Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (4)


Recommended Posts

la multi ani Hellie :)

 

bai eu asa sper ... dar parca imi este si frica sa ma bucur ... nu stiu de ce naiba ma gandesc la ce este mai rau tot timpul ... ce te schimba si maternitatea asta ...uaffff

 

dc nu doarme copilul vai de ce nu doarme ... dc doarme bine si mult dar vai de ce doarme asa de mult daca are ceva ... mama lui de drob :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata, noi suntem pe drum spre franta,acum suntem in slovenia, am plecat de ieri,greu tare cu caldurile,bebe s-a deshidratat un pic si e marait ca n-a facut kk de 3 zile chiar cu supozitor dar maine intram in franta si primul lucru ii luam laptele lui, sper sa mai reziste.

 

La multi ani HEllie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri, drum bun si sa ajungeti cu bine, DD sa fie cu voi tot drumul pana acasa.

 

Incearca sa-i dai lui bebe apa din cand in cand.

Eu i-am dat la a mea apa si nu a mai fost asa maraita si s-a des-constipat. Daca nu erau caldurile astea mari, nui dadeam apa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu, relax [:)]. Ai incredere in bebe tau ca stie el singur cata ml de laptic are nevoie.

Nu e musai sa respecti standartul, sa pape si el 100, sau 150-200. Sunt bebei care papau mai putin de 100, chiar si 50, si au crescut bine mersi si sanatosi.

Poate are stomacelul mai micut.

La fel si cu somnul [:)]

 

A mea mananca des si putin. Si doarme mult, din cauza caniculei astea.

 

Cand ii dadeam 130-150 (deh, ca asa e standartul la varsta ei) sa-l bea din bibe, se cam chinuia nitel dupa, ca e prea plin stomacelul. Asa ca nu-i mai dau bibe, si o las sa suga cat vrea si de cate ori vrea de la tzitzi.

 

Am observat atunci cand ii foame, papa mai mult de 5 minute si de la ambele tzitzi, oricum pe al doilea tot nu-l termina, doar sa-l guste si sa molfaie, de zici ca vrea sa se asigure ca mai are laptic pt urmatoarea masa. Si trag concluzia, daca ea se satura numai un san, inseamna ca portia ei pt stomacelul ei e maxim 100ml. Asa ca nu ma mai ingrijorez daca e satula sau nu, sa-i dau completare cu bibe (adica sa ma mulg ca sa scot restul lapticului si sai dau sasi faca plinul mai bine). 

Am incredere in ea ca stie ce face [:D], stie cat laptic ii trebuie si cat somn ii trebuie (ieri mi-a dormit tooooaaaata ziua, are acolo vreo 3-4 ore adunate pt joaca, conversatie, explorat imprejurimile, in rest somn). Acum iar doarme. S-a trezit pe la 5:30 sa priveasca la geam cum se face ziua si iese soarele,  sa mai converseze cu perdelele, sa mai faca nitelus gimnastica (dadea din manute si picioruse de numa, cu zambet pe buze) pana a obosit, iar tzitzica si nanica. Aseara a adormit pe la 19 si s-a trezit azi la 5.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Hellie :)

 

Drum bun Simcri!

 

Pe mine puseul de la o saptamana m-a facut cu nervii, acum e parfum :) mi -am schimbat si perspectiva asupra situatiei, o iau ca pe un moment de relaxare.

 

 

Diversificarea.

Fetele care ati mai trecut prin asta. A inceput vreuna din voi cu supa?

Eu am zis ca incep cu cereale in lapte (cred praf- ca nu mai suport mulsul), legume, fructe etc

Poate aveti chef de dezbatut subiectul :)

Citeam ca o metoda ar fi sa fac piureurile din timp, sale congelez in cubuletele de apa, prima zi de solide sa ii dai un cubulet , apoi 2 etc.

Mi-ar placea sa stiu planurile voastre, nu doar teorii din carti. Ca realitatea la bbi am vazut ca e mult mai complicata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie la multi ani ! [flor]  [flor]  [flor]

Simcri sa ajungeti cu bine acasa !

Diversificarea eu asa am inceput-o la copii ,cu supa de legume ,la inceput mai fluida asa ,apoi treptat din ce in ce mai grosuta.Mie mi s-a parut mult mai ok pt stomacelul lor decat fructe sau legume crude.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Hellie, LA MULTI ANI [deziuata]

 

Simcri, binenteles ca Andrei rezista, sa ajungeti acasa cu bine!

 

Apropo de diversificare as vrea sa congelez ceva legume de sezon din gradina, cred ca sunt mai bune decat cele cumparata iarna de la supermarket. La fel, fetele care ati mai trecut prin asta cum ati procedat? Flafi, cubuletele sa le facem de acum?

 

Mi-am facut rezervare la munte, plecam maine, eu cu Ruxandra si matusa. Sper sa avem loc in masinuta mea noi si toate cele trebuincioase lui bebe, vreau sa iau de data asta si cadita, plus carutul si lucrurile ei. Ar trebui sa mergem cu 2 masini :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criu unde mergeti? Drum bun !

Si noi plecam maine dimineata ,azi trebuie sa fac bagaje.

Eu,(de fapt soacra) am pus la conge dovlecei. Eu am ales sa incep diversificarea cu supa pt ca ai mei au fost amandoi pufosi si daca le dadeam cereale ,deveneau obezi ,am incercat mai tarziu si cu cereale dar nu le placeau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criulica si eu vreau sa congelez legume, cand ma intorc imi fac planul. I-am zis sotului ca vreau sa imi ajunga pan la primavara :) o sa fie dificil, ca eu congelez toamna si legumele pt catei, sa am pt ciorbitele lor.

Cubuletele la inceputul saptamanii scria ca se congeleaza, deci pt cate o saptamana. Asta ca sa nu ne complicam existenta cu piureute zilnic.

Deci Vio tu faceai o supa lichida, care a ajuns piure pana la urma?

Despre supa spuneau ca nu e ok la inceput pt ca nu are suficiente calorii si mai mult umple burtica, dar nu e sufient caloric cat sa inlocuiasca o masa de lapte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...