Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare fetele

Va multumesc pt raspunsuri.

 

Acum sunt treaza(e 4) ca nu prea pot dormi, stau cu ochii inchisi dar nu dorm. Ma doare mai tare burtica, exact ca ciclul ( imi repet mie ca sa ma conving ca e cm  [:I] ), si durerile sunt asemanatoare contractiilor. Mi-e frica sa nu inceapa iar "crizele" de dureri care le-am avut la cm-ele dinainte de sarcina. Mi-e frica sa ma misc, sa fac ceva ca sa nu declansez durerile astea.

Ce calmant se recomanda pt cele ce alapteaza?

Am in fata mea MEXALEN 500mg, nu stiu daca e recomandat, din intructiuni nu inteleg nimic, ca e in germana, am cautat si pe google varianta ro, nici acolo  [batcap]

 

Cand eram insarcinata, am luat mexalenul asta cand aveam durerile de dinti, mexalen recomandat de medic. E voie si in timpul alaptarii?

 

NU-mi vine sa cred ca incepe sa ma doare iar CM-ul [:(], ca inainte de sarcina.

Credeam ca dupa ce nasti 1 bebe, n-o sa mai ai durerile astea mari (eu lea aveam extra mari, cu transpiratii reci, voma, tremur,stari de lesin-ameteala).

 

Offf [:(]

 

 

Vio imi pare rau de starile de rau care le ai, si eu am avut parte de ametelile astea, dureri de cap. Eu bag vitamine, dar vad ca nu prea ajuta. O fi semn prevestitor de CM?

 

Si a mea se trezeste des noaptea, eu care ma laudam ca se trezea numai o data la 3, acum se trezeste de 2-3 ori, pt sete. Bine ca adoarme imediat inapoi.

Este si ea agitata, ori din cauza ca mami are CM, ori ca intra si ea in puseul de 3 luni.

 

Ea nu poate sa adoarma singura, trebuie sa o tin de mana, dormind si eu cu ea fata in fata(asa dormim ziua [il] ), seara o adorm in brate, o las sa ma simta langa ea pana cade in somn profund.

Asa face de la 2,5 luni. Parca ii frica ca ma pierde, asa e agitata cand adoarme, ii dau suzeta, dar suzeteaza de numa, ma mir ca nu a rupto de atata tras. In asa situattie ii mai dau tzitzi, mai suge si se calmeaza si adoarme.

 

Anxietatea separarii? Cand apare la bebe?

 

 

Offf, acum cand va scriu iar ma doare burtica [:(]. ce calmant sa iau? mexalen? nospa? cate si de cate ori? help! please  [fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, era sa uit...

Ma gandesc sa reiau TromboAss-ul (aspenter) care l-am luat in sarcina si dinainte de sarcina.

Eu de asta il luam, ca sa nu mai am durerile mari in ciclu, extra mari, eu le-am "botezat" in cazul meu: crize.

La cum  vad ca ma doare, mi-e frica de crizele astea, nu le mai vreau! [:(]

Mi-e frica ca luna viitoare iar oi avea durerile astea, asa ca sa iau tromboassul cum faceam dinainte de sarcina.

Ma tenteaza sa iau si acum vreo 2/zi ca sa-mi treaca durerile si sa nu inceapa criza.

Dar iarasi intrebarea, e voie in timpul alaptarii? [bang]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pt a doua oara [:I]
 
Simcri, multumesc [flo]
Ma simt mai bine acum.
Mai devreme nu stiam ce sa iau, daca e voie cand alaptezi sau nu (mexalen, nospa), am luat 2Mg si m-am culcat. Am adormit. Cand m-am trezit nu mai aveam dureri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'mneata. (imi trebuie un emoticon d'ala care casca) Pfiiiu... ce show am avut azi-noapte... groaznic. Cred ca bebs a dormit doar de la 10 jum la 12 jum, apoi a mai dormit de la 5 si ceva la 6 jum. In rest mai atipea la tati in brate, dar cum il punea jos, cum "ooooaaaaaa". Nu stiu ce-a fost cu el (cald n-a fost, de hranit l-am hranit cat si cand a vrut - adica mai mult si mai des decat de obicei). Sper din suflet sa fie puseul si sa treaca. Acum doarme de la 8 si am stat sa-l pazesc in loc sa ma culc si eu. Sper sa mai doarma pana la 12 sa mai aiba si el o pauza, fiindca la cat a mancat, tare mi-e ca-l deranja si burtica.

