Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere


redactor

Recommended Posts

A_alina, ceea ce tu nu ai inteles - poate a fost prea fina aluzia deci trebuie sa ti-o explic:

 

Nefumatorilor nu le pasa ce fac fumatorii cu plamanii lor - si, nu au nici cea mai mica problema cu asta .... ATATA VREME CAT NU II INTOXICA PE EI CU ACEL FUM

 

sincer spus ... nu imi pasa deloc daca unii fumeaza si pot fuma cate 50 de pachete pe zi ... ceea ce nu accept insa este ca in spatiile publice sa fim nevoiti sa fumam pasiv.

 

La fel si cu alcoolul sau drogurile ...sau cumparaturile: daca aceste vicii nu atenteaza la sanatatea publica, nu am nici o problema cu ce face omul in spatiul sau privat.

 

Acest topic nu este despre ingrijorarea pentru sanatatea fumatorilor, ci PENTRU A NE PROTEJA DE EI. [flo2]

 

A_alina, ceea ce tu nu ai inteles - poate a fost prea fina aluzia deci trebuie sa ti-o explic:

 

Nefumatorilor nu le pasa ce fac fumatorii cu plamanii lor - si, nu au nici cea mai mica problema cu asta .... ATATA VREME CAT NU II INTOXICA PE EI CU ACEL FUM

 

sincer spus ... nu imi pasa deloc daca unii fumeaza si pot fuma cate 50 de pachete pe zi ... ceea ce nu accept insa este ca in spatiile publice sa fim nevoiti sa fumam pasiv.

 

La fel si cu alcoolul sau drogurile ...sau cumparaturile: daca aceste vicii nu atenteaza la sanatatea publica, nu am nici o problema cu ce face omul in spatiul sau privat.

 

Acest topic nu este despre ingrijorarea pentru sanatatea fumatorilor, ci PENTRU A NE PROTEJA DE EI. [flo2]

 

 

ok, acum cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.  sanatatea publica nu exista. adica ar trebui sa existe dar ar trebui sa te pui intr-un glob de sticla  . iar atata timp cat se vand tigari nu ai ce face.   iar atata timp cand in romania fiecare respecta legea asa cum vrea el nu ai ce face.  

 

de bunul simt nu vreau sa vorbesc ca intram intr-o discutie neterminabila [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anul trecut am facut petrecerea pentru ziua copilului mare la un loc de joaca (de nefumatori - ma asteptam eu). In sala destinata parintilor pe fiecare masa cate o scrumiera. Cum am ajuns inaintea tuturor am rugat personalul de la locul de joaca sa stranga scrumierele de pe masa si sa le comunice mamicilor in cauza ca, la cererea mea, in acel spatiu nu se fumeaza. De vreme ce eu plateam imi imaginam ca am acest drept.

Ei bine, la jumatate de ora de cand au ajuns parintii in acea sala in care se invarteau copiii sa ceara una-alta de la parinti puteai sa tai fumul cu cutitul. 

N-am mai stat in sala respectiva. Am stat in locul de joaca impreuna cu fetita cea mica (1 an la momentul respectiv) si la sfarsit le-am comunicat proprietarilor ca imi pare rau ca am ales serviciile lor si ca n-o sa ne mai intalnim pe viitor. 

Mamicilor respective ce puteam sa le mai spun dupa ce le rugasem sa nu fumeze inauntru pentru ca eram cu Ana in brate? 

Despre colegi care fumeaza la masa desi i-am rugat sa nu fumeze, despre parinti care fumeaza in parc, despre medici care nu pot oferi o consultatie fara sa fumeze, despre soferi de taxi si asa mai departe nu cred ca are sens sa vorbesc, s-au spus destule. 

Despre sutele si miile de mucuri de tigara imprastiate peste tot de la nisipul din parc pana la nisipul de pe plaja iarasi nu mai e cazul sa vorbesc. 

