Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata, ne-am distrat super duminica, copii au dormit si au stat cu noi pana la final, la 4 dimineta.

Zilele astea sunt foarte maraiti amandoi, fiecare partz e o tragedie in 4 acte :))

Suntem capiati de somn si inca ma lupt cu laptele, nu pot sa scot cat de mult si cat de des vor ei. Cel putin o masa dupa amiaza si noaptea trebuie formula. Am reglat lactatia prost si nu stiu cum sa repar acum..

 

Apropo de lapte, cat ar trebui sa manance la 7 sapt / 4500gr? Gabriel nu se lasa pana nu se umfla cu cel putin 140ml iar apoi regurgiteaza. Mikael e in extrema cealalta, mananca in medie 70-80 in reprize, rar 100, insa uneori se culca la loc dupa 40ml

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, fete dragi.

 

Elyana, pai mai ai putin si te faci model. Eu aveam 58 kg in facultate si 55 cand am suferit in dragoste. :)) Deci esti super bine.

 

Si noua ne-a recomandat mf sa facem rotarixul la 3 luni. Vio, tu de unde il comanzi si cum il transporti? Am inteles ca trebuie transportat la o anumita temperatura. (sper sa nu fi retinut eu gresit)

 

Carmen333, nici bebe meu nu e prea interesat de jucarii, dar e fascinat de manutele lui. Sunt colorate draperiile tale ? Poate il atrag culorile.

 

Noi avem o problema maro... :D De fapt, mai mult verde. Nu stiu de ce, de cateva zile face kk f greu (nu i-am schimbat nimic la lapte, picaturi etc) si are culoarea spre verde. O fi de la lapte? Noi am mai avut 2 incercari nereusite de a-i schimba laptele (cu Nan sensitive si Topfer), asa ca ne e cam teama sa incercam iar. O sa sunam azi medicul sa vedem ce si cum. Simcri, ai vreo idee de la ce poate fi? Mi-e ca zic o prostie, dar poate sa fie de la vaccin (infanrix hexa) ???

 

Mai fetelor, a inceput al meu sa faca niste fetze de-mi vine sa-l mananc. Ma topesc dupa el. :) Rade din ce in ce mai des (si mai constient, zic eu) si gangureste intr-una, in special cand vorbim cu el e in culmea fericirii. :) Mi se par o minune copiii astia. :)

 

Eu am o durere de stomac groaznica. M-a tras curentul alaltaieri si m-a luat o durere se spate cu tot cu gat (astea-s probleme mai vechi d-ale mele) si am luat un ketonal. Pb e ca l-am luat ieri pe stomacul gol, fara sa-mi dau seama si fara vreun pansament gastric si de ieri ma doare stomacul de innebunesc. Chestia e ca am mai luat doua pe parcursul zilei de ieri, ca altfel nu-mi trece durerea. In trecut am facut injectii cu diclofenac sa-mi treaca, deci nu prea e de gluma. Azi n-am mai luat, fiindca ma doare atat de rau stomacul, incat mi-e greu sa tin si copilul in brate. Sper sa-mi revin, ca e groasa treaba.

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers, voua va place la circ? :) Eu nu prea sunt atrasa de numerele cu animale (nici la zoo nu-mi place sa merg [:D]), dar in rest ma fascineaza (bine, sa fie si de calitate, nu cativa clowni cu baloane [:-)))]). Va intreb fiindca intre 5-8 sept vine Cirque du Soleil in Ro si noi ne-am luat bilete. Mergem vineri, pe 6. Am inteles ca sunt printre cei mai buni (daca nu chiar cei mai buni) si au printre cele mai bune reprezentatii (acrobati, echilibristica... nebunii) si nu stiu daca o sa mai am ocazia sa-i vad. Sper sa nu fi facut o alegere proasta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Vio, a supt normal, nu am observat probleme.

Cand m-am trezit, am observat ca ii apare reactia la bcg (cum e normal, din cate am inteles), s-a umflat putin si s-a inrosit zona unde i s-a facut vaccinul. Voi pune comprese reci. V-ati confruntat deja cu reactia?

Andreea, cred ca va fi super la Cirque du soleil, nu am fost, dar am auzit numai de bine.

Cand va ganditi sa incepeti diversificarea? Eu ma gandesc sa merg dupa recomandarea OMS (6 luni). Oricum, stiu ca trebuie urmariti mai multi indicatori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bcg-ul e ala facut in manuta la nastere? daca da, la noi inca e rosu, dar n-am pus nicio compresa. Daca vorbesti de cel facut in piciorus, la noi nu s-a inrosit nimic si nici umflat. N-o fi fost facut bine vaccinul?

Legat de diversificare si eu as fi vrut tot la 6 luni, dar avand in vedere ca el papa lp, ma gandesc sa incep de pe la 4 luni cu sucuri de morcov/mar/portocala (suc facut in casa, logic). Asa i-a zis pediatrul prietenei mele, dar nu o sa fac dupa ureche va dati seama.

Fetele care dati lp la bebei (Iris, Simcri, Duduta - de voi imi amintesc), voi cum o sa faceti?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...