 

Deny, ma bucur ca te simti mai bine. [flo]

 

Vio, draga de tine, ce ghinion tocmai in concediu sa-ti fie rau. Sper sa fi fost o faza trecatoare si deja acum sa fii mai ok. [flor]

 

Simcri, ce mai face Andrei? Cum se mai simte?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!:)

 

Raportam si noi vaccin efectuat...infanrix hexa:). A urlat bietul de el cand l-a intepat, dar s-a oprit repede dupa aceea. I-am dat deja preventiv panadol cum mi-a zis Simcri...si cum mi-a recomandat si pediatra:)

 

Avea 37,8 temperatura cand am ajuns acasa, dar sigur a scazut acum..ca il simt la mana. O sa il monitorizez azi atent. Vad ca e cam matzait asa...somnoros, vrea numai in brate...azi avem program special cred.

Voi dupa vaccinuri, in seara respectiva le faceti baitza? Ca mie mi-a zis pediatra sa ii fac baie...sa avem programul nostru obisnuit, nimic special din cauza vaccinului.

 

Vio, poate o fi fost si presiunea atmosferica de vina...cine stie?! Sper ca esti mai bine. Si eu m-am simtit rau ieri pe la pranz...parca eram lesinata asa.

La mine e posibil sa fie si de la tiroida(?!) ca nu mai am luat eutiroxul de vreo saptamana...am tot uitat sa il iau si acu s-a si terminat. Tre sa imi mai fac si eu un Tsh sa vad cum mai stau..

 

Doina, ce oameni...la tort ma refer....

Ralu, am primit mesajul :*

 

Deny, eu as zice, ca si fetele, sa te gandesti la ceva contraceptie. Chiar daca mai vrei un bebe, parerea mea e sa mai astepti un pic cu conceptia, ca sa ti se refaca toate cele din organism(vitamine, minerale etc etc)...mai ales ca si alaptezi. E parerea mea...sper sa nu te superi pe mine:*

 

Criu, eu cred ca matza ta va dormi bine mersi si acasa. Al meu cat am stat la calarasi a dormit numai in curte, dar acu la bucuresti doarme bine mersi si in casa :)

Se adapteaza mititeii de ei:)

 

Flafi, fetele....ce carti despre psihologia copilului, recomandati?! Eu o sa reiau Speranta Farca...dar altceva nu mai stiu.

Ca si jucarii, ce sa cumparam pentru soriceii nostri de pana in 6 luni?! In afara de zornaitoare, carusel muzical...ar mai fi ceva?

 

In general, aveti vreo sursa pe net ceva cu jucarii "inteligente"...pentru toate varstele copilului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, neaparat sa il faci si pe al doilea...sa vedem daca e la fel de capricios ca Mihaita:))))

Saraca de tine....hai ca se face el mare:) Trec repede 20 de ani...deja au trecut 3 luni:))))

[:-)))] Merci de incurajare. [:-)))]

 

Dar da, o sa-l facem si pe al doilea... zic eu... [:D]

 

Bine ca ati scapat de vaccin. Noi i-am facut baita. Nu mai stiu care din fete zicea sa-i pui pe piciorus o discheta demachianta udata in prealabil si tinuta in frigider. Eu asa am facut si a fost f ok. Seara nici nu era rosu, nimic. Nici nu ziceai ca a facut vaccin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...