Nu stiu daca e vorba de nesimtire pur si simplu sau de lipsa de educatie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu tigarile atinge la mine un punct f vulnerabil. Pina nu am avut copii mici nu mi-am dat seama citi arunca mucurile unde le nazare. Cind ii las pe ai mei sa mearga deabusilea trebuie mai intii sa le adun mucurile din cale. Si pot sa spun ca gasesc peste tot: la lacul din apropiere, la parcul pt copii, la bancile din centru (unde se afla chiar linga ele un cos de gunoi cu loc special pt tigari). Cind pun patura la plaja, mai intii string un pumn-doua de mucuri. Azi la locul de joaca, la leagan, alte mucuri. Si tare ma oftica cind cineva se aseaza linga mine pe banca si fara sa intrebe incepe sa fumeze, chit ca am bebe in brate. Si astea toate mi-i s-au intimplat aici in Germania, sa nu credeti ca vorbesc doar de o specie locala. De unde concluzia mea este ca tigarile pot duce la orbire selectiva (adica nu vezi ca sunt copii mici in jurul tau) si la deprecierea aparatului cognitiv. Eu am in familie morti de cancer, sotul la fel, nu vreau sa imi expun copii la asa otrava.

 

Saptamina asta am fost la un parc de distractii pt copii. La masa de linga mine amindoi parintii fumau, fumul venea exact in directia copilului lor si a mea si a bebelusului. Nu si-au facut probleme, au mai fumat inca citeva. Aveau loc special pt fumatori, chiar dragut facut, dar de ce sa se aseze acolo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg extremismul fostilor fumatari. Imi pare un fel de ipocrizie.

Statul incaseaza bani buni prin vanzarea tigarilor, se platesc accize uriase. In schimb se vand la liber, inclusiv la bucata minorilor si nu se ia nicio masura. In parc fumeaza pustanii ziua in amiaza mare. Eu sunt singura fraiera care se ia de ei, nimeni nu e oripilat - revoltat precum transpare din ceea ce citesc aici, desi sunt nefumatori adultii privitori...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg extremismul fostilor fumatari. Imi pare un fel de ipocrizie.

 

 

Nimeni nu stie mai bine, decat un fost fumator, care sunt efectele fumatului asupra organismului. 

Asa cum fostii alcoolici stiu care sunt efectele alcoolului, asa si cu ex fumatorii.

Faptul ca m-am lasat de fumat, mi-a redat sanatatea : tuseam, raceam f des, oboseam repede, imi era vesnic frica sa nu fac vreo boala a plamanilor sau a cailor respiratorii. Plus ca eram sclava lor,  tot timpul fiind in alerta, sa nu cumva sa raman fara tigari in casa. 

E asa de libera viata fara tutun si grija sa nu-ti lipseasca, dar si pt sanatatea proprie, afectata de fumul nociv.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza nici cat, nici de ce fumeaza cineva, atata timp cat fumul lui nu ma intoxica pe mine si pe copilul meu.

Stiu ca multor fumatori nu le pasa de cei din jur, dar numai dupa ce m-am lasat de fumat am observat comportamentul lor, care fusese si al meu.

De cateva ori, chiar s-au asezat langa mine si si-au aprins tigara, fara sa stie ca aveam copil mic langa mine. De fiecare data le-am atras atentia; evident, tot ei erau ciufuti.

Poate ca prin acest topic si altele de pe internet,  le vom atrage atentia ca ne deranjeaza fumul lor, pt ca ne afecteaza sanatatea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, Alizee, ce generalizare! Chiar niciunui fumator nu-i pasa? Esti sigura? Eu sunt fosta fumatoare si crede-ma ca imi pasa atunci cand fumam, sotul este si acum fumator si, culmea, ii pasa!  Normal ca tu n-ai de unde sa stii daca omul care se aseaza langa tine pe banca si NU fumeaza este sau nu fumator - tu vezi doar ca nu fumeaza langa tine, dar poate fi un fumator caruia ii pasa? Ce zici?

Am citit aici in cateva posturi niste categorisiri de-a dreptul jignitoare... [8]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, Alizee, ce generalizare! Chiar niciunui fumator nu-i pasa? Esti sigura? Eu sunt fosta fumatoare si crede-ma ca imi pasa atunci cand fumam, sotul este si acum fumator si, culmea, ii pasa!  Normal ca tu n-ai de unde sa stii daca omul care se aseaza langa tine pe banca si NU fumeaza este sau nu fumator - tu vezi doar ca nu fumeaza langa tine, dar poate fi un fumator caruia ii pasa? Ce zici?

Am citit aici in cateva posturi niste categorisiri de-a dreptul jignitoare... [8]

  Ce anume te-a suparat ?

 

Edit : am editat motivul indignarii tale.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...