost fumatoare inraita,am fumat cu pasiune [:)] ,am suferit ca m-am lasat desi cred ca e una dintre cele mai bune decizii luate de mine.

 

Se spune ca fostii fumatori sunt cei mai "rai"nefumatori.Da...e ingrozitor sa stai intr-o incapere in care se fumeaza,sau sa intri intr-una in care s-a fumat muuult,chiar daca se considera a fi aerisita.

 

Insa eu zic ca si fumatorii au drepturile lor,ca atare exista spatzii pentru fumat,iar fumatul in aer liber(indiferent ca e strada,terasa sau parc)chiar e si un drept al lor.Mi s epare obtuz sa critici un fumator ce fumeaza in aer liber.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc placut ca un nefumator sa inhaleze fumul unui fumator, care trage din tigara, lejer, in aer liber, fara sa-i pese ca in spatele/dreapta/stanga lui sunt persoane, care nu suporta fumul de tigara, inclusiv copiii. De multe ori mi-am acoperit gura si nasul cu mana si am iutit pasul pt a fugi din calea fumului toxic de tigara. [fum]

Nu o data, fetita mea era sa fie arsa de scrumul de la tigara unui fumator neatent, in special cand era mititica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt o fosta fumatoare si toti cei care fumeaza stiu ce inseamna sa tragi o tigara in piept! [:)]

 

si da acum ma deranjeaza fumul de tigara care vine catre mine dar ori rog persoana respectiva sa isi mute tigara in mana cealalta ori  ma mut eu.    barbatul meu fumeaza , prietenii mei fumeaza dar nu ii vad ca niste inconstienti pentru ca pana la urma tigara e un drog asa cum e si alcoolul, asa cum e si cumparatul in exces.  de exemplu eu nu pot sa inteleg de ce trebuie sa ai 20 de perechi de pantofi sau mai multe  cand ai doar o pereche de picioare! [:-)))]

 

si nu murim doar pentru ca fumam sau bem sau cumparam mai mult decat avem nevoie.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

A_alina, ceea ce tu nu ai inteles - poate a fost prea fina aluzia deci trebuie sa ti-o explic:

 

Nefumatorilor nu le pasa ce fac fumatorii cu plamanii lor - si, nu au nici cea mai mica problema cu asta .... ATATA VREME CAT NU II INTOXICA PE EI CU ACEL FUM

 

sincer spus ... nu imi pasa deloc daca unii fumeaza si pot fuma cate 50 de pachete pe zi ... ceea ce nu accept insa este ca in spatiile publice sa fim nevoiti sa fumam pasiv.

 

La fel si cu alcoolul sau drogurile ...sau cumparaturile: daca aceste vicii nu atenteaza la sanatatea publica, nu am nici o problema cu ce face omul in spatiul sau privat.

 

Acest topic nu este despre ingrijorarea pentru sanatatea fumatorilor, ci PENTRU A NE PROTEJA DE EI. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Nu ma intereseaza ce face fiecare in casa lui. Poate sa fumeze sau sa-si faca depozit de pantofi. Ma va deranja daca fumul lui se intersecteaza cu mine sau copiii mei cum m-ar deranja si daca si-ar muta pantofii in lift.

   Am vazut o stire la tv cum ca un nene (din Germania parca) risca sa fie evacuat din locuinta deoarece fumeaza prea mult si de cate ori deschide usa fumul iese pe holul blocului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că disputa asta cu fumătorii şi nefumătorii va fi veşnică... cel puţin la noi. Şi mai cred că, dincolo de orice lege, totul ţine de bun simţ şi de respectul faţă de celălalt. Dar ştiţi cum e... sunt unii care se încăpăţânează să arunce gunoiul lângă coş chiar dacă se îmăiedică de el... Aşa că, dincolo de bunul simţ, da, ar trebui să intervină legea... M-m aflat de curând în mijlocul unor discuţii dintre fumători care erau foarte revoltaţi că li se îngrădeşte dreptul de a fuma oriunde şi oricând....O persoană spunea că ea fumează în mod special tocmai în locuri în cre e interzis ca să îşi manifeste astfel revolta faţă de faptul că se simte discriminată...ca fumătoare. Mă pufnea râsul, dar m-am abţinut pentru că era un context nepotrivit. Dar, zău aşa.... era de-a dreptul stupidă ideea... Ne place sau nu, fumatul e ceva nesănătos. E treaba fiecăruia dacă fumează sau nu, dar nimeni nu e obligat să suporte cheful altuia de a fuma...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in parc. Era si un loc de joaca amenajat cu trambulina, topogan gonflabil si alte chestii contra cost. Un tatic plateste si isi duce baietelul la trambulina. Trambulina din aceea rotunda, inconjurata cu plasa. Dupa ce il baga inauntru ramane langa trambulina cu ochii pe baietel. pana aici toate bune si frumoase. Isi aprinde si o tigara si extrem de aproape de plasa, cu ochii pe pe baietel da tot fumul inspre trambulina. Nu a avut nici cea mai mica ezitare, nu intorcea macar capul sa sufle fumul in alta directie decat interiorul trambulinei unde fiului lui si alti copii sareau.

Pe bancutele din fata topoganului gonflabil parintii isi asteptau copiii. Se platea pentru 10 minute. Nu am vazut pe nimeni sa plateasca 2 ture, deci 20 de minute, de 3 ture deja nu se mai pune problema. Marea majoritate a parintilor care asteptau fumau. In interiorul locului de joaca, aflat in aer liber, ok, dar totusi, delimitat ca fiind loc de joaca, la 2m in fata topoganului gonflabil. Ma intreb, oare e chiar asa de greu de rezistat 10 minute cat sare copilul acolo? Chiar nu poti realiza, nu te poti controla sa astepti sa iesi din locul de joaca? Nu e vorba sa astepti ore, ci 10-20 de minute...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...