Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 535
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

 

Suntem la Nisipurile de Aur de sambata, iar joi ne intoarcem. Miruna e bine, am fost  ieri dim putin pe plaja cu ea, a dormit. Iesim cu ea doar dimineata si seara (la masa si la plimbare), dar e greu ca se plictiseste repede in carucior sau in marsupiu, vrea sa o tin in brate sa vada tot.

In restul timpului, facem cu schimbul ca sa mergem la piscina.

Sunt cativa bebelusi, e adevarat ca sunt putin mai mari (8-10 luni). Avem si doctor in caz de ceva.

Va pupam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetele,

Remember me? Nu am mai intrat demult sa scriu, imi pare rau ca nu pot tine pasul cu voi, dar timpul este atat de scurt si sunt atatea de facut...stiti si voi.

 

Va felicit pe toate pt bebeii minunati pe care ii aveti si ma bucur din suflet ca toti cresc frumos:)

Am citit de niste dimensiuni ametitoare...noi suntem super silueta...4.500 si 57 cm la 2 luni si aproape 2 sapt...are cineva mai putin? [:D]

 

Despre alaptatul la cerere, am aceeasi parere ca si fetele...bebeii stiu mai bine ce si cum, trebuie doar sa-i asculti. Si va veni o perioada cand nu vor mai sta doar agatati. Eu imi aduc aminte de la R ca pe la 3 nu luni am inceput sa nu mai stam lipiti toata ziua.

 

A mea doarme noapte f bine. De la 11 la 5-6. Fara pauza..boierie. Ziua, in schimb, haotic, nu avem program...cum se nimereste.

 

Nici noi nu folosim nimic de colici pt ca la fel ca si Criulica n-am obs nicio imbunatatire si am renuntat.

 

Ce frumos ca va plimbati...asa dor imi este, mai avem si noi putin si plecam la mare.Abia astept:)

 

va pup:)

 

P.S. in grup daca postez, vedem numai noi, nu? [:D]

Kabeka, si noi cam tot atata aveam la 2 luni, deci don't worry.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici de ciresele si ciresei!

 

Eu cred ca am cel mai cuminte copil, numai hranit sa fie.

Crina sa stii ca si a mea ieri a fost cam maraita pt ca de la 13,30 pana la 18,30 nu reusise sa adoarma deloc. Apoi a dormit 30 min si a trebuit sa o trezesc la 19 ca aveam programare la dr la 19,15 si trebuia sa o pregatesc.

Are 6,8 kg, 62 cm la 3 luni - practic a luat 3,500 kg si 11 cm. In rest e sanatoasa si vesela, activa si vorbareata.

La noi puseul de 3 luni nu s-a manifestat decat ca nu prea vrea sa manance doza toata ci cate 90-130 ml si in schimb vrea ceai. Ceaiul care i-l dau e de la Humana si are lactoza, asa ca dr mi-a zis sa-l schimb cu  Babycalm sau ceai preparat in casa sau apa plata fiarta si racita (aici m-a cam derutat dr-ita, dar ea m-a zis "de ce nu? ceaiul nu e facut tot cu apa?). Mi-a zis sa continui ci 3 pic vigantol si 10 zile pe luna cate 5 ml de calciu.

Am facut rost si eu de "Mama si copilul" de Capraru, o avea soacra mea de cand il crescuse pe sot si o tinea intr-o cutie de carti ratacite, iar eu o cautam disperata pe la prietene.

Diversificarea o sa o incep pe la 5 luni, chiar daca la cei alimentati artificial se poate introduce supa la 4 luni.

Eu am gasit o noua metoda de adormita bebelusa. Inainte ma ridicam cu ea in brate si dansam, iar cand o adormeam o puneam in pat. Acum dupa ce ii dau papa (va reamintesc ca eu o pun pe perna ortopedica cand ii dau sa manance), o ridic sa scoata aerul si apoi o pun inapoi pe perna, cu nasul in tricoul meu (la tzitzi) si adoarme aproape instantaneu. Oricum faza cu dansatul in brate incepea sa ma rupa la spate.

Si noi vrem bb 2, dar sa faca Anda 2 ani, ca atunci cand voi naste sa fie baby Anda la gradi. Acum sper sa ne iasa si calculele.

Doina sa stii ca toti ne-au zis ca la cat de cuminte e Anda, al doilea bb o sa ne manance urechile.

Vio - multa sanatate!

Fetele in concediu - odihna multa va doresc.

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa..fetele care aveti bebei cu probleme la facut kk, adica cei ca al meu, care fac kk rar...mi-a recomandat madame Marcu BifidoBaby. Sa stiti ca e bun. Eu i-am dat ieri prima oara si in juma de ora partzaia de zor si dupa aia rapid si un kk regulamentar. Scrie in prospect ca e si pt colici. Dar sa stiti ca are fructoza. E adevarat ca e extrasa din radacina de cicoare, dar e fructoza, deci zahar. Eu ii dau totusi...juma de pliculet pe zi timp de 14 zile.

 

Iris, super evolutie a ciresicii Anda :) bravo! Si e si frumusica fooooc!

 

Elyana, cum mai sunteti?!

Vicky?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Fetele iau elevit de 2 zile ,azi am mers la farmacie si mi-am luat si osteocare si feretab ,oare pot sa le iau combinate ?

Azi parca sunt mai bine ,sa speram ca nu incep iar ca si ieri tot pe la masa de pranz m-a luat.

Deny bine ca nu mai ai dureri ,si eu am niste dureri groaznice la cm ,numai cand ma gandesc ma ia capul.

Raluca  distractie placuta la mare !

Iris ,frumos a crescut pitica !

Hellie ce bine ca ati trecut de vaccinare cu bine !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!!!

 

Yuppii, am rezolvat cu tortul - am comandat la cofetaria unde l-am facut si la nunta si, in plus, este si mult mai ieftin.

 

Vio, si eu am avut aceleasi stari ca tine acum vreo saptamana :( mai eram si singura acasa cu amandoi copiii. Am baut prima data apa, apoi am luat o lingura de zahar si dupa o ora, pt ca tot nu-mi reveneam, am luat o fiola de calciu gluconic si m-am intins in pat, dupa juma de ora mi-am revenit. Am inceput sa iau iar vitamine ca eu le intrerupsesem de vreo luna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, eu nu i-am facut baie in seara de dupa vaccin, asa ne-a recomandat dr. Lui F nu-i prea plac jucariile, cel mai mult il distreaza prezenta noastra sau a lui Matei.

 

Iris, felicitari pt luarea in greutate! Matei a dormit bine dar am avut\avem probleme cu mancatul, acum sper ca F sa nu fie asa fitzos.

 

Legat de diferenta dintre frati de 2 ani - eu zic ca este o perioada mai dificila cand face copilul 2 ani pt ca inca nu te intelegi cu el. Parerea mea este ca fie faci bb2 cand bb1 are un an, un an si ceva, fie dupa 2 ani jumatate cand incepe sa asculta. Eu vbdin experienta mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...